CENY W BOŚNI I HERCEGOWINIE 2020 — CZY W BOŚNI I HERCEGOWINIE JEST TANIO CZY DROGO ???

Facebooktwitter
Ceny w Bośni i Hercegowinie
Ceny w Bośni i Hercegowinie – menu przed wejściem do restauracji

W zeszłym tygodniu wróciłem z 12 dniowego wyjazdu do Bośni i Hercegowiny. Wielkim zainteresowaniem na blogu cieszą się moje wpisy o cenach w poszczególnych, odwiedzanych przeze mnie krajach. Nie inaczej, myślę, będzie z Bośnią i Hercegowiną. Sam, gdy wybieram się do jakiegoś państwa pierwszy raz, jestem bardzo zainteresowany właśnie kosztami.

Postaram się w tym wpisie w miarę dokładnie i rzetelnie przedstawić Wam jak kształtują się ceny w Bośni i Hercegowinie. Chcę także ukazać je na tle innych bałkańskich krajów oraz na tle Polski i Europy. W kraju tym byłem podczas obecnego wyjazdu po raz trzeci, natomiast po raz pierwszy na tak długo i po raz pierwszy nie odwiedziłem stolicy czyli Sarajewa.

Najogólniej rzecz biorąc Bośnia i Hercegowina nie jest drogim krajem. Jednak nie użyłbym także słowa, że jest tania. Tania jest Ukraina. Ale porównując ją z innymi krajami półwyspu Bałkańskiego to: Bośnia jest dużo tańsza niż Chorwacja, która jest zwyczajnie droga. Jest oczywiście tańsza niż Słowenia. Natomiast troszeczkę, w moim odczuciu, droższa niż Serbia i Macedonia. Ale tylko nieznacznie. Głównie z tego powodu, że jedzenie w restauracjach jest trochę bardziej kosztowne niż w tych dwóch, wyżej wymienionych, krajach.  Nadal jednak w tej byłej jugosłowiańskiej republice nie zrujnujemy sobie portfela. Co więcej, jeżeli przyjedziemy właśnie z Chorwacji, to ulga dla naszych finansów będzie bardzo znacząca. Muszę jednak przyznać, iż spodziewałem się, że będzie taniej. Może za bardzo przyzwyczajony jestem do cen ukraińskich, a może rzeczywiście ceny w kraju tym poszły w górę od mojego ostatniego pobytu.

 

Waluta i pieniądze Bośni i Hercegowiny

 

Zacznę od podstawowej i najważniejszej rzeczy, jaką jest jednostka monetarna. Pieniądze jakimi będziemy się tutaj posługiwać to tak zwana marka konwertybilna – w skrócie KM. Możecie zapytać: a cóż to za cudo? Ja sam siebie tak pytałem trzy lata temu, kiedy byłem pierwszy raz w Bośni i Hercegowinie. Mianowicie marka zamienna czyli marka konwertybilna została w 1998 roku oficjalną jednostką walutową Bośni i Hercegowiny. Najważniejszy jest fakt, że przeliczana jest według stałego kursu do euro, który wynosi 1 € ~ 1,956 KM. Dla nas, turystów z Polski, będzie to oznaczało przelicznik mniej więcej jedna marka to pół euro czyli dwa złote. Ja zawsze gdy jestem w tym kraju to przeliczam wszystkie ceny około razy dwa. Same pieniądze są dość brzydkie i zupełnie nijakie. O ile uwielbiam serbskie dinary czy macedońskie denary, to bośniackie pieniądze uważam za brzydkie i zupełnie nieciekawe. Gdy jesteśmy w Serbii to zaraz mamy pełen portfel wypchany pięknymi banknotami. Tu niestety jest inaczej.

Jakie pieniądze ze sobą zabrać?

 

W Polsce trudno zdobyć markę konwertybilną, poza tym kupno jej byłoby zapewne raczej nieopłacalne. Dlatego też lepiej albo wziąć euro, albo postarać się o posiadanie konta umożliwiającego darmowe wypłaty z bankomatów zagranicą. Osobiście ja preferuję to ostatnie rozwiązanie. UWAGA na bankomaty raiffeisen bankktórych jest niestety w Bośni dość sporo. Mimo posiadania karty z darmowymi wypłatami doliczają absurdalnie wysokie prowizje. Ja się naciąłem i od wypłaty 40 marek (80 zł) policzyli mi 8 marek – 16 zł prowizji. Tak samo jest na Ukrainie, więc placówki z żółtym logo tego złodziejskiego banku omijajcie z daleka. Tym bardziej, że żadne inne prowizji nie chcą od obcokrajowców. W kraju tym jest mnóstwo bankomatów i kantorów, więc nie będziecie mieli problemów ze zdobyciem gotówki. Ponadto w wielu miejscach takich jak sklepy czy supermarkety można płacić kartą. W Mostarze można płacić w euro oraz chorwackich kunach – w restauracjach i kramach na starym mieście. W innych miejscach trzeba mieć już marki konwertybilne.

 

Ceny w Bośni i Hercegowinie 2020 – zróżnicowanie regionalne

 

Ponieważ Bośnia i Hercegowina prawie nie posiada dostępu morza, to nie będziemy mieć tu typowego dla innych państw podziału na drogie wybrzeże i tani interior. Ja bym ten podział określił inaczej:

 • najtaniej będzie we wschodniej części kraju, tj. w tzw. Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny. Jest to jedna z dwóch części składowych kraju, który znamy w Polsce jako Bośnia i Hercegowina. Ta część państwa jest zdecydowanie najtańsza. Ceny są nawet dwukrotnie niższe niż w Sarajewie czy Mostarze. W Trebinje codziennie udawałem się do fantastycznej kawiarni w centrum starego miasta, gdzie deser lodowy kosztował 2,5 marki – 5 zł, a kawa mrożona 1,5 marki – 3 zł. Z takimi cenami spotkałem się jeszcze tylko na Ukrainie.
 • drożej, ale nadal taniej niż w Polsce, będzie w drugiej części składowej Bośni i Hercegowiny, tj. w Federacji Bośni i Hercegowiny, czyli mówiąc po ludzku w części kraju zamieszkałej przez Boszniaków i Chorwatów. Tu będzie nadal dość tanio, ale drożej niż w Republice Serbskiej.
 • najdrożej będzie w
  Ceny w Bośni i Hercegowinie - tutaj cukiernia w Trebinje
  Ceny w Bośni i Hercegowinie – tutaj cukiernia w Trebinje

  Mostarze oraz Sarajewie – ten pierwszy jest najbardziej turystycznym miejscem w kraju, natomiast Sarajewo jest stolicą.

Ceny mnożymy razy dwa i mamy wynik w złotówkach. Przyznam, że cenami w Trebinje byłem mega zaskoczony. Podczas swoich podróży tylko w jednym kraju było tak tanio, jak w tej cukierni. Mianowicie na Ukrainie. Jak widzicie najdroższy deser lodowy to… aż 3 marki konwertybilne. Czyli dokładnie 6 złotych. Herbata (caj) 2 złote. Na drugiej stronie menu była kawa z lodami za 1,5 marki zamiennej. Chciałbym żeby takie ceny były kiedyś w Polsce 🙂 Oczywiście w Mostarze i Sarajewie będzie odpowiednio drożej, ale poza tymi dwoma największymi miastami także jest tanio. Natomiast  są także miejsca, gdzie ceny będą takie jak w Polsce lub nawet wyższe. W Sarajewie miałem problem znaleźć dobre miejscowe jedzenie w rozsądnej cenie.

 

Ceny w Bośni i Hercegowinie 2020 – restauracje, cukiernie i fast foody

 

Jeśli chodzi o ceny w restauracjach, to ja bym powiedział, że jest nieco taniej niż w Polsce lub tak samo. Ceny dań głównych wynoszą około 10 marek – tj. mniej więcej 20 złotych. Oczywiście możemy zjeść obiad zarówno za 10 jak i za 30 marek, zwłaszcza w miejscach turystycznych. Przygotowałem na potrzeby tego artykułu zdjęcia menu z dwóch restauracji. Pierwsza to tradycyjna bośniacka restauracja w Mostarze. Druga to jedna z lepszych knajp w Trebinje – mianowicie malowniczo położona nad Trebisnicą restauracja Studenac.

Ceny jakie widzimy na zdjęciach będą mniej więcej takie w każdej normalnej czy lepszej restauracji. Dania główne z grilla zaczynają się od 8 do 12 KM, z tym że jest to cena za cały zestaw czyli mięso + warzywa + frytki. Dania na zamówienie jak np. kotlet – od 10-12 marek wzwyż, nawet do 15 . Ryby od 10 marek. Zupy były po 5 marek. Sałatki, np. szopska – 3 marki (6 zł). Ja zamówiłem  zestaw z szaszłykami z kurczaka, sałatkę szopską i herbatę. Za wszystko dałem 13,5 marki czyli 27 złotych.

Można oczywiście  zjeść i poszukać coś dużo tańszego. Zwłaszcza w miejscach mało turystycznych i małych miejscowościach. Tutaj na zdjęciach widzicie zestaw mjesano meso w fast foodzie w Konjic za 4 marki – 8 złotych. Ledwo dałem radę wszystko zdjeść. Zdjęcie obok to menu w słynnej cevabdżinicy Tima Irma w Mostarze. Pokazuję je dlatego, że knajpka ta jest numer 1 na trip advisor. Dodam, że moim zdaniem zasłużenie. Jedzenie tam jest fantastycznej jakości, w mojej ocenie, w bardzo rozsądnych cenach. Zestaw z pysznymi cevapi kosztuje już 7 marek, shish cevap, który zamawiałem dwukrotnie – 9 marek, czyli odpowiednio 14 i 18 złotych. Uważam, że jak na Mostar i tę jakość to cena jest w sam raz.

 

Ceny w Bośni i Hercegowinie w fast foodach

 

Są niskie, czasami wręcz absurdalnie małe. Jeżeli mamy ograniczony budżet to spokojnie możemy się w nich wyżywić. Często zjemy wcale nie gorzej niż w restoranie, a znacznie taniej. W galerii poniżej macie ceny menu w różnych tego typu miejscach:

Podsumowując: moim zdaniem ceny w Bośni i Hercegowinie w restauracjach, cukierniach, fast foodach są niższe niż w Chorwacji i Słowenii, a nieco wyższe niż w Serbii i wyższe niż, w najtańszej pod tym względem, Macedonii. Oczywiście nadal nie można powiedzieć, że jest drogo. Bośnia i Hercegowina to nadal kraj dość tani, zwłaszcza w porównaniu do Europy Zachodniej.

 

Ceny w Bośni i Hercegowinie 2020 w sklepach

 

Najtaniej rzecz jasna będzie się zaopatrywać w sieciach handlowych. Tutaj nie będę się bardzo rozpisywać, ponieważ  ceny w sklepach w Bośni i Hercegowinie niestety są porównywalne do polskich. Nie mogę powiedzieć, że jest taniej. Oczywiście niektóre rzeczy lub produkty będą tańsze, a inne droższe. Jadnak, uogólniając, ceny są takie jak w Polsce. Oznacza to, że często nie opłaca się gotować, bo taniej zjemy na mieście. Jeżeli jesteście bardzo ciekawi ile kosztują konkretne produkty, to tu zobaczycie ich ceny na zdjęciach, oczywiście aby uzyskać wynik w złotówkach mnożymy razy dwa:

Jak widzimy nie jest wcale tak tanio jakbyśmy się mogli spodziewać. Nieco taniej pod tym względem będzie w serbskiej części kraju, ale nadal bardzo porównywalnie. W osobnym wpisie podpowiem co fajnego przywieźć  do Polski oraz czego spróbować w Bośni i Hercegowinie.

 

Ceny w Bośni i Hercegowinie – transport publiczny

 

Niestety, koszty transportu publicznego w Bośni i Hercegowinie są, nawet jak na polską kieszeń, dość spore. Miałem wrażenie, będąc trzeci raz w tym kraju, że ceny za bilety na autobusy międzymiastowe są po prostu wysokie. Już nie wspominając jak muszą być wielkie w stosunku do zarobków w tym państwie. Są takie same jak w Czarnogórze lub Chorwacji, a sporo wyższe niż w Serbii i Macedonii. Pocieszeniem byłby fakt, że bilety kolejowe są jakieś 50 % tańsze niż autobusowe, gdyby nie to, że transport kolejowy w Bośni i Hercegowinie praktycznie nie istnieje. Orientacyjne ceny biletów za przejazdy autobusem w tabeli:

Bilety autobusowe w Bośni i Hercegowinie – komunikacja krajowa

 

Z Sarajeva do:TravnikaJajceMostaruTuzliVisegradu
Cena 14 KM (28 zł)24 KM (48 zł)20 KM (40 zł)19 KM (38 zł)16 KM (32 zł)
Ilość km90158129122116

 

Z Mostaru do:TravnikaJajceTrebinjeKonjicaPocitelj
Cena22 - 28 KM (44-56 zł)25 KM (50 zł)21 KM (42 zł)8 - 10 KM (16-20 zł)5 KM (10 zł)
Ilość km162 1631206930

W komunikacji międzynarodowej:

 

Z Sarajewa do:BelgraduZagrzebiaSplituPodgoricyDubrownika
Cena42 KM (84 zł)50 KM (100 zł)41 KM (82 zł)40 KM (80 zł)40 Km (80 zł)
Ilość km300400250230260

Jak widzicie ceny za transport autobusowy są dość spore i tak naprawdę tylko ta jedna rzecz, jeśli chodzi o ceny w Bośni i Hercegowinie, może naprawdę poważnie obciążyć budżet. Jeśli zamierzamy dużo podróżować w krótkim czasie. Możemy nieco zaoszczędzić kupując bilet tam i z powrotem, dzięki czemu uzyskamy 40 % ulgi na ten powrotny odcinek. Jednak ta ulga jest mało użyteczna, ponieważ musimy wracać z tym samym przewoźnikiem. Ja będąc w Konjic dwie godziny czekałem na autobus firmy autoprevoz Mostar. Ponadto za przewóz bagażu w luku bagażowym płaci się 1 KM w relacji krajowej, do 2 KM w międzynarodowej oraz za wydanie biletu w kasie pobierana jest tzw. stanicna usluga w cenie 1-2 KM.

Miejsca, gdzie możecie przeglądać połączenia oraz ceny to następujące strony internetowe:

 • BUS TICKET4ME – czarnogórska platforma do zakupu biletów i przeglądania rozkładu jazdy, obejmuje także bardzo dużo połączeń do i z Bośni i Hercegowiny do Serbii, Czarnogóry, a także między miastami takimi jak Trebinje, Visegrad, Banja Luka i reszta Bośni.
 • GET BY BUS COM – chorwacka platforma do zakupu biletów i przeglądania rozkładu jazdy. Obejmuje oczywiście połączenia z i do Chorwacji oraz, co ciekawe, w zasadzie wszystkie linie wewnątrz Bośni i Hercegowiny,
 • Centrolines / Centrotrans Sarajevo – strona internetowa największego „PKSu” w kraju, mianowicie firmy Centrotrans. Możemy sprawdzić ceny biletów oraz rozkład jazdy.

Jak w każdym bałkańskim kraju polecałbym podróż pociągiem, gdyby nie to, że w Bośni teraz jest zawieszony ruch na trasie Sarajewo – Mostar – Caplijna. W zasadzie nie ma gdzie tym pociągiem pojechać. Nie kursuje już także międzynarodowy pociąg Sarajewo – Zagrzeb. A szkoda, bo cena za pociąg do Mostaru była dwukrotnie niższa niż za autobus i wynosiła tylko 12 KM. A za bilet powrotny 17 marek. Ceny na bilety kolejowe

Ceny w Bośni i Hercegowinie 2020 – noclegi

 

Tutaj nie będę się zbyt wiele rozpisywać, ponieważ noclegi generalnie są tańsze niż w Polsce oraz tańsze niż w Chorwacji i Czarnogórze. Za to troszeczkę droższe niż w Macedonii:

 • standardowa cena w hostelach w pokojach wieloosobowych w Mostarze i Sarajewie w maju tego roku wynosiła 16 KM czyli 32 zł w najtańszych obiektach;
 • ja wolałem zapłacić nieco więcej i spać w prywatnych pokojach i apartamentach – w Trebinje oraz Mostarze płaciłem za pokój jednoosobowy 20 KM czyli 40 zł i z taką ceną trzeba się liczyć gdy śpimy nie w hostelach;
 • motele, zajazdy i hotele będą trochę droższe niż prywatne apartamenty i ceny wynoszą ok. 24 -30 marki od osoby  tj. 48 – 60 zł;

Szczegółowe ceny i więcej informacji na temat cen noclegów w Bośni i Hercegowinie znajdziecie na booking.com

 

Ceny w Bośni i Hercegowinie – inne koszty (pamiątki, znaczki itp.)

 • znaczek na kartkę pocztową do Polski – 1,5 KM ( 3 zł )
 • widokówka od 0,5 KM ( 1 zł )
 • litr benzyny 1,90 – 2 KM ( ok 4 zł )
 • bilet na wodospady w Jajce 4 KM ( 8 zł )
 • magnesy na lodówkę od 1 KM do 3-4 KM ( 2 – 8 zł )
 • piękne, orientalne lampy na starym mieście w Mostarze od 12, 15 KM wzwyż
 • bilet na autobus miejski z Mostaru do Blagaju 2,20 KM ( 4.40 zł )
 • przechowalnie bagażu ( garderoba) są na każdej ważniejszej stacji autobusowej, cena to 2 KM  w Mostarze, 1 KM w Jajce
 • toalety na dworcach przeważnie są bezpłatne, natomiast na dworcu w Mostarze i Jajce cena to 1 KM – w Mostarze w tzw. stylu tureckim
 • gałka lodów w całym kraju praktycznie 1 KM czyli 2 zł
 • pljeskavica w Trebinje – wielka porcja 3 KM – 6 zl
 • ciastka w cukierni – 2 KM – 4 zł
 • kawa na dworcu w Jajce 1 KM – 2 zł
 • pranie w pensjonacie na starym mieście w Mostarze – 10 KM za wsad

 

Mam nadzieję, że wpis będzie dla Was pomocny. Chciałem zebrać jak najwięcej informacji o cenach w Bosni i Hercegowinie, gdyż kraj ten jest jeszcze rzadko odwiedzany przez Polaków. Generalnie jest taniej niż w Chorwacji, Słowenii, a nieco drożej niż w Serbii i Macedonii. 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia bloga i polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

 

ZAPRASZAMY DO POZNANIA LEPIEJ FANTASTYCZNEJ BOŚNI I HERCEGOWINY 🙂 🙂 🙂

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter