CENY W MACEDONII (PÓŁNOCNEJ) 2020, CZYLI CZY JEST TO NADAL JEDEN Z NAJTAŃSZYCH KRAJÓW EUROPY ???

Facebooktwitter
ceny w Macedonii
Macedonia to nie jest drogi kraj a ceny w Macedonii nas mile zaskoczą

W kolejnym moim bałkańskim przewodniku cenowym chciałbym Wam przedstawić,  jak kształtują się ceny w Macedonii w 2020 roku. Macedonia należy do jednych z moich ulubionych miejsc na Bałkanach, także z powodu bardzo niskich cen.

W poprzednich moich artykułach praktycznych pokazaliśmy Wam już ceny w Bośni i Hercegowinieceny w Czarnogórze, oraz ceny w Serbii. Świetna wiadomość jest taka, że w żadnym z tych bałkańskich krajów nie zbankrutujemy, co więcej każdy z nich jest bardzo, bardzo przystępny na naszą, polską kieszeń. Często przeglądając różne portale podróżnicze oraz wpisy na forach widzę, że Polacy pytają, gdzie można najtaniej wyjechać na wakacje. Niektórzy oburzają się na takie postawienie sprawy, ale nadal Polska pod względem zarobków dość mocno odstaje od krajów Europy Zachodniej.

Jeśli ja miałbym odpowiedzieć na to pytanie, to najtańszym krajem w Europie jest Ukraina. Możecie się o tym przekonać albo jadąc tam samemu, albo czytając nasz przewodnik ceny na Ukrainie 2020Drugim najtańszym krajem starego kontynentu jest prawdopodobnie Mołdawia. Nie wiem jednak tego na pewno, bo nigdy jeszcze do Mołdawii nie dotarłem. Natomiast kolejne, trzecie miejsce na podium, zajmuje właśnie… Macedonia. Zatem już na samym początku artykułu przynoszę dobre wieści i jak dalej przeczytacie i zobaczycie, ceny w Macedonii Was nie zrujnują. W sytuacji, kiedy Chorwaci zwariowali z cenami w konobach, Czarnogóra także stopniowo drożeje, Macedonia i Albania mogą być świetnym pomysłem na wakacje. Wprawdzie będąc w Albanii nad morzem 1,5 roku temu zauważyliśmy, że jest nieco drożej, niż w Macedonii, to jednak nadal chciałbym stwierdzić z całą stanowczością, że te dwa kraje, są najtańszym, wakacyjnym pomysłem, obok Ukrainy.

W Macedonii byłem pierwszy raz jakieś 11 lat temu. Wtedy, kiedy kraj był zupełnie Polakom turystycznie nieznany, a cała była Jugosławia, kojarzyła się w tamtym czasie z wojną. Dotarłem tak, jakżeby inaczej, rzecz jasna pociągiem. Niewiele pamiętam, poza tym, że Skopje przypominało mi wtedy Rio de Janeiro a z nieba, padał cały czas deszcz. Pamiętam także, że było bardzo tanio. Kolejny raz udałem się do kraju Aleksandra Wielkiego w czerwcu 2013 roku. Byłem w Ochrydzie oraz stolicy. Nadal było tanio, nawet bardzo. Od 2013 roku podróżowałem do słonecznej ziemi sześciokrotnie, w tym dwa razy niedawno – w grudniu oraz styczniu. Obserwacje, jakie poczyniłem, wskazują na jednak stopniowy wzrost cen. Mniej więcej o jakieś 30% w porównaniu do 2013 roku. Nadal jednak jest tanio, zwłaszcza poza najbardziej turystycznymi miejscami. Przejdźmy zatem do konkretów.

Jak ceny w Macedonii prezentują się na tle sąsiadów i innych, bałkańskich państw? Macedonia jest dużo tańsza niż Chorwacja, która w moim odczuciu jest droga, jest tańsza niż Rumunia i Bułgaria, nieco tańsza niż Serbia a na tym samym poziomie co Kosowo i Albania.

 

Waluta Macedonii oraz pieniądze w Macedonii

 

Waluta Macedonii czyli denar macedoński
Waluta Macedonii czyli denar macedoński

Walutą w Macedonii, czyli tym, jakie są pieniądze w Macedonii, jest denar macedoński, w skrócie MKD. Na zdjęciu możecie sobie obejrzeć, jak wyglądają macedońskie pieniądze. Ja denary bardzo lubię, bo są po prostu ładne. Od kilku lat kurs denara macedońskiego względem polskiego złotego jest mniej więcej stały i możemy przyjąć, że 1000 MKD to jakieś 70 zł. Taki przelicznik też będę stosować w dalszej części artykułu.

Jakie pieniądze zabrać do Macedonii ?

Bardzo często pytacie mnie o to, jakie pieniądze zabrać do Macedonii/Serbii/Bośni i Hercegowiny/Czarnogóry/Albanii. Nie jestem w stanie udzielić idealnej odpowiedzi dla każdego, ale mogę się podzielić tym, co my robimy i tym, co ja myślę. Na pewno nie należy zabierać ze sobą złotówek, bo będą dla nas całkowicie i zupełnie bezużyteczne. Możemy wziąć ze sobą euro i wymienić je na miejscu. Jest to jakieś rozwiązanie, jeżeli nasz bank liczy sobie zbyt duże prowizje za wypłaty z bankomatów poza granicami kraju. Ja posiadam konto w Alior Banku, umożliwiające darmowe wypłaty z bankomatów zagranicą. Jest to idealne rozwiązanie i Wam także coś takiego polecam. Nie ryzykujemy utraty pieniążków w wyniku kradzieży, nie trzymamy całej gotówki przy sobie i kontrolujemy wydatki na bieżąco. Nie polecam kupna denarów macedońskich w Polsce – kurs będzie wybitnie dla nas niekorzystny. Ponadto bardzo trudno je dostać, a potem zapewne jeszcze trudniej sprzedać.

 

Bankomaty w Macedonii oraz płatności kartą

 

Bankomaty w Macedonii są szeroko rozpowszechnione i nawet w stosunkowo niewielkich miejscowościach, nie będziemy mieli żadnych problemów z dostępem do nich. Rzecz jasna w miejscach takich jak Skopje czy Bitola, maszynek do wypłacania gotówki będzie bardzo dużo. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń, mogę powiedzieć, że nigdy żadna przykra niespodzianka mi się nie zdarzyła. Karta nigdy nie utknęła, pieniądze zawsze zostały wydane. Co ciekawe w ciągu tylu lat, bankomat oszukał mnie tylko raz. W Zagrzebiu nie wydał mi kasy, a transakcję zablokowano na koncie. Płatności kartą są w Macedonii dość powszechne, zwłaszcza w supermarketach oraz miejscach turystycznych. Stopniowo także w coraz większej ilości restauracji. Nadal jednak to nie jest ten sam poziom cyfryzacji płatności handlowych co w Polsce.

 

Ceny w Macedonii 2020 – zróżnicowanie regionalne

 

Jeżeli chodzi o to, gdzie jest tanio a gdzie drogo w kraju Aleksandra Wielkiego, to najdrożej rzecz jasna będzie w Ochrydzie i nad Jeziorem Ochrydzkim. Zdecydowanie najdroższym miejscem, jakie przez te wszystkie lata widziałem w Macedonii, było Sveti Naum. Drożej rzecz jasna niż w innych częściach kraju, będzie w stolicy – Skopje. Najtaniej jest w miastach, gdzie nie docierają turyści. Czyli np. we wschodniej Macedonii. Kiedy byłem w styczniu w Kratowie, ceny w świetnej, gradskiej kafanie, były mniej o połowę niższe niż w stolicy.

 

Koszty transportu publicznego

 

Jeżeli zamierzamy poruszać się po kraju na własną rękę, to zapłacimy za przejazdy dużo mniej niż w Chorwacji, Słowenii czy nawet Czarnogórze i Rumunii. Spadek w postaci sieci transportu publicznego po czasach Tito jest bardzo dobry. Ceny za bilety kolejowe w Macedonii będą tak jak wszędzie w tej części Bałkanów, niższe niż za taką samą odległość pokonaną autobusem. Koszt przejazdu transportem samochodowym jest nieco wyższy niż drogą żelazną, ale nadal wychodzi to taniej niż w Polsce.

Przykładowe ceny za bilety kolejowe, więcej o podróżowaniu koleją w Macedonii TUTAJ – KLIK

RelacjaSkopje-BitolaSkopje-PrilepSkopje-TetovoSkopje-Veles
Ilość km1741324354
Cena314 MKD (21.55 zł)249 MKD (17 zł)120 MKD (8.40 zł)113 MKD (7.80 zł)
Uwagi

Przykładowe ceny za bilety autobusowe , więcej o podróżowaniu autobusami w Macedonii TUTAJ – KLIK

RelacjaSkopje-BitolaSkopje-OchrydSkopje-KratovoSkopje-Krusevo
Ilość km17417291 164
Cena480 MKD ↑(32.95 zł)
630 MKD ↑↓(43.25 zł)
520 MKD ↑(35 zł)
750 MKD ↑↓(50 zł)
200 MKD ↑(14 zł)
350 MKD ↑↓(24 zł)
370 MKD ↑(25 zł)
530 MKD ↑↓(36 zł)
Uwagi

Ceny za przejazdy komunikacją miejską w Skopje także nie są duże. Szczegółowy cennik biletów za autobusy miejskie w tabelce, obecnie opłaty za bilety na komunikację miejską w Skopju wnosi się TYLKO za pośrednictwem kart elektronicznych. Zlikwidowano papierowe bilety kartonikowe.

Rodzaj biletuCena
Bilet jednorazowy35 MKD (2.40 zł)
Karta elektroniczna
+ 2 przejazdy
150 MKD (10.20 zł)
Bilet jednorazowy poza granice miasta40 MKD (2.72 zł)
10 przejazdów na 15 dni250 MKD (17 zł)
Bilet 90 minutowy60 MKD (4 zł)
Bilet 1 dniowy miejski120 MKD (8.15 zł)
Bilet 1 dniowy podmiejski150 MKD (10.20 zł)
Bilet 7 dniowy miejski500 MKD (34 zł)
Bilet miesięczny1050 MKD (71 zł)

Jak sami widzicie, koszty transportu w Macedonii oraz ceny za bilety na autobusy, pociągi i komunikację miejską w Skopje nas nie zrujnują:)

 

Ceny w Macedonii 2020 w sklepach

 

Ceny w Macedonii w sklepach będą porównywalne do polskich, z naciskiem na to, że jest trochę taniej. Zaskakujące może być to, że mimo że wszystko inne w Macedonii będzie tańsze, to ceny za artykuły sklepowe, nie będą wiele się różniły od naszego kraju. W jednym z kolejnych wpisów opowiem Wam co fajnego kupić i czego spróbować w Macedonii. Obejrzyjcie sobie zdjęcia z supermarketów macedońskich a w tabelce przeglądnijcie ceny wybranych artykułów spożywczych w Macedonii.

 

Tabelka za cenami za podstawowe artykuły spożywcze:

ProduktCena w denarachCena w złotówkach
Soki i nektary 1 l30-502.10-3.50
Marmolada morelowa 850 g1007
Piwo szkopsko 0.5 l30-402.10-2.80
Mięso wieprzowe 1 kg250-30017-21
Papierosy od 704.90
Keczup 500 g503.50
Czekolada dorina30-502.10-3.50
Ser sirenje krowi 1 kg200-25014-17
Ser kaszkawał 1 kg40028
Wino Tga za Juga 0.75 200-25014-20
Baleron 1 kg30021
Kiełbasa kulen 1 kgod 40028
Kiełbasa cajna 1 kgod 40028
Stapici402.80
Plazma503.50
Masło 250 g1007
Strudla ze smkovom503.50
Herbata 20 torebek503.50
Lokumod 503.50

Ceny w restauracjach, czyli ile zapłacimy w Macedonii za obiad?

 

 macedońskie jedzenie
Pyszne macedońskie jedzenie w równie dobrej cenie

Ceny w Macedonii w restauracjach nadal kształtują się bardzo przyjaźnie. W moim odczuciu jedzenie w knajpach w tym kraju jest razem z Albanią najtańsze na Bałkanach. To, ile konkretnie zapłacimy za obiad w Macedonii, zależeć będzie rzecz jasna także od rodzaju restauracji oraz miejsca. Najdrożej jest w Ochrydzie oraz Skopje. Najtaniej w miejscach nieodwiedzanych przez turystów. Z reguły rzecz biorąc już za 300 MKD (21 zł) solidnie sobie pojemy, a za 400 denarów (28 zł) po prostu zaszalejemy. Przykładowy cennik z menu w resturacji w Skopje – była to lokalna kafana, zdjęcie jedzenia na fotografii: sałatka szopska 100 MKD (7 zł), frytki z serem 70 MKD (4.90 zł), herbata 30 MKD (2.10), szarska pljeskavica 200 MKD (14 zł). Wszystko razem 400 denarów, czyli 28 zł. Porcje, tak jak w Serbii i Czarnogórze, przeważnie są ogromne i robione raczej na dwie niż na jedną osobą. Szczegółowe opisanie menu wraz z polecanymi daniami, pojawi się we wpisie o kuchni macedońskiej.

Menu w lokalnej kafanie Dneven Prestoj w Skopje. Jest to typowy poziom cen w restauracjach lokalnych, turystyczne będą droższe. Na prowincji, poza stolicą, może być nawet o połowę taniej.

DanieCena w denarachCena w złotówkach
Sałata szopska1007,00
Sałata owczarska1107,70
Pindżur1007,00
Ogórek704,90
Pomidorki704,90
Toplieno sirenje1208,40
Pochowany kaszkawał1208,40
Pljeskavica 250 gr.1409,80
Szarska pljeskavica 350 gr.18012,60
Kebabcze 10 szt.1208,40
Szaszłyki wieprzowe 200 gr.16011,20
Pljeskavica na kajmaku20014,00
Karkówka 250 gr.18012,60
Wiejskie mięso 300 gr.30021,00
Sznycel wiedeński 250 gr.25017,50
Tawcze Grawcze 250 gr.1007,00
Pstrąg 350 gr.25017,50
Szisz kebab 250 gr.18012,60
Coca-cola 0.25 l704,90
Cedevita 0.2 l604,20
Pelisterka 0.7 l704,90
Piwo szkopsko 0.5 l805,60
Naleśniki 704,90
Ciastko tri lece704,90

 

Ile zapłacimy w kawiarni ??

 

 

Powiedzieć, że w kawiarni w Macedonii mało zapłacimy, to mało powiedzieć. Zapłacimy bardzo mało. Zwłaszcza w miejscach, gdzie chodzą Macedończycy, a nie turyści. Pierwsze zdjęcie wykonałem w grudniu w Prilepie a drugie w styczniu w Skopje, tuż obok Placu Macedońskiego. Oczywiście, są droższe i bardziej wypasione cukiernie, ale ja zawsze udaje się tam, gdzie tubylcy. Jak widzicie, wizyta na herbatę i ciastko, będzie przyjemnym zaskoczeniem dla portfela a ceny w Macedonii w kawiarniach są jedne z najniższych w Europie.

Koszty noclegów w Macedonii

 

Jeżeli chodzi o ceny za zakwaterowanie w Macedonii, to będą one niższe lub zdecydowanie niższe niż w Polsce. Różnica ta będzie znacząca. Przeglądając booking.com ceny w Macedonii za noclegi mogą być nawet dwukrotnie niższe niż w Polsce. Co ciekawe, są także znacznie mniejsze niż w apartamentach nad morzem w Albanii. Za przyzwoity apartament 3-osobowy w lipcu 2016 roku w Ochrydzie płaciliśmy po 9 € za noc od osoby. Za hostel w Skopje blisko dworca kolejowego płaciłem w grudniu 6 € w pokoju wieloosobowym, 8 € ze śniadaniem. Moim zdaniem spokojnie za 10 € za noc znajdziemy nocleg już taki, jaki będziemy chcieli.

 

Inne, niewymienione wcześniej koszty:

 

 • kartka pocztowa – 30 MKD (2,10 zł);
 • znaczek na pocztówkę do Polski – 35 MKD (2,50 zł);
 • chleb lepinje – 20 MKD (2,40 zł);
 • magnesy na lodówkę – od 40 MKD (2,80 zł);
 • ciastko tri lece – od 40 MKD (2,80 zł);
 • przechowalnia bagażu na dworcu w Skopje – 70 MKD (4,90 zł)
 • bilet na kolejkę na Górę Vodno – 100 MKD ( 7 zł) za przejazd w obie strony;
 • bilet na autobus Vardar Express z lotniska do centrum 175 MKD (12 zł);
 • litr benzyny – 65 MKD (4,50 zł);
 • mała woda mineralna – 50 MKD (3,50 zł)

 

Przykładowa kalkulacja tygodniowego pobytu  czyli ile pieniędzy zabrać do Macedonii

 

Pierwszy raz w naszych poradnikach cenowych zrobimy symulację tygodniowego pobytu w danym kraju. Dzięki temu lepiej będziecie mogli się zorientować, ile trzeba będzie na takie wczasy wydać.

Wydatki na:Kwoty
Noclegi40-50 zł osoba na noc
Dzienny budżet na jedzenie, zwiedzanie i zakupy70-100 zł na osobę dziennie
Razem780-1050 zł
SUMA1000 zł

W moim odczuciu i w mojej opinii 1000 zł na tygodniowy pobyt w kraju słońca i pomidorów w zupełności wystarczy na tyle, aby prawie sobie niczego nie odmawiać. Rzadko przekraczałem taki budżet, intensywnie zwiedzając i jadając w restauracjach.

 

Ceny w Macedonii 2020 podsumowanie

 

W zakończeniu artykułu chciałbym z ulgą stwierdzić, że Macedonia to kraj nadal bardzo dla Polaków korzystny cenowo. Nie dostaniemy palpitacji serca tak jak w Chorwacji i spokojnie możemy jechać tak jak do Albanii, i korzystać ze słońca i pysznego jedzenia. Chciałbym także zauważyć, że kraj został już odkryty przez masową turystykę. Na szczęście na razie ogranicza się to do sezonu wakacyjnego oraz rejonu stolicy i Jeziora Ochrydzkiego. Nie mniej jednak w tych miejscach ceny będą stopniowo rosnąć. Tańsze niż w Polsce będzie:

 • zakwaterowanie;
 • transport publiczny;
 • jedzenie w knajpach, cukierniach i kawiarniach;
 • papierosy;
 • fast foody;
 • świeże warzywa i owoce na bazarach;

Natomiast w podobnej cenie zapłacimy za sklepowe zakupy. Jak widzicie ceny w Macedonii w 2018 roku zdecydowanie zachęcają, aby udać się tam na letni wypoczynek:)

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis oraz ceny w Macedonii a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia naszego serwisu: udostępnienia tej notatki i polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

ZAPRASZAMY, ABYŚCIE POZNALI LEPIEJ MACEDONIĘ, SERCE BAŁKANÓW 🙂 🙂 🙂

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter