BOŚNICKA HERCEGOWINA — 10 CUDÓW HERCEGOWINY

Facebooktwitter
Jeden z cudów Hercegowiny - piękne Trebinje
Jeden z cudów Hercegowiny – piękne Trebinje

Wróciłem właśnie z 12 dniowej wyprawy do Czarnogóry i Bośni i Hercegowiny. Główny nacisk położyłem na możliwie najdokładniejsze poznanie jednej z części składowych Bośni i Hercegowiny – mianowicie krainy Hercegowina. Chciałem zobaczyć i poznać coś więcej poza sławnym i legendarnym Mostarem. Hercegowina mnie zachwyciła! A najbardziej piękne Trebinje i okolice Trebinje.  

W poniższym wpisie – przewodniku będę chciał Wam przedstawić w krótki sposób 10 cudów HercegowinyWszystkie atrakcje widziałem oczywiście osobiście. Każdą z nich opiszę także dokładnie w artykułach umieszczanych z każdego miejsca, w którym byłem w tej pięknej krainie. Na początek chcę tylko napisać i wyjaśnić czym jest owa Hercegowina. Jest to południowa cześć Bośni i Hercegowiny, leżąca w Górach Dynarskich. Jest to kraina geograficzna o klimacie śródziemnomorskim, odmiennie niż Bośnia. Największe miasta to Mostar, Konjic i Trebinje. Położona jest ona na wschód od chorwackiego wybrzeża Adriatyku. Nieznana szerzej polskiemu turyście poza Mostarem, kryje szereg skarbów które postaram się poniżej Wam przedstawić. Każde z wymienionych poniżej miejsc bardzo mi się podobało, a Hercegowina rzadko i prawie zawsze ograniczana jest do odwiedzin w Mostarze:(  Zobaczcie, co warto tu ujrzeć koniecznie:

 

 1. Stare Miasto w Trebinje:

 

Stare miasto w Trebinje
Stare miasto w Trebinje

Kompletne i niesamowite zaskoczenie. Wiedziałem, że samo Trebinje pewnie mi się spodoba, Ale to nawet nie zauroczenie, co miłość od pierwszego wejrzenia. Przed przyjazdem do Hercegowiny nie wiedziałem zbyt wiele o tym pięknym miasteczku. Znałem tylko ten pocztówkowy widok,  który sam umieściłem. Oglądałem także jeden z programów Roberta Makłowicza, który także zawitał do miasta. Na mnie akurat największe wrażenie wcale nie zrobił słynny plac z platanami, a znajdujące się dalej od niego właśnie stare miasto. Zupełnie inne niż w Mostarze. Widać że jeszcze w rekonstrukcji i odbudowie. Mnóstwo kawiarni i restauracji. Bałkańskim zwyczajem pełnych od rana do wieczora. Przez trzy dni, jakie spędziłem w Trebinje spacer tutaj był codzienną przyjemnością, popatrzcie na więcej. Hercegowina zapowiadała się wspaniale!

 

2. Świątynia Hercegovacka Gracanica w Trebinje

 

Hercegovacka Gracanica
Hercegovacka Gracanica

Od razu po przybyciu do miasta zwróciłem uwagę na górującą nad nim piękną cerkiew prawosławną. Widać ją z każdego punktu w grodzie. Ją także odwiedził Robert Makłowicz. Drugiego dnia pobytu, korzystając z pięknej pogody do zdjęć sam także udałem się ją odwiedzić. Moim zdaniem, jest to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie ma Hercegowina. Świątynia ta, to Hercegovacka Gracanica. Wybudowana w 2000 roku, jest wierną kopią klasztoru Gracanica znajdującego się w Kosowie. Kosowie, które jest kolebką serbską kultury i państwowości. Znajdują się w cerkwi prochy serbskiego poety Jovana Ducica – zgodnie ze swoją ostatnią wolą został tu pochowany. Możemy go podziwiać na fresku wewnątrz świątyni. Obiekt jest przepięknie położony na wzgórzu, z którego rozciągają się fantastyczne widoki. Ponadto zauważyłem, że jest obowiązkowych celem wszystkich serbskich wycieczek z okolicy. Ja po niezbyt wyczerpującej wspinaczce spędziłem tutaj bardzo miło czas. Podziwiając zarówno cerkiew jak i a może przede wszystkim piękne okolice:) Was także tu nie może zabraknąć!:)

 

3. Rzeka Trebisznica i koła nawadniające nurie

 

Trebisznica i koła nawadniające - nurie
Trebisznica i koła nawadniające – nurie

Piękna rzeka płynąca przez miasto – Trebisznica. Przez kolejne dwa dni popołudniami spacerowałem wzdłuż jej brzegów. Bardzo mi się spodobały licznie rozmieszczone nad brzegami koła nawadniające. Niestety, tylko jedno było uruchomione. Natomiast rzeka zarówno w kierunku w dół i w górę od miasta robi super wrażenie. W kierunku powyżej miasta, gdy spacerujemy, możemy podziwiać zaporę na rzece a także wysoko w górach położoną granicę z Czarnogórą. Wieczorami w centrum rozlega się kumkanie żab, za dnia latem w czystej rzece można zażyć chłodzącej kąpieli. Ja zrobiłem sobie najpierw kilkukilometrowy spacer do restauracji Studenac. A dzień później do monastyru Tvrdos. Rzeka jest wyjątkowa nie tylko z powodu widoków. Jest to typ rzeki zwanej ponornicą. Trebisznica płynie nie tylko na powierzchni ale także pod ziemią, w tunelu. Ja polecam Wam fantastyczne godziny nad jej brzegami, popatrzcie sami.

 

4. Monastyr Tvrdos

 

Monastyr Tvrdos
Monastyr Tvrdos

Piękny, znajdujący się kilka kilometrów od Trebinje klasztor. Ja udałem się do niego pieszo, spacerując 6 km nad brzegami Trebisznicy. Właściwa nazwa tego męskiego klasztoru to Monaster Zaśnięcia Matki Bożej. Hercegowina ma wiele świątyń i monastyrów, ten jest wyjątkowy ze względu na bogactwo produktów, jakie mnisi wytwarzają. W sklepie obok klasztoru możemy kupić: piękne ikony, super wina, dżemy z fig, domowe wyroby, soki i wiele wiele innych. Ja byłem w szoku ile dóbr pracowicie lokatorzy klasztoru oferują! Największą sławą cieszą się oczywiście wina i likiery. Prawdopodobnie pierwszy klasztor w tym miejscu ufundował już cesarz Konstantyn Wielki. Został on zniszczony, a odbudowę przeprowadził w XVI wieku metropolita trebinski. Następnie został on zniszczony przez Turków w 1694 roku. To co oglądamy dziś, to efekty renowacji i odbudowy z 1928 roku. Nie można tej atrakcji pominąć podczas wędrówki po historycznej krainie Hercegowina

 

5. Popovo Polje 

 

Popovo Polje
Popovo Polje – widok z Hercegovackiej Gracanicy

Miejsce, w którym leży Trebinje i cała okolica, to tzw polje. Polje to jest z elementów rzeźby krasowej, bardzo charakterystyczny dla krajobrazu geograficznego całej byłej Jugosławii. Jest to zagłębienie śródgórskie lub śródwyżynne, wyraźnie otoczone ze wszystkich stron górami. Charakterystyczne jest to, że pozbawione jest odpływu wody. Najczęściej ma postać doliny rzeki między górami. Bardzo często jest dobrym miejscem dla rolnictwa. Przykładem polja jest właśnie Popovo Polje, w którym leży Trebinje. Tyle teorii geograficznej. Praktyka turystyczna mówi, że w byłej Jugosławii są to najczęściej niesamowicie piękne miejsca. Tutaj to nie wyjątek. Hercegowina ma także swoje piękne polje:

Popovo polje
Popovo polje
Popovo polje
Popovo polje

 

 

6. Blagaj i krasowe wywierzysko rzeki Buny

 

Blagaj
Wygląda jak domek ze smerfów – Blagaj

Blagaj jest jedną z największych atrakcji jakie ma Hercegowina. Jedną także z najbardziej rozpoznawalnych dla tej krainy historyczno – geograficznej. O ile wcześniejsze 5 wymienionych cudów jakie ma Hercegowina, było lub będzie dla Was mniej znanych i oczywistych, to teraz wkraczamy już na tereny opanowane przez masową turystykę. Specjalnie i z premedytację cuda Trebinje umieściłem na samym początku, po to abyście się nie ograniczyli tylko do Mostaru i okolic. Najczęściej podczas wypadu ze Splitu czy Dubrownika. Blagaj słynie z dwóch rzeczy: wywierzyska rzeki buny oraz klasztoru ( tekija ) derwiszy. Dla wielbicieli fenomenów geograficznych pierwsza będzie czymś super. Mianowicie w Blagaju znajduje się największe w Europie wywierzysko krasowe rzeki buny. Rzeka wypływa tutaj wprost spod ziemi, gdzie najpierw płynie na długości 19 km. Następnie właśnie w Blagaju wydostaje się na powierzchnię. Woda ma stała temperaturę 10 stopni. Co ciekawe, na powierzchni rzeka płynie krócej, niż pod ziemią, bo tylko 15 km.  Klasztor robi piękne wrażenie – tym bardziej, że bardzo rzuca się w oczy jego biała bryła na tle skał. Najlepsze zdjęcia wykonamy z przeciwnego brzegu buny.

 

7. Stare Miasto w Mostarze

 

Stare miasto w Mostarze
Stare miasto w Mostarze

Piękne i zabytkowe miejsce jakie oferuje Hercegowina. Tego akurat chyba nikomu nie trzeba reklamować:) Spędziłem trzy dni w Mostarze dosłownie kilka dni temu. Jest to najbardziej turystyczne miejsce i miasto chyba w całej Bośni i Hercegowinie. Mostarskie stare miasto, pieczołowicie odbudowane ze zniszczeń wojennych, rzeczywiście jest przepiękne. A już w ogóle najpiękniej prezentuje się nocą, zaraz po zachodzie słońca. O tym, jak wielka jest to atrakcja, świadczą dzikie tłumy turystów: Polacy, Anglicy, Włosi, Hiszpanie, Francuzi oraz rzecz jasna Japończycy a także obywatele państw islamskich. Przyznam szczerze, że pierwszego dnia byłem tym nieco przerażony. Sam wolę jednak miejsca nieco mniej popularne. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że przynajmniej w maju wieczorami robiło się już pusto. Tak jak podejrzewałem, te tłumy to nie byli turyści przyjezdni do Mostaru. Tylko wycieczki objazdowe lub jednodniowe z Dubrownika i Splitu. Mimo wszystko nie będę oryginalny i powiem, że Mostar to chyba obok Trebinje to jest to co Hercegowina ma najlepsze.  Więcej o starówce, Mostarze i okolicach napiszę oczywiście w osobnych notkach. Zapraszam także obejrzeć jeszcze dwa zdjęcia:

 

8. Piękny i zagubiony w czasie Pocitelj

 

Pocitelj
Pocitelj

Pocitelj był jedną z atrakcji okolic Mostaru. Jest także jedną z największych atrakcji jakie ma sama Hercegowina. Niewielka osada położona kilkanaście kilometrów od Mostaru w kierunku Caplijny. Jest to tak naprawdę zabytkowa, kamienna wieś. Ona także cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wielka atrakcją tego miejsca są dwie rzeczy: dobrze zachowane pozostałości twierdzy oraz chyba najlepszy i największy kompleks architektury islamskiej w całej Bośni i Hercegowinie. Przyznam szczerze że trafiłem tutaj w najbardziej upalny dzień podczas mojego całego pobytu w tym kraju. Nie miałem za bardzo ochoty na wspinaczkę ale warto było. Nawet tylko dla pięknych widoków i pięknych zdjęć, takich jak jedno z nich powyżej. Myślę, że jakby nie było aż tak gorąco, to podobałoby mi się jeszcze bardziej. Wy jednak podczas wędrówki, podróży czy wyprawy tutaj, musicie odkryć ten skarb jaki ma Hercegowina!

 

9. Most kamienny w Konjic

 

Most kamienny w Konjic
Most kamienny w Konjic

Sam Konjic nie jest jakimś, moim zdaniem specjalnie atrakcyjnym miejscem. Jest przepięknie położony nad szmaragdową Neretwą. Natomiast nie ma tutaj jakiś specjalnych zabytków. Hercegowina ma wiele więcej do zaoferowania gdzie indziej. Natomiast warto tu przybyć z trzech powodów, jeśli będą dla Was interesujące: amatorzy turystyki aktywnej będą mieć okazję zaznać szaleństw raftingu na Neretwie, pasjonaci historii zwiedzić bunkier legendarnego przywódcy i założyciela byłej Jugosławii marszałka Tito, a zwykli turyści podziwiać górujące nad miastem szczyty Alp Dynarskich oraz podziwiać właśnie piękny kamienny most.

 

10. Stolac

 

Stolac
Stolac

Stolac to miejsce które zostawiłem na sam koniec. Hercegowina ma to do siebie, że są tu miejsca, które cieszą się ogromną popularnością – takie jak Mostar, Pocitelj i Blagaj. Są takie, które są piękne ale popularne tylko wśród miejscowych, takie jak Trebinje. I takie gdzie nikt nie dociera a mnie zauroczyły. Podczas jazdy rano busikiem z Trebinja do Mostaru, właśnie mijaliśmy niewielkie miasteczko Stolac. Zaspany ujrzałem piękne miejsce, zagubione w górach. Zupełnie właściwie puste. Wróciłem tutaj następnego dnia z Mostaru. Miasteczko rzeczywiście jest ciche, fantastycznie położone turystów. Zachęcam Was, abyście tu wpadli kiedyś na kilka godzin. Obejrzeli malutkie stare miasto, ruiny twierdzy i piękną budowlę, którą umieściłem na zdjęciu.

Na koniec chcę wspomnieć o jednym miejscu, które ma Hercegowina i które cudem niewątpliwie jest. Chodzi rzecz jasna o wodospady Kravica. Nie ma ich na mojej liście, ponieważ zwyczajnie tam nie dotarłem. A zasadę mam taką, że piszę tylko o miejscach w których byłem i umieszczam tylko i wyłącznie swoje zdjęcia. Jednak wodospady trzeba także zobaczyć!  Mam nadzieję że przeszliście jakoś przez ten ogromny wpis i może zamiast Chorwacji to Hercegowina w tym roku:)? Oczywiście wkrótce zaczną się pojawiać szczegółowe opisy z wszystkich odwiedzonych podczas wyprawy przeze mnie miejsc, na które już zapraszam:)

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia naszego bloga i polubienia  NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy:)


 

ZAPRASZAMY DO POZNANIA LEPIEJ PIĘKNEJ BOŚNI I HERCEGOWINY 🙂 🙂 🙂

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter