Marcin Armenia, Kaukaz

CENY W ARMENII 2020 — CZY W ARMENII JEST TANIO CZY DROGO ???

Facebooktwitter
Ceny w Armenii
Erywań jak i cała Armenia drogie nie są:)

W poprzednim wpisie dotyczącym cen i kosztów na Kaukazie przedstawiłem wam obszerny i rzetelny wpis na temat cen w Gruzji . Dziś Wam przedstawię ceny w Armenii w 2020 roku. Armenia nadal jest stosunkowo mało popularnym i znanym krajem w Polsce. O ile Gruzja jest wręcz rozchwytywanym kierunkiem wakacyjnym, to jej mniej sąsiadka pociąga znacznie mniej naszych rodaków.

Ma to swoje zdecydowane plusy, ponieważ nadal można tutaj zwiedzać i podróżować w samotności a poza Erywaniem , będziemy cieszyć się gościnnością mieszkańców, bez dzikich tłumów. Przed wyjazdem w tamten rejon świata ceny w Armenii były dla mnie całkowitą zagadką. Można przeczytać, że Armenia jest tańsza niż Gruzja, ale właściwie nic więcej. Relacje blogowe także niewiele wnosiły do tego tematu, ponieważ jest ich zwyczajnie dość mało. Na szczęście kraj nie został zajechany przez ani turystów, ani naszych rodaków.

Zatem przede wszystkim czy Armenia jest tania? Tak, w mojej opinii jest krajem nieco tańszym niż Gruzja , znacznie tańszym niż Abchazja, a chyba porównywalnym cenowo z Ukrainą, która jest bardzo tania, i Macedonią , która jest najtańsza w Europie. Zatem na pewno nie zbankrutujemy. Nie oznacza to oczywiście, że ceny są takie jak np. w Laosie czy Indiach. Niektóre aspekty podróży będą tańsze niż u nas, inne w podobnej wartości a jeszcze inne nawet droższe. Wstępnie mogę powiedzieć, że komunikacja publiczna jest bardzo tania, noclegi także drogie nie są, restauracje mają ceny podobne do polskich, a ceny w sklepach są takie jak u nas lub wyższe.

Waluta i pieniądze w Armenii

 

Ormiańskie dramy
Ormiańskie dramy (AMD). 1000 dram – 8 zł

Walutą w Armenii i pieniędzmi, jakimi będziemy tam operować, jest dram ormiański, w skrócie AMD. Od kilku dobrych lat kurs jest mniej więcej stały i kształtuje się na poziomie 1000 dramów ~ 8 zł. Nie jest to najszczęśliwszy mnożnik, na początku będziemy mieli trochę kłopotów. Ja, zaprawiony w bojach po dinarach serbskich (1000 dinarów to 35 zł) czy macedońskich denarach, nie miałem kłopotu z liczeniem. Ale Romek i Bartek trochę tak. Bardzo przydaje się aplikacja konwerter walutowy w smartfonie.

Jakie pieniądze zabrać do Armenii ?

 

My nie jesteśmy zwolennikami zabierania fury eurasów czy dolarów ze sobą. Jest to kłopotliwe i trochę niebezpieczne, bo łatwo możemy nasze pieniążki stracić. Moim i naszym zdaniem najlepszym wyjściem, jeśli chodzi o to, jakie pieniądze zabrać ze sobą do Armenii, jest karta bankomatowa. Wybieraliśmy gotówkę na miejscu. Polecam posiadać konto w takim banku, który umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Ja od wielu już lat korzystam z usług Allior Banku. Moim zdaniem, jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza forma zabierania pieniędzy w podróż. Na miejscu natomiast znajdziemy także kantory wymiany walut, gdyby ktoś chciał zabrać ze sobą jednak dolary lub euro.

 

Bankomaty w Armenii

 

Maszynek do wypłacania gotówki jest sporo, nasze karty z Polski działały bez problemu. W Erywaniu są właściwie na każdym możliwym kroku. W mniejszych miejscowościach może być problem, dlatego zawsze warto mieć jakiś zapas gotówki ze sobą. Jeden z naszych czytelników poinformował mnie, że podczas Jego pobytu w stolicy, bankomat nie oddał Mu karty. Na szczęście, było to w siedzibie oddziału, więc plastik udało się odzyskać. Nam nic takiego się nie przytrafiło, ale ponieważ w internecie także czytałem o dość częstych tego typu przypadkach, to warto szukać takich bankomatów, aby były w siedzibie banku. Wtedy szybko i bez problemu odzyskamy naszą kartę.

 

Ceny w Armenii 2020 – zróżnicowanie regionalne

 

Za najdroższe miejsce w całym kraju uchodzi rzecz jasna stolica. Przewodnik Bezdroży twierdzi, że znajdziemy tam miejsca o wręcz irracjonalnym poziomie cen. To prawda, są takie butki czy restauracje, ale nie dominują one obrazu stolicy. Erywań będzie poziomem (niektórych) cen, dorównywał Poznaniowi, ale już raczej nie Warszawie. W najgorszym wypadku będzie tak jak w Polsce, ale bez przesady. Trzeba pamiętać, że Armenia cały czas jest biedna. Stolica może wywrzeć mylne wrażenie, ale średnia pensja jest dużo niższa niż w Polsce.

Poza stolicą czytaliśmy, że najdrożej będzie nad jeziorem Sewan i faktycznie, przynajmniej jeśli chodzi o restaurację, w której byliśmy, to tak było. Nie nocowaliśmy tam, ale podobno noclegi także są dość drogie. Natomiast wszędzie poza stolicą, zwłaszcza w miejscach mało turystycznych, będzie tanio:) Nocleg za 20 zł czy szaszłyki za dyszkę nie są rzadkością.

 

Ceny w Armenii 2020 w sklepach

 

Tu przeżyjemy chyba największe zaskoczenie, bo za artykuły spożywcze w sklepach w Armenii zapłacimy tyle samo co w Polsce, lub więcej. Ciężko mi się rozpisywać na temat cen konkretnych artykułów, ale sytuacja przypomina nieco pod tym względem Gruzję. Wszystko to, co jest produkowane na miejscu będzie dość tanie, natomiast artykuły importowane z Rosji czy Ukrainy (a pełno jest ich na półkach), będą droższe od polskich odpowiedników. Ponieważ ogólnie Armenia jest tania, to ceny w Armenii w sklepach w całościowym rozrachunku nie zrujnują nam jakoś specjalnie budżetu. Nie ma sensu, aby poniżej rozpisywał się szczegółowo o cenach wszystkich poszczególnych artykułów od chleba po dżem, dlatego obejrzyjcie sobie to po prostu na obrazkach:

 

 

Jak widzicie ceny w Armenii za niektóre artykuły spożywcze, są takie jak w Polsce lub wyższe, natomiast alkohol i papierosy są dość tanie. Nic tylko korzystać z używek:)

 

Koszty transportu publicznego

 

Jeśli chodzi o ceny za przejazdy marszrutkami i pociągami po Armenii, to jest to bardzo korzystne cenowo. Kolej jest tańsza niż transport samochodowy, ale niestety nigdzie nią, poza Giumri, nie dotrzemy. Najogólniej rzecz biorąc ceny i koszty transportu publicznego w Armenii, będą zwykle dwukrotnie lub kilkukrotnie niższe niż w Polsce. Wiąże się to z dużo mniejszą ceną benzyny, a także mniejszymi wynagrodzeniami w Armenii. Przykładowe ceny za przejazdy marszrutkami w tabelkach:

Z Erywania do:EczmiadzynuGarniChor WirapSewan
Odległość19284260
Cena300 AMD (2,40 zł)300 AMD (2,40 zł)400 AMD (2,40 zł)600 AMD (5,40 zł)

W komunikacji dalekobieżnej

Z Erywania do:IljevanuGorisMegriStepanakertu
Ilość km119236392334
Cena1500 AMD (12 zł)2500 (20 zł)5000 (40 zł)5000 (40 zł)

Ceny za bilety kolejowe:

Z Erywania do:GiumriAraksYerakshGiumri - Erywań
Odj.7.55, 14.30, 18.1519.2519.008.25, 11.45, 18.05
Przyj.11.06, 17.41, 21.2620.3120.3211.35, 14.55, 21.15
Cena1000 AMD (8 zł)600 AMD (5.40 zł)600 AMD (5.40 zł)1000 AMD (8 zł)

 

Komunikacja miejska

 

Z przejazdami komunikacja miejską będziemy mieli do czynienia przede wszystkim w stołecznym Erywaniu. Ceny są 4-5 razy niższe niż w Polsce. Standardowa opłata za przejazdy to 100 AMD (0,80 zł). Zapłatę uiszczamy, kupując żetony (w metrze) lub, inaczej niż na Ukrainie, wysiadając z autobusu/trolejbusa/marszrutki przednimi drzwiami, dajemy kasę kierowcy.

 

Koszty noclegów w Armenii

 

Jeśli chodzi o ceny i koszty zakwaterowania w Armenii, to tutaj będzie znacznie taniej niż w Polsce. My płaciliśmy w Erywaniu na alei Masztoca, gdzie nocowaliśmy 4.000 – 5.000 AMD (32-40 zł)  za miejsce w apartamencie trzyosobowym. Oczywiście w jednym miejscu będzie drożej, w innym taniej, ale za tą cenę mieliśmy bardzo przyzwoity standard. Możemy spać taniej w hostelach w pokojach wieloosobowych, jak i drożej w obiektach o wyższym standardzie. Drożej będzie w stolicy czy nad jeziorem Sewan, taniej w innych miejscach. Jednak nasz ogólny wniosek jest taki, że koszty zakwaterowania na Kaukazie są po prostu niskie. Konkretne ceny możecie sobie pooglądać na Booking.com

 

Ceny w restauracjach w Armenii 2020

 

Ceny w restauracjach w Armenii będą zależały rzecz jasna od rodzaju knajpy oraz miejsca, w którym chcemy zjeść. Najdrożej w naszym przypadku było nad jeziorem Sewan oraz na Placu Republiki w Erywaniu. Tu ceny były europejskie i zbliżone do polskich. Ogólnie rzecz biorąc, poza tymi dwoma wymienionymi miejscami, będzie nieco  taniej, niż w Polsce. Fortuny nie stracimy, ale przeważnie koszty posiłków będzie można porównać do naszych, ale tanich miejsc. Oczywiście są miejsca, gdzie posilimy się dużo taniej niż w Polsce – zwłaszcza wszechobecnym lawaszem z mięsem. Poniżej na zdjęciach przykład cena za dania w pysznej restauracji Tawerna Kaukaz ,którą bardzo polecamy, oraz z jakiegoś lokalnego fast fooda. Jak widziccie, ceny zabójcze nie są, ale też nie jest mega tanio.

 

Ceny w Armenii 2020 – podsumowanie:

 

Jak sami widzicie, Armenia nie jest drogim krajem. W porównaniu do Europy Zachodniej ceny w Armenii są wręcz bajecznie niskie.

Tańsze niż w Polsce będzie prawie wszystko:

  • zakwaterowanie,
  • transport publiczny,
  • fast foody,
  • ceny za świeże produkty na bazarach,

 

W podobnej cenie jak w Polsce:

  • zakupy w sklepach;
  • jedzenie w turystycznych restauracjach

 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i ceny w Armenii a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia bloga i polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

 

ZAPRASZAMY DO POCZYTANIA
WIĘCEJ O GRUZJI I ARMENII 🙂 🙂 🙂

 

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter