Marcin Gruzja, Kaukaz

CENY W GRUZJI 2020 — CZY GRUZJA JEST NADAL DLA NAS TANIA ???

Facebooktwitter
Dla takich widoków trzeba lecieć do Gruzji, a ceny w Gruzji także nas nie zaskoczą:)

Dla planujących wyjazd na Kaukaz aspekt cenowy jest na pewno bardzo ważny. Gruzja ma opinię kraju  korzystnego cenowo dla Polaków. Rzeczywiście, nie jest państwem drogim, ale opowieści o tym, jak tam  jest niesamowicie tanio, trzeba także trochę urealnić. Przede wszystkim nasze wrażenie jest takie, że Gruzini bardzo mało zarabiają, a ceny za artykuły w sklepach są właściwie takie jak w Polsce.

Ponadto niewiele rzeczy przemysłowych się produkuje na miejscu, a wszystko importuje, więc te artykuły także będą dosyć drogie. Zatem czy Gruzja jest tania? Tak, jest tanim krajem ze względu na niskie ceny paliwa, tani transport publiczny, bardzo tanie noclegi, niskie ceny warzyw i owoców sezonowych oraz produktów bazarowych.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że ceny w Gruzji będą stopniowo rosły i szły w górę. Kraj aktualnie przeżywa turystyczny bum, ilość odwiedzających jest już prawie porównywalna z Chorwacją. Na szczęście, poza Kazbegigdzie ceny są wyższe niż gdziekolwiek indziej, wakacje w Gruzji nadal nas nie obedrą ze skóry. Myślę, że ze względu na bardzo małe zarobki w samym państwie, Gruzja nie dobije do cen znad Adriatyku, ale trzeba korzystać i latać, póki jest jeszcze tak tanio.

Dla Waszej jakieś orientacji to przez prawie trzy tygodnie na Kaukazie, a byliśmy jeszcze w Abchazji i Armenii, straciliśmy 2500 zł na miejscu. Dużo jeździliśmy, jedliśmy w restauracjach, nie oszczędzaliśmy. Myślę, że to nie jest dużo. Można wydać więcej, można mniej. Jeśli miałbym to przedstawić w perspektywie odwiedzonych państw to Gruzja jest droższa niż Ukraina , droższa niż Armenia, tańsza niż Czarnogóra, Bośnia i Herceogowina a plasuje się na poziomie cenowym Albanii  czy Macedonii. Oczywiście jest to wszystko umowne, ale chcę Wam pokazać tylko pewną perspektywę.
 

Waluta i pieniądze w Gruzji

 

Waluta Gruzji - lari (GEL)
Waluta Gruzji –  gruzińskie lari (GEL)

Walutą Gruzji jest lari, w skrócie powszechnie stosowanym: GEL. Jest to dość silny pieniądz, oszczędzone nam zostanie przeliczanie z setek i tysięcy jak w przypadku serbskich dinarów czy ormiańskich dramów. Aktualny kurs gruzińskich lari wobec polskiego złotego to mniej więcej (stan na IX 2017) 1 GEL = 1.44 złDla ułatwienia można po prostu przyjąć przelicznik 1-1,5, będzie nam bardzo prosto wtedy wszystkie ceny obliczać.

Jakie pieniądze zabrać do Gruzji?

Nie ma sensu kupować gruzińskich pieniędzy przed wylotem w Polsce, ponieważ taka operacja będzie wybitnie dla nas niekorzystna. Ponadto zaraz po wylądowaniu w Kutaisi możemy skorzystać z bankomatu. Osobiście we wszystkich swoich wyprawach polecam właśnie tę opcję. Trzeba tylko posiadać kartę umożliwiającą bezpłatne wypłaty za bankomatów na świecie. Jest to dużo bezpieczniejsze niż cała gotówka na wyjazd przy sobie. A także lepsze finansowo, gdyż nie musimy płacić prowizji. Kartę taką wydaje między innymi Alior Bank czy T-Mobile Usługi Bankowe. Jest to najlepsze, w mojej ocenie, rozwiązanie w podróży. Można oczywiście zabrać dolary czy euro ze sobą – kantory w Gruzji spotkamy wszędzie. Płatność plastikiem jest także akceptowana w wielu miejscach, jednak nie jest tak rozpowszechniona, jak w Polsce.

 

Bankomaty w Gruzji

 

Maszynki do wypłacania gotówki są w tym kraju szeroko rozpowszechnione i nie będziemy mieć żadnych problemów z dostępem do naszych pieniędzy. Bankomat jest na lotnisku w Kutaisi, są na dworcu kolejowym w Tbilisi. Co najważniejsze, działają bezproblemowo i oprócz GEL (gruzińskich lari) wypłacają także dolary amerykańskie. Polskie karty działają bardzo dobrze. Prowizji nigdy nam nie policzono.

Ceny w Gruzji 2020 – zróżnicowanie regionalne

 

W Gruzji, tak jak w prawie każdym odwiedzanym przeze mnie kraju, były miasta droższe i tańsze. Zwykle jest tak, że najdrożej jest nad morzem oraz w stolicy, a najtaniej gdzieś na prowincji. Tym razem, ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu, na Kaukazie najwyższe ceny były w Kazbegi, czyli Stepancmindzie: wszystko tam było o wiele droższe, nawet bardziej niż w Tbilisi. Prawdopodobnie ze względu na tłumy azjatyckich turystów, wybierających się ujrzeć słynny klasztor Cminda Sameba na tle gór.

Stolica Gruzji jest oczywiście droższa niż reszta kraju, ale bez przesady. Zaskoczyły mnie trochę ceny w restauracjach na Starym Mieście, były mocno europejskie. Natomiast inne miejsca, w tym położone nad morzem Batumi, nie było drogie. Ku naszemu przyjemnemu zaskoczeniu. Także Mestia nie wydrenowała nam portfeli i zasadniczo poza właśnie Kazbegi oraz starym miastem w stolicy wszędzie z polskim portfelem da się przeżyć:)

 

Ceny w Gruzji 2020 w sklepach

 

Tutaj możemy zostać trochę zaskoczeni, ponieważ ceny w Gruzji w sklepach, nie są takie niskie, jakbyśmy mogli się spodziewać. Na ogół zasada jest taka – towary produkowane w Gruzji, będą w miarę tanie. Ale ponieważ przemysł przetwórczy praktycznie nie istnieje, to tych rzeczy będzie stosunkowo niewiele. Reszta JEST sprowadzana czy to z Rosji, Ukrainy, a nawet Polski. Niestety, automatycznie to wpływa na cenę. Przykładowo nektar Sadoczok, który u naszego wschodniego sąsiada kupimy już za 15 hrywien, czyli nieco ponad 2 zł, w Gruzji będzie już prawie dwukrotnie droższy. Ciężko mi i chyba to w ogóle bez sensu by było robić listę poszczególnych towarów i ich cen. Po prostu obejrzycie sobie wszystko na zdjęciach poniżej. Pamiętajcie, aby przeliczyć widoczne ceny w lari razy 1,5 – będziemy mieli polską cenę.

Jak sami widzicie, ceny za produkty w sklepach są takie jak w Polsce lub wyższe. Nie ma dramatu, tym bardziej że bardzo dużo żywności kupimy , tak jak w każdym kraju b. ZSRR na bazarach. Tam będzie już znacznie taniej niż w Polsce: owoce, warzywa, domowe wino, papierosy kupimy w cenach śmiesznie małych w porównaniu do ojczyzny.

Ceny w Gruzji na straganach:

 

 • nektarynki – 1,5 gel/kg, brzoskwinie 1,5 gel/kg, banany 2 gel/kg;
 • czurczele – 2-3 gel/szt, czacza czyli wódka domowa – 5-6 gel/l;
 • domowe wino -2-3 gel/l, przyprawy – od 0,5 gel za kieliszek;
 • ser sulguni – 10 gel/kg, domowa adżika – od 2 gel/słoik;
 • papierosy – od 1,5 gel/paczka

Ja uwielbiam bazary za naszymi wschodnimi granicami. W Gruzji tak jak na Ukrainie, kupimy praktycznie wszystko. Fantastyczne owoce i warzywa, super domowe winko, przyprawy, własne wyroby i przetwory  oraz wiele innych rzeczy, których nawet nigdy w Polsce nie widzieliście.

 

 Koszty transportu publicznego

 

Tutaj, tak samo, jak na bazarku – zaoszczędzimy. Pociągi oraz marszrutki w Gruzji są bardzo tanie. Komunikacja w Gruzji jest tańsza mniej więcej dwukrotnie niż u nas. A ponieważ zwiedzając ten piękny kraj, będziemy dużo podróżować, to będzie to poważna ulga dla naszego portfela. Konkretne ceny za bilety kolejowe i na busiki w tabelkach poniżej:

 

Ceny za bilety kolejowe w Gruzji:

Z Tbilisi do:BatumiKutaisiZugdidiPoti
CenaI kl - 59,50 GEL (90 zł)
II kl - 23,50 GEL (35 zł)
7,50 GEL (11 zł)14,50 GEL (22 zł) dzienny pociag
* 7.00 (10 zł) GEL płackart,
* 19,50 (30 zł) GEL kupe
* 33,50 (45 zł) GEL lux
II kl - 14,50 GEL (21 zł)
I kl - 26,50 GEL (39 zł)
Ilość km343221317312

Ceny za bilety na pociągi osobowe (podmiejskie) są bardzo małe. Możemy takim pojazdem przebyć znaczną odległość za dosłownie kilka lari, dlatego nawet nie podaję konkretnych kwot:) Natomiast koszty przejazdów dalekobieżnych, jak widzicie są bardzo niskie

Ceny za przejazdy marszrutkami w Gruzji:

Ze względu na niską cenę benzyny oraz stosunkowo małe zarobki, koszty poruszania się busami po kraju będą także bardzo niewielkie. Sami popatrzcie:

Z Tbilisi do:AchalcicheBordżomiGoriKazbegi
Cena10-12 GEL (16-19 zł)7-9 GEL (11-15 zł)3-5 GEL (5-8 zł)10-12 GEL (15-18 zł)
Ilość km21016287155
Z Tbilisi do:KutaisiMcchetyZugdidiBatumi
Cena10-12 GEL (15-18 zł)1-2 GEL (1,5-3 zł)15-17 GEL (22-27 zł)30 GEL (45 zł)
Ilość km23125335343

 

Komunikacja miejska

 

Widzicie, tak jak wcześniej wspominałem, ceny za transport w Gruzji są dla nas naprawdę niskie. To samo oczywiście dotyczy się komunikacji miejskiej. W Tbilisi poruszamy się metrem – 1 przejazd kosztuje 50 tetri, czyli pół lari, czyli 75 groszy. Opłaty pobiera się za pomocą specjalnej karty prepaid, którą możemy kupić i wyrobić w metrze. Kosztuje ona 2 GEL (3 zł). Podróż autobusem miejskim to także 0.5 GEL, a marszrutką 80 tetri.

W porównaniu to polskich opłat za bilety to po prostu raj. Kontrole biletowe, zwłaszcza w autobusach w stolicy są bardzo częste, ale zwróciłem uwagę, że mają one za zadanie raczej zmusić do kupna bileciku, niż wypisać mandat. W innych miastach kraju także ceny będą podobne jak w stolicy. Kiedyś prawie wszystkie gruzińskie miasta miały trolejbusy, a stolica nawet tramwaje. Teraz niestety nic z tego nie zostało.

 

Koszty noclegów w Gruzji 2020

 

Jeśli chodzi o ceny i koszty zakwaterowania w Gruzji, to tutaj będzie znacznie taniej niż w Polsce. My płaciliśmy właściwie wszędzie, gdzie nocowaliśmy 20 lari (30 zł) za miejsce w pokoju trzyosobowym. Oczywiście w jednym miejscu było drożej, w innym taniej, ale za tą cenę mieliśmy przeważnie bardzo przyzwoity standard. Możemy spać taniej w hostelach w pokojach wieloosobowych, jak i drożej w obiektach o wyższym standardzie. Drożej będzie w stolicy czy w Kazbegi, taniej w innych miejscach. Jednak nasz ogólny wniosek jest taki, że koszty zakwaterowania na Kaukazie są po prostu niskie. Konkretne ceny możecie sobie pooglądać na BOOKING COM. 

Ceny w restauracjach w Gruzji

 

Ceny w restauracjach w Gruzji będą zależały rzecz jasna od rodzaju knajpy oraz miejsca, w którym chcemy zjeść. Najdrożej w naszym przypadku było w Kazbegi oraz na starym mieście w Tbilisi. Ogólnie rzecz biorąc, poza tymi dwoma wymienionymi miejscami, będzie nieco, ale tylko nieco taniej niż w Polsce. Fortuny nie stracimy, ale przeważnie koszty posiłków będzie można porównać do naszych. Oczywiście są miejsca, gdzie posilimy się dużo taniej niż w Polsce – zwłaszcza wszechobecnym chaczapuri.

W jednych z najtańszych miejsc w gruzińskiej stolicy i w ogóle całej Gruzji – na pewno nie zbankrutujemy. W droższych miejscach ceny będą wyższe o około 50%, a jedzenie niekoniecznie lepsze.

Ceny w Gruzji
Ceny za przekąski w piekarni

Jak widzimy – potrafi być bardzo tanio. W restauracji powyżej najdroższe danie kosztowało 7,5 GEL, czyli niewiele ponad 10 zł. Pamiętajmy, że wszędzie na Kaukazie dolicza się obowiązkowo co najmniej 10% serwisu to jest napiwku. Czasami może być dużo więcej. Ponadto pilnujmy, aby nas nie oszukano – bardzo często w Gruzji od jakiegoś czasu mają miejsce przypadki oszustw i zawyżania rachunków w restauracjach. Nas to osobiście raz spotkało w wyjątkowo bezczelny sposób w Samtredii. Kwoty zostały podniesione o ponad 50%. Nie dajcie się i po prostu zapłaćcie w takim przypadku, tyle ile powinniście. Czyli rachunek plus 10% za obsługę. Oczywiście w najbardziej ekskluzywnych czy najmodniejszych miejscach Batumi i Tbilisi, ceny w Gruzji będą już prawdziwie europejskie.

 

Inne niewymienione wcześniej koszty:

 

 •  magnesy na lodówkę – najtańsze od 1 GEL (1,5 zł)
 • znaczek na kartkę pocztową do Polski – 3 GEL (4,5 zł)
 • paczka papierosów – 1,5-2 GEL (2,25 – 3 zł)
 • kartka pocztowa – najtańsze od 1 GEL (1,5 zł)
 • lekarstwa w aptece – podobnie jak w Polsce
 • lody włoskie na bazarach – od 1-1,5 GEL za porcję (1,5-2,25 zł)
 • przechowalnia bagaży na dworcu w Tbilisi – 4 GEL (6 zł)
 • litr benzyny – od 2 GEL (3 zł)

 

Ceny w Gruzji 2020 – podsumowanie

 

Jak sami widzicie, Gruzja nie jest drogim krajem. W porównaniu do Europy Zachodniej ceny w Gruzji  są wręcz bajecznie niskie.

Tańsze niż w Polsce będzie prawie wszystko:

 • zakwaterowanie,
 • transport publiczny,
 • fast foody, 
 • ceny za świeże produkty na bazarach,
 • i w zasadzie wszystko inne, oprócz 2 rzeczy:

W podobnej cenie jak w Polsce:

 • zakupy w sklepach;
 • jedzenie w turystycznych restauracjach

Niestety, ze względu na boom turystyczny, ceny w Gruzji będą rosnąć. Polecam wybrać się jak najprędzej:)


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i ceny w Gruzji a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia nas i polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

 

ZAPRASZAM PO WIĘCEJ NASZYCH WPISÓW Z GRUZJI, ARMENII i ABCHAZJI ::) 🙂 🙂

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter