CENY NA WĘGRZECH 2020, CZYLI CZY NA WĘGRZECH JEST TANIO CZY DROGO ???

Facebooktwitter
ceny na Węgrzech
Budapeszt i Węgry nie są jeszcze drogie

W kolejnym moim przewodniku cenowym chciałbym Wam przedstawić ceny na Węgrzech. Każdy kocha podróżować, wiadome jest jednak, że żyjąc i pracując w Polsce, większość z nas ograniczona jest w jakiś sposób niestety do pieniędzy. Zatem w tych cyklicznych wpisach mojego bloga przedstawiam Wam jak wyglądają i kształtują się ceny w poszczególnych, odwiedzanych przez nas krajach.

W poprzednich częściach tego cyklu były ceny na Kaukazie ceny w Armenii oraz ceny w Gruzji . Jakiś czas temu stworzyłem wpisy o kosztach na Bałkanach. Mogliście się dowiedzieć co i ile kosztuje w Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz Czarnogórze. Dziś w kolejnym wpisie z Węgier dowiecie się jak wyglądają i kształtują się ceny na Węgrzech.

Jeżeli chodzi o moje ogólne wrażenie i takie będzie także Wasze, to Węgry nie są tanim krajem. W moim odczuciu jest tam nieco (o jakieś 20 %) drożej niż w Polsce. Cenowo wypadają znacznie mniej korzystnie niż Bałkany ale są za to tańsze niż Chorwacja. Kilka lat temu, bo jeżdżę do kraju naszych południowych Bratanków od 11 lat, było nieco taniej. Jest to trochę zaskakujące, ponieważ sam kraj zbiedniał i to dość mocno przez ostatnie lata. O ile w Budapeszcie tego tak nie widać, to węgierska prowincja czyli wieś wygląda naprawdę biednie. Prawdopodobnie to zasługa kryzysu gospodarczego, który nęka Węgry od jakiegoś czasu. Na szczęście nie ma tam jeszcze euro, którego wprowadzenie mocno podniosło ceny na Słowacji i Litwie. Zatem zaczynajmy i przejdźmy do konkretów

Jak Węgry prezentują się na tle odwiedzanych przez nas państw i swoich sąsiadów? W moim odczuciu są nieco droższe niż Czechy, zdecydowanie droższe niż najtańsza w Europie Ukraina, droższe niż Serbia, Macedonia i Kosowo. Natomiast są tańsze niż Chorwacja i nieco droższe niż Czarnogóra

Waluta Węgier i bankomaty na Węgrzech

 

Na szczęście Węgry nie wprowadziły jeszcze euro i na Węgrzech, tak jak prawie wszędzie, działa zasada podróżnicza, że kraje posiadające swoją narodową walutę są zawsze tańsze niż te, które mają wspólny pieniądz. Tak jest i tutaj. Walutą Węgier jest forint węgierski (HUF). W pozostałej części wpisu będę używał tego skrótu oraz podawał ceny w forintach i złotówkach w nawiasach. Waluta Węgier ma mniej więcej od kilku lat stały kurs do złotówki i możemy przyjąć następujący przelicznik – 1000 forintów to 14 zł.

węgierskie forinty
Węgierskie forinty, źródło: www.kolumber.pl

Możemy je kupić w kantorach w Polsce bez większych problemów, lecz ja nie wiem czy to jest najlepsze rozwiązanie. Moim i naszym zdaniem najlepiej postarać się o kartę, która umożliwia darmowe wypłaty z bankomatów zagranicą. Ja preferuję takie rozwiązanie i jestem z niego bardzo zadowolony. W przeciwnym wypadku możemy wziąć całą gotówkę ze sobą, ale skończymy prawie jak milionerzy. Mój dobry kolega, kiedy jechał pierwszy raz do Budapesztu, postanowił wziąć 2000 zł w forintach na swój i dziewczyny tygodniowy pobyt. Oznaczało to 150.000 forintów w gotówce:). Nie muszę chyba mówić, że jest to bardzo mało praktyczne i ryzykowne jednak. Bankomaty na Węgrzech są w dużej ilości i w każdym mieście, ponadto nie stwierdziłem jakiś anomalii w ich działaniu. Raczej możemy bez przeszkód i swobodnie korzystać z naszych pieniędzy. Nie polecam zabierania na Węgry euro czy dolarów amerykańskich, mianowicie z tego prostego powodu, że lepiej od razu forinty kupić w Polsce. Jeśli chodzi o płatności kartą, to są one w takim sam stopniu rozpowszechnione jak u nas.

 

Ceny na Węgrzech 2020 w restauracjach

 

Tu niestety jestem zawsze niemiło zaskoczony. Ceny w restauracjach na Węgrzech, zwłaszcza w Budapeszcie, są spore. Dość trudno jest znaleźć normalną restaurację, gdzie zjemy tanio. W stolicy jest to prawie niemożliwe a i koszty to minimum 40 zł na osobę. Są oczywiście tańsze miejsca, ale bardzo często są to jakieś przybytki z czasów gulaszowego komunizmu, którego jakimś cudem jeszcze istnieją. Oczywiście ani wystrój ani jedzenie nie jest w takich miejscach najwyższych lotów. Generalnie rzecz biorąc na Węgrzech naprawdę trudno znaleźć miejsce gdzie tanio i dobrze zjemy, więc przygotujmy się na wydatki sporo większe niż w Polsce. W Budapeszcie jest kilka tanich miejsc, z reguły okupowanych przez naszych rodaków oraz turystów anglojęzycznych. Należą do nich Frici Papa Kifozdeje i Bistro Oktogon. Jest tam naprawdę tanio ale jakość jedzenia i obsługa pozostawiają wiele do życzenia. Ceny i wygląd dań na zdjęciach:

 

W normalnych restauracjach musimy liczyć się z wydatkami około dwukrotnie większymi. Na prowincji będzie troszeczkę taniej. Dlatego Węgry dla szukających dobrego i taniego jedzenia rajem jednak nie są:)

Pewnym rozwiązaniem jest poszukanie i skorzystanie z tzw. napi menu czyli menu dnia. Czasy, kiedy za 1000 forintów można było się najeść w renomowanych restauracjach bezpowrotnie chyba minęły, ale nadal za 1500 ft (20 zł) coś w godzinach wczesnopopłudniowych uda się znaleźć.

 

Ceny na Węgrzech 2020 w sklepach

 

Ceny w sklepach na Węgrzech będą o jakieś 20-30 % wyższe niż w Polsce. Natomiast wino będzie zdecydowanie tańsze niż u nas. Ciężko mi się rozpisywać na temat cen poszczególnych produktów spożywczych, sami sobie je obejrzyjcie na zdjęciach. Najtaniej będzie w dużych supermarketach, takich jak TESCO czy Billa oraz w dyskontach, które opanowały nawet centrum Budapesztu.

Wszystko tam będzie tańsze, niż w małych sklepikach,  poza jednym wyjątkiem. Nie wiem dlaczego, ale wędliny i kiełbasy na Węgrzech są zdecydowanie (czasami nawet dwukrotnie) tańsze w halach targowych i na targowiskach, niż w sklepach. Dużo taniej kupicie słynne paprykowe kiełbasy nawet w turystycznej hali nad Dunajem w Budapeszcie, niż w sklepie. Bardzo często pytacie mnie także o ceny alkoholu w odwiedzanych przez nas krajach. Jeśli chodzi o ceny alkoholu na Węgrzech, to mocne trunki (palinka i wódka) są w cenach polskich. Za to węgierskie wina są świetne i tanie. Za napój królów już naprawdę dobrej jakości, zapłacimy 1000 forintów za butelkę (14 zł). Niezłe jakościowo wino kupimy już za 600-800 ft (9.60-11 zł). Ja zawsze przywożę odpowiedni zapas do Polski.

Ceny w sklepach na Węgrzech:

Jak widzicie na obrazkach ceny za produkty spożywcze są takie jak w Polsce lub wyższe, natomiast bardzo przyjaźnie prezentują się ceny wina. Należy z tego korzystać:)

 

Koszty transportu publicznego

 

W moim odczuciu ceny na Węgrzech za transport publiczny są nieco a w przypadku kolei o jakieś 1/3 wyższe niż w Polsce. Cena za zwykły bilet na budapesztańską komunikację zbiorową (metro, autobusy czy tramwaje) to 350 HUF (5 zł). Ceny za bilety w Budapeszcie przedstawiam Wam w tabelce:

Rodzaj biletuJednorazowyJednodniowy3 dniowy7 dniowy
Cena HUF/Zł350/450* HUF (4.70/6.00 zł)1650 HUF (22 zł)4150 HUF (56.00 zł)4950 HUF (66 zł)
uwagi* u kierowcy

Jak widzicie, ceny za bilety na transport publiczny w Budapeszcie tanie nie są. Zupełnie nieopłacalna jest podróż na biletach jednorazowych, znacznie lepszą inwestycją są bilety jednodniowe, trzydniowe i tygodniowe. Ja z nich korzystam najczęściej.

Jeśli chodzi o ceny za bilety kolejowe na Węgrzech, to są one spore. Może nie tak duże jak w sąsiedniej Chorwacji, ale sporo (jakieś 50 % ) wyższe niż w Polsce. Prowadzi to czasami do kuriozalnej sytuacji, że tańszy będzie promocyjny bilet międzynarodowy (np do Suboticy czy Nowego Sadu) niż krajowy po Węgrzech. Orientacyjną tabelkę cen i odległości macie poniżej:

Z Budapesztu do:VacEsztergomNagymarosSzekesfehervar
Cena650 ft (8.80 zł)1120 ft (15.00 zł)1120 ft (15.00 zł)1490 ft (20.00 zł)
Ilość km3453 5176
Uwagi

W komunikacji lokalnej jeszcze nie jest tak źle, ale i tak dużo drożej niż u nas. Za to komunikacja dalekobieżna koleją na Węgrzech jest naprawdę dość droga:

Z Budapesztu do:EgeruMiszkolcaGyor Peczu
Ilość km140182140237
Cena2725-3025* ft (36-40 zł)3705-4005* ft (50-54 zł)2520-3025* ft (34-40 zł)4605 ft (62 zł)
Uwagi*poc IC*poc IC*poc IC
Z Budapesztu do:SarospatakNagykanizsaSegedynuDebreczyna
Ilość km256221191221
Cena4795 ft (64 zł)3950-4305* ft (53-58 zł)3705-4005* ft (50-54 zł)4305-4605* ft (58-62 zł)
Uwagi*pociąg IC*pociąg IC*pociąg IC

Jak widzicie poruszanie się na większe a w skali Polski średnie odległości, na Węgrzech tanie nie jest. Co gorsza w zasadzie jest brak jakiś ofert promocyjnych, za to węgierska kolej posiada mnóstwo takich w połączeniach międzynarodowych. Prowadzi to do kuriozalnej sytuacji, kiedy bilet do Belgradu (16 euro – 64 zł), kosztuje tyle samo co do Peczu i Debreczyna. Pewnym sposobem na obniżenie trochę cen za bilety kolejowe na Węgrzech, jeżeli podróżujemy z Budapesztu, jest użycie naszego biletu okresowego. Wtedy okazujemy go w kasie i płacimy tylko za odległość taryfową od granic miasta. Nam jadąc tak do Veszprem i Szekesfehervaru udało się zaoszczędzić po 1000 forintów (14 zł). Jak widzicie ceny na Węgrzech na transport kolejowy są dość duże niestety:(

 

 

Koszty noclegów na Węgrzech

 

Niestety, jeśli chodzi przynajmniej o Budapeszt, to musimy się liczyć z wydatkami takimi jak w Polsce lub większymi. Teoretycznie tragedii nie ma, ale za każdym razem kiedy jestem w węgierskiej stolicy, mam wrażenie że jest zajechana wręcz przez turystów anglojęzycznych i angielskich imprezowiczów. Cena za tani nocleg to przynajmniej 10 euro-40 zł od osoby. Ponadto na co zwróciłem uwagę, hostele w Budapeszcie także są dość drogie, w dodatku oferują bardzo niski standard. Szczegółowo ceny możecie sobie pooglądać na Booking.com

 

Ceny na Węgrzech 2020 podsumowanie

 

Jak sami widzicie kraj naszych Bratanków nie jest drogi. Niestety, nie jest także tani. Szczególnie nie miłym zaskoczeniem mogą być ceny w restauracjach. Wszystko pozostałe będzie na polską kieszeń. Na szczęście jest taniej i to sporo niż w galopującej cenami Chorwacji. Natomiast będzie drożej niż na Bałkanach. Nadal jednak Węgry, od jakiegoś czasu borykające się z kryzysem gospodarczym, są dużo tańsze niż Europa Zachodnia oraz niż Słowacja, która po przyjęciu euro mocno zdrożała.

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis oraz ceny na Węgrzech 2020 i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia nszego bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

ZAPRASZAMY ABYŚCIE POZNALI LEPIEJ PIĘKNE WĘGRY, WOJWODINĘ I ZAKARPACIE

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter