CENY NA UKRAINIE 2019 — KIEDYŚ TO BYŁ NAJTAŃSZY KRAJ W EUROPIE

Facebooktwitter
Ceny na Ukrainie są najniższe w Europie
Ceny na Ukrainie były najniższe w Europie a kraj piękny, nieznany i czekający na odkrycie

Ceny na Ukrainie 2019 oraz ceny we Lwowie 2019 to nadal miód dla naszych kieszeni. W naszym kolejnym poradniku i przewodniku cenowym przedstawimy Wam dzisiaj ceny na Ukrainie. W poprzednim wpisie cenowym pokazaliśmy Wam ceny na Węgrzech 2019. 

Na Węgrzech drogo nie było, ale tanio też nie. Ukraina nadal jest dość słabo opisana na blogach, a w mojej opinii  za sprawą wręcz ogromnej ilości tanich lotów, będzie w niedalekiej przyszłości turystycznym hitem. My postanowiliśmy napisać rzeczy, które będą autentycznie przydatne i pomogą w planowaniu podróży na Ukrainę oraz poznaniu lepiej tego pięknego kraju.

Wcześniej opracowaliśmy jedyne w polskim internecie informatory:  ceny w Armenii oraz ceny w Gruzji. Jeżeli udajecie się na wakacje na Bałkany to z pewnością zaciekawią Was ceny w Czarnogórze oraz  ceny w Bośni i Hercegowinie. Od dłuższego już czasu miałem zająć się przygotowaniem podobnego informatora na temat cen na Ukrainie. Ponieważ porządne i solidne opracowanie takiego wpisu wymaga bardzo dużo czasu, zgromadzenia sporej ilości materiału oraz dużej wiedzy i co najmniej kilkukrotnych wizyt w danym kraju, to teraz po ponad dwóch latach podróży na Ukrainę, jestem w stanie zrobić taki rozbudowany i wyczerpujący wpis.

Na sam początek mam dla Was dobre, a nawet bardzo dobre wieści. Ukraina jest prawdopodobnie najtańszym krajem w Europie. Piszę prawdopodobnie, ponieważ nie byłem jeszcze w Mołdawii, która uchodzi także za bardzo tanią. Jeszcze dwa i pół roku temu z niedowierzaniem czytałem na ROSJA PL INFO o tym, że jadąc na
weekend we Lwowiemożemy poczuć się jak Anglicy w Krakowie. Wiadomo, że nasze zarobki nie są największe w Europie, a jadąc na wakacje całą rodziną, to już niestety robi się konkretna kwota. Po ponad dwóch latach ciągłych podróży na Ukrainę mogę to sam potwierdzić – Ukraina jest nawet dla nas tania i trzeba tam jechać, zanim ten stan rzeczy się zmieni.

Waluta, pieniądze i bankomaty na Ukrainie

 

Pieniądze na Ukrainie to hrywna ukraińska
Pieniądze na Ukrainie to hrywna ukraińska (UAH)

Planując weekend we Lwowie czy wyjazd na Ukrainę, zapewne zastanawiacie się jak zdobyć pieniądze na Ukrainie. Ukraińską walutą jest hrywna, która ma aktualnie wartość zbliżoną do śmieciowej. Kurs na 15.01.2018 roku to 100 hrywien = 12 zł. Ja w tej kwestii preferuje dwa następujące rozwiązania:

 • bankomaty na Ukrainie: jeżeli posiadamy konto i kartę umożliwiającą darmowe wypłaty za bankomatów za granicą, to korzystamy z tej opcji. Jest to sposób, który my używamy – wybieramy z lokalnych bankomatów w państwach i miastach potrzebną nam ilość gotówki. Bankomaty na Ukrainie działają normalnie tak jak u nas. Musimy jednakże uważać na prowizję ukraińskiego banku – zostaniemy o tym poinformowani przez ukraiński bankomat przed wypłatą. Język angielski jest standardowo dostępny w menu. Bankomaty reiffeisen banku należy omijać z daleko – naliczają złodziejskie prowizje;
 • jakie pieniądze zabrać na Ukrainę? Gdy nie mamy takiego konta i nie chcemy płacić złodziejskich opłat i prowizji naszemu bankowi w Polsce, zabieramy złotówki ze sobą. Nie kombinujemy z wymianą na hrywny w Polsce – kupno hrywien w Polsce się w ogóle nie opłaca. Nie wymieniamy także naszej kasy na euro lub dolary. To także już się nie opłaca. Złotówki wymieniamy na hrywny i problem, jak zdobyć ukraińskie hrywny na weekend we Lwowie mamy rozwiązany:);

Gdzie jest na Ukrainie tanio a gdzie drogo?

 

Chciałoby się powiedzieć, patrząc na załączone obrazki, że wszędzie na Ukrainie jest tanio. I tak i nie. Patrząc na to, jak się kształtują ceny na Ukrainie, to wpływ na to, dlaczego jest na Ukrainie tanio, pokazują Wam oba wykresy. Pierwszy z nich pokazuje wartość ukraińskiej hrywny w stosunku do złotówki w 2017 roku a drugi od 2014 roku. W wyniku rosyjskiej napaści na naszego sąsiada, Ukraina i jej waluta popadła w ogromnie kłopoty. Wartość hrywien spadła wielokrotnie, ceny także wzrosły ale nie tak bardzo, aby wyrównać spadek wartości waluty.

Jeśli chodzi o ceny na Ukrainie w poszczególnych miastach i regionach kraju, to najdroższa wydawała nam się Odessa, potem Kijów i dalej Lwów. Poza tymi miastami, na prowincji, będzie już naprawdę niesamowicie tanio. W naszym odczuciu Karpaty ukraińskie są nawet dwukrotnie tańsze niż Lwów. Abyście mieli jakiś punkt odniesienia, podajemy Wam przykładowe ceny we Lwowie, ceny w Kijowie i w Odessie będą nieco wyższe, gdzieś indziej – nawet dwukrotnie niższe.

Ceny we Lwowie 2019

 • nocleg w hostelu w pokoju wieloosobowym od 100 UAH (12 zł);
 • bilet na tramwaj i trolejbus z lotniska 3 UAH (36 groszy);
 • przechowalnia bagażu na dworcu kolejowym 30 UAH (3,60 zł);
 • nocleg w wynajętym apartamencie (mieszkaniu) poza sezonem dla 3-4 osób od 150 UAH za dobę (18 zł);
 • wypasiony obiad w samoobsługowej restauracji typu PUZATA CHATA 100 UAH (12 zł);
 • kawa latte od 15 UAH (1,80 zł);
 • kara za jazdę bez biletu w tramwaju 60 UAH (8.40 zł);
 • obiad w normalnej restauracji z obsługą kelnerską oraz dość dobrym jedzeniem i renomą 200-300 UAH (24-36 zł);
 • opłata za przejazd marszrutką 5 UAH (60 groszy);
 • opłaty za wstępy do muzeów wynoszą 15-30 UAH (2,25-3,60 zł);
 • szczegółowe ceny w restauracjach na weekend we Lwowie w naszym wpisie GDZIE ZJEŚĆ WE LWOWIE;
 • pyszne kawy mrożone i koktajle w Lwowskiej Manufakturze Czekolady są po 40-50 UAH (4.80-6 zł);
 • UBER na lotnisko z centrum 75 UAH (10 zł) w dzień, UBER wieczorem z rynku na dworzec kolejowy 110 UAH (13,20 zł);
 • piękne kartki pocztowe, magnesy i inne pamiątki do Polski 20 hrywien (2,40 zł);

 

Ceny na Ukrainie w sklepach

 

Ceny w sklepach na Ukrainie także będą dla nas bardzo przyjazne. Bardzo wiele produktów będzie tańsze niż w Polsce. Dotyczy się to rzeczy przede wszystkim produkowanych na miejscu bądź importowanych z innych krajów byłego ZSRR. Produkty importowane z Zachodu czy z Polski, będą rzecz jasna droższe. Ciężko mi rozpisywać się na temat każdego produktu oddzielnie, dlatego pooglądajcie sobie poszczególne ceny produktów na Ukrainie na zdjęciach.

Generalizując, co opłaca się kupić we Lwowie i  na Ukrainie:

TowarCena w hrywnachCena w zł
wino50 UAH6,00
papierosyod 20-25 UAH2,40-3,00
wódkaod 70-80 UAH8,40-9,60
słodycze roshenod 20 UAH2,40
markowe herbatyod 40 UAH4,80
lwowską kawęod 50 UAH6,00
markowe pasty do zębów70-80 UAH8,40-9,60
koniaki i winiakiod 150 UAH18,00
masło20-30 UAH2,40-3,60
ser żółty rosyjskiod 100 UAH za kg12,00
kiełbasa moskiewskaod 30 UAH za paczkę3,60
gruzińskie lemoniadyod 15 UAH za butelkę2,00
kawiorod 50 UAH za słoiczek6,00
keczupyod 10 UAH za paczkę1,20
kiszone pomidoryod 25 UAH za słoik3,00
soki sadoczokod 20 UAH za 1,0 l2,40
domowe wino zakarpackie75 UAH za 1,0 l8,80
cukierki MUUUod 100 UAH za kg12,00
miód domowyod 50 UAH za słoik6,00

Więcej jak kształtują się ceny na Ukrainie w sklepach tu na zdjęciach:

Natomiast nie opłaca się kupować elektroniki, sprzętu RTV-AGD, mandarynek, pomarańczy, rzeczy importowanych z Zachodu.

O tym co kupić na Ukrainie i czego tam spróbować w naszym poprzednim wpisie

 

Ceny na Ukrainie w restauracjach i kawiarniach 

 

Ceny w restauracjach na Ukrainie także są bardzo przyjazne dla naszego portfela. Tak jak wcześniej wspomniałem najdrożej, było w Odessie, potem w Kijowie, a potem we Lwowie. Oczywiście, tak jak wszędzie znajdziemy miejsca droższe i tańsze. Lecz nawet te drogie we Lwowie, będą i tak dla nas tanie – porządny obiad w świetnej restauracji z obsługą kelnerską takiej jak KUMPEL czy BACZEWSKI zjemy za 200-300 hrywien (24-36 zł) od osoby. Jest to i tak jak na Lwów czy Ukrainę dość drogo, za to w porównaniu do polskich cen – bardzo tanio. W Odessie w pysznej restauracji KOMPOT daliśmy po 200-250 hrywien od osoby. Może się to wydawać dużo, jak na Ukrainę, ale warto dać trochę więcej i ciszyć się jakością jedzenia, za którą w Polsce musielibyśmy zapłacić dużo, dużo więcej.

Oczywiście wspomniane wyżej restauracje nie oznaczają, że nie odwiedzamy tańszych miejsc. Odwiedzamy, więcej o nich piszemy w naszym przewodniku gdzie zjeść we Lwowie. Natomiast poza tymi miastami i na prowincji tj. w Karpatach, na Zakarpaciu, w Kamieńcu Podolskim, będzie nawet dwukrotnie taniej, niż we Lwowie czy Kijowie. Znajomi Ukraińcy twierdzą, że dla nich Lwów jest tak samo drogi, jak dla nas np. Kraków. Ciężko w to uwierzyć, ale 1,5 roku temu w centrum Rachowa , za piwo, sok, gofra i pizzę daliśmy razem 60 hrywien – wtedy to było 9 zł. W najlepszej restauracji Oleńka nasz rachunek rzadko przekraczał 100 UAH od osoby. Podobnie było w Czerniowcach.

Konkretne ceny w restauracjach średniej klasy na Ukrainie wyglądają na przykładzie restauracji PREMIERA LWOWSKA, wyglądają tak:

Nazwa daniaCena w hrywnachCena w złmiejsce 
sałatki35-40 UAH4.00-4,60Premiera Lwowska
warieniki z serem35 UAH4,00Premiera Lwowska
pielmieni35 UAH4,00Premiera Lwowska
banosz40 UAH4,80Premiera Lwowska
deruni po wiejsku40 UAH4,80Premiera Lwowska
deruni ze śmietaną35 UAH4,00Premiera Lwowska
zupy25 UAH3,00Premiera Lwowska
kotlet po kijowsku40 UAH4,80Premiera Lwowska
kotlet a la schabowy50 UAH6,00Premiera Lwowska
stek z cielęciny90 UAH10,80Premiera Lwowska
puree20 UAH2,40Premiera Lwowska
ziemniaczki po wiejsku30 UAH3,60Premiera Lwowska
lody25 UAH3,00Premiera Lwowska
kawa latte25 UAH3,00Premiera Lwowska
coca-cola 0.5 l18 UAH2,20Premiera Lwowska

Miejsce jest bardzo popularne wśród wycieczek i grup zorganizowanych z Polski. Nam na początku także się podobało, jednak teraz z czasem coraz mniej je lubimy. Ceny w popularnych jadłodajniach jak PUZATA CHATA  będą jeszcze niższe, nawet o połowę. Jednak wbrew opiniom naszych rodaków i zachwytom blogerek, jedzenie jest tam naprawdę co najwyżej średnie.

 

Ceny na Ukrainie w kawiarniach na przykładzie Lwowskiej Manufaktury Czekolady:

 

Miejcie na uwadzę także to, że to są ceny z lokalu z dobrej klasy i średniej ceny. Poza Lwowem, ceny na Ukrainie w restauracjach i cukierniach będą nawet dwukrotnie niższe, niż te, co tu widzicie. W mojej opinii tak tanio w kawiarniach, cukierniach i restauracjach w Europie jest jeszcze tylko w Macedonii oraz Serbii. Z tym że na Ukrainie i tak jest taniej niż w tych bałkańskich krajach:)

 

Koszty transportu publicznego na Ukrainie

 

Transport publiczny na Ukrainie, tak jak wszystko prawie, także będzie bardzo tani. Przykładowe ceny za przejazdy pociągami na Ukrainie, zarówno lokalnymi, jak i dalekobieżnymi, w tabelkach:

 

Ceny na pociągi dalekobieżne za przejazdy ze Lwowa

Z Lwowa do:OdessyKijowaRachowaUżhoroduCzerniowiec
Ilość km746580 279300300
Cena kl.III (płackarty)110 hr (13,11 zł)100 hr (12 zł)71 hr (8,46 zł)74 hr (8,60zł)71 hr (8,46 zł)
Cena kl.II (coupe)176 hr (20,98 zł)300 hr (36 zł) hr za IC+ w kl.II, 210 (25,20 zł) hr za coupe 102 hr (12 zł)104 hr (12 zł)102 hr (12 zł)
Czas jazdyok 12 godz.od 5 godz (IC+) do 8-10 godz poc. nocny8 godz.6 godz.5-6 godz.

 

Ceny na pociągi dalekobieżne z Kijowa

Z Kijowa do:CzerniowiecKamieńca PodolskiegoOdessyPrzemyślaRachowa
Ilość km:624480674650839
Czas jazdyok. 11 godz.ok 7-8 godz.7-10 godz.8 godz.19 godz.
CenaKl.III -180 hr (21 zł)
Kl.II - 265 hr (32 zł)
wag. obszczyj - 80 hr (9,50 zł),
kl.III - 90 hr (10,73 zł),
kl.II - 150 hr (18,00 zł)
IC + -300 hr (36 zł),
kl. III - 100 hr (12 zł),
k. II - 160-200 hr (19-24 zł)
kl.I - 17,9 €,
kl. II - 13.4 €
kl. III - 150 hr (18 zł)
kl. II - 230 hr (27,60 zł)
Uwagikl.III to płackarta
kl.II to coupe

 

Ceny pociągi podmiejskie ze Lwowa

Z Lwowa do:SamboruTruskawcaMukaczewaSzegini
ilość km:8011223088
czas jazdy:ok 2 godz.ok 2 godz.ok 4 godzok 2,5 godz.
cena:15 hr (2,25 zł)18 hr (2,70 zł)40 hr (6,00 zł) za pociąg szwydki15 hr (2,25 zł)

 

Jak widzicie, ceny na Ukrainie za przejazdy pociągami dalekobieżnymi, jak i podmiejskimi są naprawdę małe. Przejazdy marszrutkami są droższe, mniej więcej dwukrotnie i wysoce przez nas niezalecane. Bilety komunikacji miejskiej to także groszowe sprawy – bilet na tramwaj i trolejbus we Lwowie to 3 hrywny (36 groszy), marszrutka 5 UAH (60 groszy), metro w Kijowie także 5 UAH (60 groszy). Jeżeli jesteście bardziej zainteresowani kwestią transportu i kolei na Ukrainie – zapraszamy do naszego poradnika KOLEJ NA UKRAINIE. Ceny i rozkład jazdy marszrutek znajdziecie na stronie BUS.COM.UA.

 

Inne koszta i ceny na Ukrainie 2019:

 

 • koszty noclegów i zakwaterowania sprawdzicie sobie na BOOKING.COMJak zapewne się domyślacie, także będzie bardzo tanio. Ciężko podawać mi konkretne kwoty, ale noc w hostelu w pokoju wieloosobowym we Lwowie to jakieś 100 UAH (12 zł), apartament we Lwowie nas wynosił w listopadzie zeszłego roku 64 zł za trzy osoby (czyli po 21 zł za dobę);
 • wódka i papierosy na Ukrainie są bardzo tanie, czyli jest to raj dla miłośników tego typu używek, paczka fajek już od 20 hrywien (2,40 zł);
 • jak natomiast polecam wam dentystę na Ukrainie. Dzięki koledze, który studiuje  tam medycynę, trafiłem do kliniki PARODENT LWÓW . Dentysta na Ukrainie za 2 zęby leczone kanałowo i 4 do zaplombowania wziął ode mnie razem 700 zł. We Wrocławiu usłyszałem 1200-1400 zł za jeden ząb do leczenia kanałowego. Jakość, standard i sprzęt jak w najlepszym polskich klinikach (!)
 • znaczek na kartkę pocztową do Polski – 25 UAH (3 zł);
 • hot-dog w fast foodzie – 20 UAH (2,40);
 • piękne pocztówki, magnesy  i inne pamiątki – 20-30 hrywien (2,40-3,60 zł)
 • nalewki ze Lwowa i u Baczewskiego – 150-200 hrywien (18-24 zł);
 • kilogram słynnych cukierków MUUU, zwanych krówkami w czekoladzie – 100 hrywien (12 zł);
 • kilogram pysznego masła na bazarze 150 hrywien (18 zł);
 • UBER z lotniska we Lwowie w dzień do centrum – 70 UAH (8,40 zł);
 • taksówka na tej samej trasie od 100 UAH (12 zł);

 

Ceny na Ukrainie 2019  podsumowanie

 

Jak sami widzicie, Ukraina nie jest drogim krajem. W porównaniu do Europy Zachodniej, ceny na Ukrainie są wręcz bardzo niskie. Jednak muszę powiedzieć, że cały czas i stale rosną. 

Tańsze niż w Polsce będzie prawie wszystko:

 • zakwaterowanie,
 • transport publiczny,
 • fast foody, 
 • ceny za świeże produkty na bazarach,
 • ceny za ukraińskie produkty w sklepach;
 • ceny w restauracjach,
 • usługi medyczne i dentystyczne;
 • taksówki i uber;

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis oraz ceny na Ukrainie i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia naszego serwisu i polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

 

ZAPRASZAMY ABYŚCIE POZNALI I ODKRYLI BARDZIEJ UKRAINĘ 🙂 🙂 🙂

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter