NESEBYR — BUŁGARSKIE MIASTO MUZEUM prosto z listy UNESCO latem i jesienią ? ? ?

Facebooktwitter
Nesebyr
Nesebyr latem – cerkiew Chrystusa Pantokratora

W moim kolejnym wpisie krajoznawczym z Bułgarii zabiorę tym razem Was do słynnego Nesebyru. Jak już wcześniej kilka razy wspomniałem, zeszłorocznego wakacje spędziłem nie Serbii, ani nie w Czarnogórze, lecz w krainie słońca, róż i słoneczników. Na blogu Bałkany stanowią jego najważniejszą i moją ulubioną część. Wielokrotnie na naszym fanpejdżu pytaliście się mnie czy pojawi się Bułgaria lub Słowenia. 

Tak, oba państwa na pewno się pojawią. Słowenia chodzi mi po głowie już od kilku lat. Bułgaria za to stała się regularną częścią naszych bałkańskich wyjazdów. Rok temu spędzone tam trzy tygodnie pozwoliły zwiedzić Sofię, Warnę , Płowdiw, Burgas, Bańsko, zajrzeć do Parku Narodowego Piryn, monastyru Rilskiego, Sozopolu, Wielkiego Tyrnowa oraz właśnie ujrzeć Nesebyr. Bardzo się cieszę, że teraz będę mógł,  powoli zapełnić najważniejszą, krajoznawczą lukę mojej bałkańskiej przygody.

Nesebyr miałem okazję odwiedzić już w 2007 roku bodajże, jednak rzecz jasna po tak długim czasie, nic już nie pamiętałem. Na szczęście niesamowite ceny za jesienne przeloty Ryanairem w tym roku z Krakowa do Burgas pozwoliły mi zajrzeć drugi raz do tego słynnego miasta muzeum w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy. Jest to jedno z najstarszych miast w Europie. Z uwagi na liczne zabytki różnych epok, znajduje się na liście UNESCO.  Jest ono atrakcją, której podobno podczas zwiedzania Bułgarii absolutnie nie wolno pominąć.

 

Zwiedzanie i zabytki Nesebyru

 

 

Zatem pewnego letniego poranka postanowiliśmy wybrać się na zwiedzanie Nesebyru plus plażowanie w Słonecznym Brzegu. Jak  wspomnę w jednym z późniejszych wpisów, poświęconym Burgas, naszą bazą wypadową było niewielkie letnisko Sarafovo. Tak się złożyło, że przez tę miejscowość jeżdżą autobusy kursujące z dworca autobusowego Avtogara Jug do Słonecznego Brzegu. Po zjedzeniu śniadania w bardzo fajnym Bistro Gusto Del Mare, udaliśmy się na przystanek autobusowy znajdujący się na rondzie koło lotniska. Tam szybko złapaliśmy pojazd do Nesebyru. Przed przyjazdem tutaj czytałem, że Nesebyr słynie z pięknych plaż, ciasnych uliczek, pozostałości murów obronnych i starych domów o niepowtarzalnej architekturze.

Nesebyr na kartach historii starożytnej ? ? ?

Miasteczko początkowo znane było pod tracką nazwą Menabria (’Miasto Menasa’ – trackiego króla. Archeolodzy odnaleźli tu ślady zabudowań, ceramikę i kamienne kotwice z epoki brązu i z epoki żelaza. Miasto stało się znane jako polis po 510 r. p.n.e. Działo się to wtedy, gdy napływ osadników z doryckich miast-państw był najsilniejszy. W końcu zaważył na uformowaniu się nowej populacji miasta. Wówczas pojawiła się nazwa Mesambria. Mury obronne polis wzniesiono w V-VI w. p.n.e. na litej skale. Dziś sięgają one 4-7 m głębokości z trzech stron półwyspu. W tym czasie w mieście znajdował się już akwedukt, agora otoczona portykami, różne świątynie, teatr, gimnazjum oraz inne obiekty użyteczności publicznej. Rzymianie opanowali Morze Czarne w ciągu I w. p.n.e. Aby uniknąć zniszczenia i spalenia, co spotkało pobliską Apollonię (Sozopol), mieszkańcy przekazali klucze do bram miasta rzymskiemu dowódcy, Lucullusowi. Tym samym zostało ono wcielone do Cesarstwa Rzymskiego. W nowej sytuacji miasto straciło na znaczeniu i bogactwie. Odzyskało blask po rozpadzie cesarstwa na część rzymską i bizantyjską. Stało się wtedy „Złotym Mostem” między Wschodem a Zachodem. Najwspanialszą pamiątką tego okresu pozostają tutejsze bazyliki – arcydzieła sztuki chrześcijańskiej w Bułgarii.

Położony jest on na półwyspie, połączonym ze stałym lądem jedynie długim i wąskim przesmykiem. Dziś trudno jest dojść, czy przesmyk jest tworem natury, czy człowieka. Miasto założyli Trakowie 3 tys. lat temu pod nazwą Mesambira. Przeważająca liczba zachowanych do dziś dnia budynków na starym mieście pochodzi podobno z XVIII-XIX w. Prawie wszystkie świątynie powstały w bułgarskim malowniczym stylu cerkiewnym – ze ścianami podzielonymi przez pilastry i lunety, o murach z naprzemiennymi wątkami kamiennymi i ceglanymi z dodatkowymi zdobieniami ceramicznymi, dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi.

Charakterystyczne dla Nesebyru są wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, malutkie placyki, dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach, drewnianych, nadwieszanych nad ulicą piętrach i zewnętrznych klatkach schodowych, kramy z pamiątkami, knajpki, tawerny. Wszystko to jest ozdobione kwiatowymi ogrójcami i zebrane na niewielkiej powierzchni. Jest tutaj także bardzo dużo małych hotelików i rodzinnych pensjonatów. Stare miasto w 1956 r. w całości uznano za zabytek narodowy, a w 1983 r. wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

 

Atrakcje i zabytki Nesebyru

 

 

Wiatraki, takie jak ten na zdjęciu, są jednym z symboli Nesebyru. Ten znajdujący się pośrodku przesmyku prowadzącego do Starego Miasta jest pamiątką po czasach tureckich. Sama starówka jest tak naprawdę malutka. Ma zaledwie 850 m długości 350 m szerokości. W różnych okresach historycznych miasto się zmniejszyło. Około 1/3 jego powierzchni pochłonęło morze. Pozostałości murów można zobaczyć pod wodą, 80 m od brzegu. Stosunkowo dobrze podobno zachowała się Ściana Zachodnia z bramą miejską, która odgradzała miasto od lądu.

Jeżeli jesteśmy fanami muzeów, to z pewnością zaciekawi nas Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Dokumentuje ono życie miasta w czasach trackich, rzymskich, bizantyjskich  oraz w bułgarskim średniowieczu. Możemy tu zobaczyć m.in. tablicę ku czci trackiego wodza Sadali z III w. p.n.e., zbiór monet od V w. p.n.e., marmurowe posągi greckich Bogów, popiersia z terakoty przedstawiające znamienitych obywateli, ceramiczne dekoracje architektoniczne, tracką złotą biżuterię, popiersie rzymskiego cesarza Klaudiusza. Jest tu także płyta nagrobna bizantyjskiej księżniczki (z 1441 r.), przeniesiona z cerkwi św. Spas. Nie znalazła się tu ona przypadkowo. Członkowie cesarskiego rodu uciekali z zagrożonego Konstantynopolu m.in. do Nesebyru. Warto podobno także obejrzeć kolekcję ikon, pochodzących z okresu XIII-XIX w. Z kolei w zabytkowym budynku Muzeum Etnograficznego prezentowane są ubiory regionalne i sprzęty domowe.

Jednak miasto słynie przede wszystkim z zabytkowych cerkwi. Cerkiew św. Sofia, zwana też Stara Metropolija, nie dotrwała do naszych czasów. Ogromna, trzynawowa bazylika, służyła wiernym do 1257 r., kiedy ograbili ją i zniszczyli Wenecjanie. Pozostały z niej jedynie fragmenty trzech ścian. Druga bazylika, Bogorodica Eleusa z V-VI w., stojąca nad brzegiem morza, została ufortyfikowana. Jedną z nesebyrskich cerkwi jest także XIII-wieczna Sweti Archangeli Michaił i Gawraił ze szmaragdową glazurą. Natomiast najczęściej fotografowaną i najbardziej znaną jest cerkiew Chrystusa Pantokratora. Pochodzi ona z XIII-XIV w. Posiada ona turkusowe dekoracje, ozdobiony fryz ze swastykami. Wewnątrz znajdziemy średniowieczny grobowiec. Z kolei XIV-wieczna cerkiew Sweti Joan Aliturgetos to niepowtarzalne dzieło architektury średniowiecznej. Ma barwne polichromie. Wśród nich wyróżniają się kształty muszli, słońca i krzyży.

Cerkiew Sweti Stefan, z XI-XIII w. uważana jest także za jedną z cenniejszych zachowanych do dziś świątyń w mieście. Przebudowano ją w XVI i XVIII w. Malowidła z XVI w. prezentują charakterystyczny styl artystów z Athos. Zachowały się też freski z XI w. Warte wymienienia są jeszcze dwie świątynie: Sweti Joan Krystiteł, pochodząca z X w. Można w niej ujrzeć wizerunek fundatora, pochodzący z przełomu X i XI w. Pozostałe malowidła pochodzą z XVII stulecia. Odmianę prezentuje bezkopułowa cerkiew Sweti Spas, zbudowana w 1609 r., częściowo wkopana w ziemię, zgodnie z nakazami władz osmańskich, nie przekracza wysokości „głowy Turka siedzącego na koniu”.

 

Port Nesebyrski i spacer do Słonecznego Brzegu

 

 

Zwiedzanie Nesebyru latem, jak i jesienią zakończyłem w porcie. Mam jakiś sentyment do morza, zwłaszcza ciepłego oraz malutkich rybackich portów. Wprawdzie ten tutaj podobał mi się znacznie mniej, niż port w Sozopolu, to też warto wybrać się nad jego brzeg. Do Słonecznego Brzegu nie musimy jechać żadnym busikiem czy taksówką. Spacer jest naprawdę mega przyjemny. Latem możemy podziwiać Morze Czarne, plażować się i kąpać. Jesienią, kiedy turystów już nie ma, udać się razem z Ireną Santor tam, gdzie już nie ma dzikich plaż… Przed Wami jeszcze informacje praktyczne, filmik, panoramy i galeria zdjęć. Zapraszam do dalszej części wpisu 🙂 🙂 🙂

 

Nesebyr – informacje praktyczne

 

  • Miasto leży 47 km od Burgas, 3 km od Słonecznego Brzegu, 100 km od Warny oraz 414 km (przez drogę A1) od Sofii. Niestety, najbliższa stacja kolejowa jest w Burgas, gdzie musimy przesiąść się na autobusy jadące do miasta lub do Słonecznego Brzegu przez Nesebyr;
  • Rozkład jazdy poza sezonem autobusów jadących w relacji Burgas (Avtogara Jug) – Sarafovo – Pomorie – Aheloy – Ravda – Nesebyr wyglądał następująco – odjazdy z Burgas były o: 6:20; 7:00; 7:40; 8:20; 9:00; 9:40; 10:20; 11:00; 11:40; 12:20; 13:00; 13:40; 14:20; 15:00; 15:40; 16:20; 17:00; 17:40; 18:20; 19:00; 19:40; 20:20; 20:50; 22:50;
  • Godziny odjazdów w kierunku odwrotnym Nesebyr – Ravda – Aheloy – Pomorie – Sarafovo – Burgas (Avtogara Jug) oraz inne interesujące nas połączenie możemy sobie sprawdzić na stronie TUTAJ – KLIK
  • W sezonie od 1 czerwca Nesebar ma bezpośrednie połączenia autobusowe do Sofii, Starej Zagory, Nowej Zagory, Płowdiwu i Warny. Nie ma sensu tu go chyba przytaczać, ponieważ już w październiku na plażach, starym mieście i przystankach autobusowych hulał wiatr;
  • Szczęśliwym trafem dla przylatujących z Polski lotnisko w Sarafowie jest świetnie skomunikowane autobusami burgaskiej komunikacji miejskiej zarówno z Burgas, jak i z Nesebyrem. Autobusy miejskie zatrzymują się przed samym terminalem. Natomiast żeby złapać busa do Nesebyru, musimy wyjść i podejść wprost przed siebie na rondo. Tam jest przystanek pojazdów jadący także do Słonecznego Brzegu;
  • Gdzie jeść i gdzie spać w Nesebyrze ??? Tego niestety nie wiem, ponieważ ja nocowałem poza miasteczkiem. Na pewno jednak spośród wielkiej ilości knajpek coś znajdziemy i wybierzemy dla siebie;

 

Nesebyr na filmie (PLAY)

 

 

Nesebyr w panoramach (KLIK)

 

 

Galeria zdjęć (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się wpis oraz Nesebyr a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂


 

 

ZAPRASZAMY POZNAJCIE LEPIEJ SŁONECZNĄ BUŁGARIĘ 🙂 🙂 🙂

None found

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter