Marcin Albania, Bałkany

GJIROKASTRA — Z WIZYTĄ PRAWDOPODOBNIE W NAJPIĘKNIEJSZYM KAMIENNYM MIEŚCIE NA BAŁKANACH

Facebooktwitter
Gjirokastra - piękne miasto z kamienia
Gjirokastra – piękne miasto z kamienia

Podczas naszego dziesięciodniowego pobytu w Ksamilu i Sarandzie postanowiłem zobaczyć i zwiedzić jedno z najpiękniejszych miast Albanii, gród Gjirokastra. Położona około 50 km od kurortów wydawała mi się idealnym celem na jednodniowy wypad. Przewodnik pisał o niej jako o pięknym miejscu, którego nie można przegapić będąc w krainie orłów. Wprawdzie temperatury zdrowo przewyższające 30 stopni w cieniu były nie lada wyzwaniem.

Leży na samym południu kraju, jest jednym z najatrakcyjniejszych miast – w czasach komunizmu został jej nadany statut miasta – muzeum. Ciekawostką jest to, że stąd pochodził owiany złą sławą przywódca i dyktator Albanii – Enver Hodża. Zresztą Jego dom zachował się do dziś. Obecnie jest tam muzeum. Gród jest pięknie położony – wokół rozpościerają się widoki na góry, a krajobraz w lipcu przypominał Ziemię Świętą.

Sama Gjirokastra posiada także, oprócz Starówki, nową część zabudowaną blokami, która jak domyślacie się, nie należy do najpiękniejszych:). Jeśli chodzi o najstarszą część  to jest naprawdę piękna – nie bez powodu zostało ono wpisane na listę UNESCO w 2005 roku.

Klimat jest fantastyczny. Piękne, stare budynki. Labirynty uliczek, mnóstwo punktów widokowych – nad tym wszystkim rozpościera się twierdza. Są także malutkie sklepiki, warsztaty, punkty usługowe i restauracje. Wszystko to utrzymane w bardzo fajnym, orientalnym stylu. Podobno super prezentuje się wieczorem i w nocy, o czym niestety nie miałem okazji się przekonać.

 

Gjirokastra – twierdza

 

Jedną z atrakcji jaką ma Gjirokastra, wznoszącą się nad budynkami i ulicami, jest twierdza. To jedna z najwspanialszych i najładniejszych budowli w mieście. Wspinaczka na nią w 35 stopniowym upale nie należała do najłatwiejszych, ale poza tym dotarcie do niej nie powinno stanowić problemu – widać ją z każdego punktu. Sama forteca to właściwie pozostałości z tego co było kiedyś. W mniejszym lub większym stopniu zachowały się resztki trzech bram wjazdowych i pięciu wież. Za to widoki są bardzo ładne. Bilet wstępu kosztuje 200 ALL ( 0k. 6 zł ). W samym zamku znajduje się także muzeum wojskowości, gdzie zgromadzono broń. Eksponaty przeważnie pochodzą z czasów II wojny światowej.

Z murów zamczyska rozpościerają się unikalne widoki, a także znajduje się tam Wieża Zegarowa – jeden z najbardziej charakterystycznych motywów miasta. Mimo ogromnego gorąca, było sporo zwiedzających i trochę Polaków – którzy przyjechali tu na własną rękę, co mnie miło zaskoczyło. Miejscowość, mimo że bardzo zabytkowa i polecana chyba przez wszystkie przewodniki wzięła mnie. Miałem wrażenie, że jeszcze jest mało komercyjna i poza zasięgiem masowej turystyki.

 

 Gjirokastra – informacje praktyczne

 

  • gdzie zjeść w Gjirokastrze? Jeśli chodzi o jedzenie, to nie brakuje restauracji na każdą kieszeń. Ja postanowiłem się wybrać do będącej na pierwszym miejscu w Trip Advisor a zachwalanej ze względu na świetną jakość i ceny KujtimiByłem trochę sceptycznie nastawiony, jak zwykle do takich miejsc, ale nie potrzebnie. Jedzenie było bardzo dobre, a ceny jeszcze lepsze, zresztą sami popatrzcie. Zdecydowanie polecam.
  • Natomiast bez samochodu pokonanie 55 km z Sarandy nie jest aż takie proste, jakby mogło się wydawać. Wprawdzie do Gjirokastry kursuje sporo busów i autobusów, i posiadają nawet rozkład jazdy, co w Albanii nie jest rzeczą oczywistą. Ale powrót był już trudniejszy. W informacji turystycznej nikt nie potrafił mi powiedzieć, o której jest ostatni transport z powrotem na wybrzeże. Postanowiłem zatem około godziny 17 udać się w okolice stacjonowania autobusów.

Koło stacji benzynowej zaczepił mnie pomocnik kierowcy i zapytał: Sarande ? . Odpowiedziałem, że tak. Zapakował mnie do rozgrzanego jak piec hutniczy busa i powiedział że zaraz pojedziemy. W środku było zaledwie kilka osób, więc oczywistym było, że nie tak od razu. Ruszymy jak uzbiera się komplet pasażerów. W pojeździe była także Angielka z Włochem, którzy także mieli pojechać za chwilę -1,5 godziny temu:).

Wracając miałem okazję podziwiać spaloną słońcem ziemię a także piękne krajobrazy. Natomiast przedzieranie się przez góry wąziutką drogą przebiło nawet jazdę po bośniacko – czarnogórskim pograniczu.

  •    jak dojechać do Gjirokastry? Połączenia do i z miasta Gjirokastra pokazałem w tej tabeli:

Z Gjirokastry do: SarandyTirany Do Gjirokastry z SarandyTirany
Godziny odjazdupo uzbieraniu się pasażerów6.30, 8.00, 10.00, 11.00, 12.00, 15.30, 23.305.00, 6.30, 8.30, 9.30, 10.30, 14.00, 22.00od 5 do 18
Czas jazdyok 1,5 godzok 4.5 - 5.5 godz. ok 1,5 godz.ok 4,5 - 5,5 godz.
Cena300 ALL ( ok 9 zł )ok 1000 - 1200 ALL ( 30 - 36 zł )300 ALL ( ok 9 zł )ok 1000 - 1200 ALL ( 30 - 36 zł )
Odległość55 km225 km55 km225 km

 

 

Gjirokastra na filmie (PLAY)

 

 

 

 Galeria zdjęć (KLIK)

 

 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy:)


 

ZAPRASZAMY PO WIĘCEJ PIĘKNEJ ALBANII I MACEDONII 🙂 🙂 🙂

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter