CENY W CZARNOGÓRZE 2020 — JESZCZE NIE TAK DROGO JAK W CHORWACJI

Facebooktwitter
Ceny w Czarnogórze
Ceny w Czarnogórze za takie widoki jeszcze nas nie zrujnują

Jedną z najważniejszych rzeczy przy planowaniu podróży do Czarnogóry są ceny i koszty. Ceny w Czarnogórze najogólniej rzecz biorąc  nie przysporzą nas o palpitację serca – w przeciwieństwie do jej sąsiadki, Chorwacji. Nie będzie tak tanio jak w Serbii czy Macedonii, ale generalnie rzecz biorąc nie będzie też źle.

Postaram się poniżej przedstawić w miarę dokładny opis cen i kosztów, jakie nas spotkają w Czarnogórze. W kraju tym byłem teraz 7 raz, i wprawdzie przez ostatnie 10 lat ceny, zwłaszcza na wybrzeżu, wyraźnie wzrosły, to na szczęście jeszcze nie do szalonego poziomu z Chorwacji. Walutą tego małego kraju, niestety jest euro – €. Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla turystów i wczasowiczów z Polski, wszystko będziemy przeliczać najogólniej rzecz biorąc razy cztery. Nie wiem w jaki sposób tam się znalazło, skoro kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej. Prawdopodobnie sami sobie euro wprowadzili.

 

Ceny w Czarnogórze 2020 zróżnicowanie regionalne 

 

Ogólna zasada jaką zaobserwowałem podczas podróży w ostatnich kilku latach do tego kraju, że najdrożej jest na wybrzeżu, a zwłaszcza:

 • Herceg Novi, Kotor i Zatoka Kotorska – są to najdroższe miejsca w całym kraju, zarówno jeśli chodzi o koszty apartamentów, hoteli czy wyżywienia,
 • Petrovac i Budva – będą troszkę tańsze ale nadal dość drogie, zwłaszcza w miesiącach letnich okupowana przez Rosjan Budva,
 • Bar, Sutomore i Ulcinj – są nawet dwukrotnie tańsze niż okolice Zatoki Kotorskiej  i riwiery budwańskiej – przykładowo apartament trzy osobowy w 2015 roku Petrovacu kosztował nas ok 14 € za dobę od osoby a w Ulcinju tylko 8 € za dobę od osoby. Od poznanych w Sutomore Serbów usłyszałem , że w tym miejscu bez problemu można znaleźć apartman za 8 € za dobę od osoby.

Taniej będzie w stolicy, w której raczej nic ciekawego nie ma, a najtaniej w górskim sercu kraju.

 

Ceny w Czarnogórze 2020 – ceny w restauracjach w Czarnogórze

 

W najpopularniejszych miejscach na wybrzeżu niestety nie są małe a konoby na starówkach Budvy, Petrovaca czy Kotoru mogłyby bić cenami Włochy. Niestety, te miejsca są bardzo drogie, i trzeba liczyć się z wydatkiem w pięknej knajpie na weneckiej starówce z kosztami  co najmniej 20 € od osoby. Alternatywą są tańsze miejsca dla lokalsów, gdzie zjemy wcale nie gorzej a w cenach porównywalnych do polskich. Trzeba się trochę rozejrzeć, zejść trochę na bok i możemy już znaleźć znośniejsze przybytki dla naszego portfela:

Cennik w konobie Risan w Peraście, kwiecień 2019

Jak widać tu już ceny za specjalności z grilla są dużo, dużo bardziej akceptowalne. Pljeskavica za 5 € oznacza zestaw na talerzu z frytkami i sałatkami oraz sosami do wyboru. Miejsca takie są bardzo popularne zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Warto takich poszukać, bo w każdej nawet najbardziej turystycznej miejscowości będą. Natomiast ceny za zwykłą kanapkę, nie zestaw z frytkami, w Kotorze kilka dni temu wyglądały następująco: sendvic sunka sir ( grilowana kanapka z szynką i serem ): 1,00 – 1,30 €, sendvic sir kulen ( kanapka z serem i kiełbasą kulen ) : 1,50 €,  hamburger 2 €. Pomfrit czyli frytki: 1,oo – 1,50 €. Pozostałe rodzaje jedzenia czyli vesalica, kobasica z grilla czy cevapi ok 2,50 – 3,00 €. Jest to dobra opcja żeby zaspokoić nawet duży głód, bo porcje serbskim zwyczajem są ogromne a dodatki wybieramy sobie sami w cenie jakie chcemy. Natomiast wielki zestaw w knajpie grill bar tanjga w którym miałem kiełbasę z grilla, pljeskavicę, frytki, sałatki i urnebes wyniósł mnie tylko 6 €. Natomiast raczej unikać trzeba restauracji nastawionych na bogatych turystów z Zachodu. Poznamy je po tym, że będziemy tam zapraszani przez naganiacza z zewnątrz. Warto zajrzeć, jeśli będzie dużo miejscowych.

 

TIP dla oszczędnych

 

**** TIP dla oszczędnych ****  – bardzo fajną rzeczą jest praktycznie w każdej knajpie czy restauracju tzw menu dnia. Będziemy mieli w nim do wyboru kilka opcji: fish menu ( rybne menu ), meat menu ( mięsne menu ) i czasem vegetarian menu ( wegetariańskie menu ). Za 5-6 euro, nawet na plaży, lub 7-8 w przypadku menu z rybą, zjemy zupę, chleb, oraz zestaw np z gulaszem czy nadziewanymi paprykami plus sałatka. My tak się często żywiliśmy dwa lata temu podczas wakacji w Czarnogórze. 

 

Ceny w Czarnogórze 2020 – ceny w sklepach:

 

Jak dobrze pamiętam, to w Chorwacji ceny na sklepowych półkach niemiło mnie zaskoczyły. Na szczęście Czarnogóra jest nieco tańsza. Nieco droższa niż Serbia, za to ceny w sklepach powiedziałbym że, są porównywalne do polskich. Ciężko mi się rozwodzić nad poszczególnymi produktami. Zrobiłem zdjęcia gazetek z supermarketów, gdzie sami możecie zobaczyć co ile kosztuje. Najtaniej będzie w supermarketach, małe sklepiki będą rzecz jasna droższe. Na szczęście do Czarnogóry dotarła era sklepów samoobsługowych, w których rzecz jasna możemy trafić na fajne promocje. Najpopularniejsze to: IDEA, Voli, Roda. MAXI.

Bardzo się opłaca kupić gotowe, surowe dania na grilla – kilogram pljeskavicy czy cevapi to ok 5 €, w promocji nawet mniej. I możemy pyszny grill mieć sami na miejscu.

 

Ceny w Czarnogórze – koszty transportu publicznego

 

Generalna zasada jest taka, że pociąg będzie zawsze dwa razy tańszy niż autobus. Dlatego jeśli jest taka możliwość, warto podróżować koleją. Niestety, dociera ona do bardzo nie wielu miejsc w kraju. Możemy dostać się najczęściej tylko z Baru lub Sutomore do stolicy. Ewentualnie w góry. Ceny za bilety kolejowe możemy sobie ujrzeć tutaj: tabela opłat za bilety kolejowe

Kraj ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację autobusową. Malutkie busiki bądź duże autobusy docierają praktycznie wszędzie. Są tańsze niż w Chorwacji. Natomiast nie są tak tanie, jakby można było się spodziewać, już jadąc we dwie trzy osoby bardziej będzie opłacało się poruszać samochodem. Natomiast bez niego, spokojnie sobie poradzimy. Ceny niestety czasem mogą być zaskakująco spore, ale nadal znośne. Wyszukiwarka połączeń wraz z cenami BUSTICKET 4MENatomiast przykładowe ceny z Podgoricy tutaj:

Z Podgoricy do: BudvyKotoruHerceg NoviPetrovaca Na MoruUlcinjaŻabljaka
Cena4 - 6 euro6 - 7 euro7.70 - 9 euro4 - 5 euro5 - 6 euro7.5 - 8 euro
Odległośćok. 70 kmok. 100 kmok. 110 - 130 km55 kmok 80 km125 km
Czas pierwszego i ostatniego połączenia00.30 do 22.4500.30 do 22.4500.30 do 20.2006.00 i 11.4507.34 do 19.5005.45 do 17.05
Ilość połączeń dziennieok. 35ok. 30ok. 30297

Ceny noclegów w Czarnogórze

 

Będą zróżnicowane od pory, kiedy przyjedziemy. Oraz miejsca gdzie się wybierzemy. Najtaniej będzie rzecz jasna poza sezonem – tj od października do początku maja. Najdrożej będzie w szczycie sezonu, przy czym przypada on na sierpień. Na konkretnym przykładzie hostelu w którym teraz spałem: poza sezonem cena to 8€ na starówce w Kotorze. W maju już 12 € a sierpniu i lipcu 15 € za dobę. Jeśli chodzi o wybrzeże najdrożej jest w Zatoce Kotorskiej – Kotor i Herceg Novi. Droga jest także Budva oraz Petrovac. Taniej nawet dwukrotnie, będzie w okolicach Baru, Sutomore i Ulcinja. Konkretnie to wyglądało tak: za 7 noclegów w pięknym apartamencie w Petrovacu płaciliśmy po 100 euro we 3 osoby, czyli 14 €/ dobę za osobę. Poprzez booking.com. Można było znaleźć na miejscu taniej. W Sutomore i Barze bezpośrednio ceny od właściciely wynosiły 8-10 €/ dobę za osobę. W Ulcinju w pięknym miejscu na Starówce płaciliśmy 7 €/ dobę za osobę w pokoju trzy osobowym.

 

Ceny w Czarnogórze – inne koszty

 

 • kartka pocztowa – od 0.30 do 1 €
 • znaczek na kartkę do Polski – 0.80 € plus 0.20 € dopłaty za pocztę lotniczą
 • gałka lodów od 1.2 € najdrożej poprzez 1 € w Kotorze, 0.80 € w Petrovacu i 0.5 € w Ulcinju,
 • bilet wstępu na mury miejskie w Kotorze – 3 €,
 • kawa: espresso -0.60 €, machiato 0.80 €, latte – 1 – 2 €, herbata 0.80 – 1 €,
 • ciastka: krempita, sampita, pita sa jabukama: od 0.80 €,
 • rezerwacja miejsca w autobusie – 1€,
 • lokalne busiki do okolicznych plaż i miejscowości, np. Budva – Petrovac  2 €, Kotor – Perast 1 €,
 • magnesy na lodówkę od 0,5 € do 2-3 €,
 • pranie w hostelu za wsad – 5 €,
 • kilogram owoców na targu od 5 €,
 • piwo w knajpie  – od 1,5 €

 

Podsumowując kraj nie jest jeszcze drogi. Ja bym powiedział, że stracimy mniej niż nad Bałtykiem. Dzienny budżet oprócz noclegu w wysokości ok 15 € na osobę powinien spokojnie być wystarczający. Natomiast jak chcemy zaszaleć to 25 € dziennie także wystarczy. Nas 21 dniowy pobyt w tym kraju wraz z transportem, noclegami i wszystkim wyniósł 2200-2400 zł za osobę w 2015 roku. 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do  wsparcia naszego bloga i polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy:)


 

 

ZAPRASZAMY ABYŚCIE LEPIEJ POZNALI NAJPIĘKNIEJSZY KRAJ W EUROPIE CZYLI CZARNOGÓRĘ 🙂 🙂 🙂

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter