LITOMYŚL ORAZ ZAMEK W LITOMYŚLU — jedno z prawdziwie najpiękniejszych czeskich miasteczek

Facebooktwitter
Wspaniały Litomyśl to prawdziwie jedno z najpiękniejszych miast w Czechach
Wspaniały Litomyśl to prawdziwie jedno z najpiękniejszych miast w Czechach

Litomyśl był tym miejscem w bliskim sąsiedztwie polsko-czeskiego pogranicza, do którego już od dawna zamierzałem się udać. Jakoś tak się złożyło, że do tego jednego z najpiękniejszych, czeskich miast pojechałem dopiero pewnego, czerwcowego weekendu.

Dzień wcześniej zwiedzałem Javornik i piękny zamek Janski Vrch. Przedtem udało mi się zajrzeć do uroczego Trutnova, innej marcowej soboty odwiedziłem malutkie Kraliky. Kiedyś zaskoczył mnie Broumov oraz wspaniałe zamczysko we Frydlancie. Każdy wolny i możliwy dzień w czerwcu wykorzystywałem na poznawanie i odkrywanie cudów polsko-czeskiego pogranicza. Zanim dotarłem do Litomyśla, zachwycił Was oraz mnie Hrad Grabstejn, oraz krzyżacki Bruntal.

Czy wiedzieliście, że…

W liczącym ponad 1000 lat Litomyślu urodził się jeden z najwybitniejszych, czeskich kompozytorów – Bedrich Smetana. Smetana od młodości uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, grywał również w amatorskim kwartecie smyczkowym. W zabudowaniach dawnego browaru zamkowego, będących miejscem Jego urodzin, prezentowana jest ciekawa ekspozycja muzealna o życiu i twórczości kompozytora.

Zatem po sobocie pełnej pięknych doznań w Javorniku, wstałem wczesnym rankiem w swojej kwaterze w Lipovej Lazne i udałem się w dwugodzinną podróż pociągiem do Ceskej Trebovej, gdzie miałem łapać autobus do Litomyśla. Podczas tej wojaży po Czechach wahałem się, czy udać się właśnie tutaj, czy może do Ołomuńca. Jednak w Ołomuńcu byłem już co najmniej a parokrotnie a Litomyśl był dla mnie cały czas terra incognita. Pociąg jest wprawdzie najlepszym i najszybszym sposobem poruszania się po Czechach, ale niekiedy (bardzo rzadko) trzeba skorzystać z autobusów. Te rzecz jasna także wspaniale tam funkcjonują. Przewodnik Pascala oraz Bezdroży zachwalały Litomyśl jako prawdziwą perełkę naszych południowych sąsiadów. Zastanawiałem się, czy rzeczywiście tak będzie. Wprawdzie przewodnikom książkowym zdarza się pisać bzdury dużo rzadziej, niż sprzedajnym blogerom, ale jednak czasami są tam też zupełnie nieprawdziwe rzeczy. Na szczęście jednak daleko im do smutnych selfiaczków ilustrujących zmyśloną „tragedię” utraty sprzętu foto-video znad norweskich fiordów czy sprzedajnych artykułów z Liberca, czy innego Hannoweru. Zatem wysiadłem z czeskiego PKS-u na przystanku, który był dokładnie w sercu górnej części starego miasta. Zamek w Litomyślu jest na tyle niezwykły, że przedstawię go Wam oraz sobie w osobnej części wpisu a teraz skupię się na zwiedzaniu samego miasteczka.

 

Zwiedzanie Litomyśla

 

Naturalnym miejscem, od którego zdawałoby się, że warto rozpocząć zwiedzanie Litomyśla, jest zamek w Litomyślu. Ponieważ jest to obiekt tak wielkiej klasy i urody, zdecydowałem się, że poświęcę mu osobny podartykuł, który będzie po prostu drugą częścią obecnej notatki. Teraz zajmę się przedstawieniem Wam i opisaniem samego miasteczka i jego zabytkowych atrakcji. To piękne zabytkowe miasto rozciąga się na dwóch poziomach. Na dolnym mamy wyjątkowy, podłużny rynek a na górnym znajduje się zamek, kościół pijarów i kilka innych obiektów. Od tego miejsca zaczniemy nasz spacer po miasteczku. Ogromny i piękny kościół pijarów pw. Znalezienia Krzyża Świętego z lat 1714-22 to największa świątynia miasta. Wyposażenie zostało zniszczone wprawdzie przez pożary, ale pozostało kilka cennych barokowych rzeźb oraz organy z 1821 roku. Zaraz za kościołem mamy wejście do niedawno odnowionych ogrodów klasztornych. Duża, trawiasta przestrzeń jest  malowniczym miejscem odpoczynku turystów i mieszkańców. Mamy także z nich możliwość ujrzeć ciekawy widok na dolny taras starówki.

Pali się jak w Litomyślu

W XVIII i XIX stuleciu Litomyśl regularnie nawiedzały niszczycielskie klęski żywiołowe: powodzie i seria wielkich pożarów (w latach 1636, 1769, 1775 i 1814). Te pechowe wydarzenia dały początek powiedzeniu: pali się jak w Litomyślu.

Na prawo, w dawnym gimnazjum pijarów, mieści się muzeum miejskie oraz galeria. Gdy zejdziemy na dół schodami prowadzącymi zabytkowym tunelem, znajdziemy się na rynku w Litomyślu. Smetanovo namesti uchodzi za jeden z najpiękniejszych rynków staromiejskich w Czechach. Przewodnik Pascala twierdzi to samo o namesti w Nowym Mieście nad Metują i to nie jest prawda to tu, muszę się zgodzić z Autorami książki. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica nr 110 (Dom U Ritiru). Najwyższa budowla placu targowego, czyli wieża ratuszowa posiada piękny, niebieski zegar 24-godzinny. Poniżej niego możemy ujrzeć tablicę z miarą tzw. czeskiego łokcia – jednostki miary używanej w handlu w latach 1370-1763. Prawie naprzeciwko niej spójrzmy na wspomnianą wcześniej kamienicę. Pochodzący z XVI wieku, niedawno wyremontowany, Dom u Rycerzy, zwraca uwagę kamiennymi kolumnami i figurami rycerzy z mieczami. Dalej warto, abyśmy zajrzeli do kościoła Rozesłania Apostołów oraz do tzw. Portmoneum. Jest to dom Josefa Portmana, który uwielbiał ekscentryczne malarstwo Josefa VachaLa. Malunki na ścianach, sufitach i meblach Portmoneum, przedstawiające diabły, anioły, ciała niebieskie, przywodzą na myśl narkotyczne wizje. Również fasady budynków na jednej uliczce przy rynku pokryte są motywami z twórczości tego artysty. Teraz udajemy się na zamek w Litomyślu.

 

Zamek w Litomyślu

 

Wspaniały zamek w Litomyślu jest tym, co przyciąga jak magnes turystów do miasteczka. Powstał w latach 1568-81. Dla Vratislava Pernstejna zbudował go włoski architekt Giovanni Batista Aostalli. Zewnętrzne ściany oraz szczyty fasady są ozdobione przez wspaniałe sgraffito, czyli charakterystyczną głównie dla epoki renesansu technikę malarstwa ściennego. Głównym elementem dekoracyjnym budowli są pełne rozmachu sceny biblijne i mityczne, wykonane w tej właśnie technice. Na ścianach znajdują się ich setki, a żadna scena się nie powtarza. Mimo przebudowy jaka została przeprowadzona w XVIII wieku zamek po dziś dzień,  zachował swój pierwotny renesansowy charakter łącznie z oryginalnym i unikatowym  wystrojem fasad i attyk.  Dziedziniec zamkowy przyozdobiony jest na trzech ścianach renesansowym krużgankiem z trzema kondygnacjami arkad. Czwartą ścianę pokrywają malowidła o tematyce batalistycznej.

Czy wiedzieliście, że…

Ze względu na swoje wyjątkowe walory architektoniczne oraz artystyczne, piękny zamek w Litomyślu został wpisany w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po pożarze, w 1775 roku, został zbudowany na zamku teatr, którego niezwykły zestaw scenografii stworzył wiedeński malarz Józef Platzer. Wiele pokoi, głównie na drugim piętrze, zostało urządzonych w 1790 roku w stylu klasycystycznym przez artystę z Valdstejnu, Dominika Dvořáka, łącznie ze ściennymi malowidłami geometrycznymi i krajobrazowymi. XVIII wieczny barokowy teatr zamkowy jest absolutnie wyjątkowy nie tylko w skali Czech, ale i całej Europy. Jako jeden z niewielu na świecie zachował się do dziś dnia w praktycznie niezmienionym stanie. Nadal posiada dwie oryginalne kurtyny, szesnaście kompletów kulis i dziś zalicza się do wąskiego światowego grona teatrów barokowych. W Republice Czeskiej znajdują się  dwa takie teatry: w Litomyślu oraz w Czeskim Krumlowie.

Podstawowa trasa zwiedzania zamku oczywiście obejmuje teatr, ale także reprezentacyjne i mieszkalne pomieszczenia na I piętrze. W salach są oryginalne drewniane podłogi z końca XVIII i początku XIX wieku. Trasa z przewodnikiem podobno zachowała rozmieszczenie i przeznaczenie pomieszczeń zgodnie z tym, jak miało to miejsce za życia członków rodziny Trauttmansdroffów i pierwszych Waldstein-Wartenbergów, (właścicieli zamku), kiedy część pomieszczeń pełniła funkcje reprezentacyjne a część pokoi, służyła jako prywatne apartamenty członków rodziny. Zobaczymy nie tylko główną salę i wielką jadalnię o charakterze reprezentacyjnym, ale również pokoje o iinym wystroju, do jakich zalicza się tzw. salon w stylu empire czy męski pokój muzyczny.

Wnętrza zamkowe robią już mniejsze wrażenie niż wspaniały teatr, ale nudzić się na pewno nie będziemy. Jest to także najbardziej bogate, jeśli chodzi o wyposażenie i wystrój, wnętrze, jakie do tej pory widziałem. Widząc ogrom przepychu i bogactwa, a jednocześnie wyobrażając sobie, w jakich warunkach w tamtym czasie żyły ubogie warstwy społeczeństwa, krążyła mi po głowie tylko jedna myśl: nie dziwię się, że wybuchła rewolucja francuska. Przyznam także, iż pod koniec zwiedzanie już mi się trochę dłużyło. Ileż można oglądać to nieprzyzwoite wręcz bogactwo. Jednak dzień minął mi wspaniale i Litomyśl oraz zamek w Litomyślu polecam każdemu miłośnikowi piękna, oraz Czech. Sprzedajne bzdury o tygodniu w Libercu należy wyrzucić na śmietnik  literatury sponsor-fiction. Tak zresztą, jak i prawie wszystkie komercyjne artykuły sprzedajnych blogerów (wymyślających nieprawdziwe historyjki od wejścia w skarpetach na Kazbek po dramatyczne chwile utraty sprzętu foto-video w otchłaniach norweskich fiordów), piszących wpisy-reklamy na zamówienie z gotowych zdjęć (kuchnia gruzińska) i tekstów dostarczanych przez zleceniodawców i agencje reklamowe. Lepiej poznać prawdziwie piękne miejsca w Czechach i nie tylko, takie właśnie jak Litomyśl. Przed Wami jeszcze pakiet informacji praktycznych, zdjęcia, filmik oraz zaproszenie do naszego fejsbooka.

 

Litomyśl i zamek w Litomyślu – informacje praktyczne

  • Litomyśl jest bardzo korzystnie, czyli blisko położony naszej granicy. Leży dokładnie 60 kilometrów od Międzylesia, zatem zaplanowanie nawet jednodniowego wypadu dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej nie będzie żadnym problemem. Co więcej, weekendowy wyjazd z Wrocławia także jest świetnym pomysłem;
  • turyści niezmotoryzowani, tacy jak ja, będą mieli nieco trudniejsze zadanie, lecz i tak dadzą radę. Dzięki całorocznym połączeniom kolejowym z Wrocławia do Lichkova, opuszczając stolicę Dolnego Śląska porannym składem Kolei Dolnośląskich dotrzemy do Usti nad Orlicą lub Czeskiej Trzebowej, gdzie wygodnie się przesiądziemy na autobus do miasteczka. Niestety, Litomyśl połączony jest koleją mocno naokoło i lepiej zrobimy, wybierając autobus;
  • w miasteczku oraz na zamku warto spędzić cały dzień, do wieczora. Niestety ja nie miałem okazji oglądać tego pięknego miejsca po zmroku a szkoda. Natomiast jeżeli Wy będziecie mieć taką możliwość, to na pewno warto to zrobić;
  • gdzie zjeść w Litomyślu? Niestety nie jestem w stanie udzielić Wam odpowiedzi na to pytanie, ponieważ knajpka, w której byłem – Restaurace u Medveda mimo pozytywnych recenzji w sieci, mocno mnie zawiodła. Jedzenie było naprawdę przeciętne a ceny spore;
  • jeżeli przyjedziecie tutaj autobusem z Czeskiej Trzebowej nie ma sensu udawać się aż na dworzec autobusowy – warto wyjść z pojazdu wcześniej, na przystanku na starym mieście, dosłownie zaraz obok litomyskiego zamku;
  • stacja kolejowa znajduje się także bardzo blisko staromiejskiego serca osady – 10 minut wolnym spacerkiem ze Smetanovego Namesti;
  • wnętrze wspaniałego kościoła pijarów możemy zwiedzać za darmo, natomiast wejście na wieżę kościelną jest płatne;
  • ceny oraz trasy zwiedzania zamku w Litomyślu przygotowałem dla Was w tabelce:
Rodzaj wycieczkiCenaUwagi
Podstawowa trasa zwiedzaniaDorośli - 150 kc (24 zł), dzieci 6-18 lat oraz seniorzy pow. 65 lat -
110 kc (19 zł), bilet rodzinny (2+3) 410 kc (69 zł)
Obejmuje sale reprezentacyjne oraz teatr zamkowy
Długa trasa zwiedzania - wszystkie sale I piętra zamkuDorośli - 260 kc (43 zł), dzieci 6-18 lat oraz seniorzy pow. 65 lat 180 kc (30 zł)Cały zamek w Litomyślu - teatr, pokoje reprezentacyjne, kaplica i sale gościnne
Letnia, skrócona trasa zwiedzaniaCena jednakowa dla wszystkich 90 kc (15 zł)25 minutowa przechadzka po salach zamku, bez teatru i wykładu przewodnika.
  • zwiedzanie zamku w Litomyślu na podstawowej trasie mogę śmiało polecić. Trwa nieco ponad godzinę, cena jest bardzo adekwatna za to, co dostaniemy, fotografowanie bez statywu i lampy błyskowej jest w cenie wejściówki. Niestety, tego dnia nasz młody Pan Przewodnik odczuwał mocno wpływ poprzedniej nocy i mówienie oraz zbieranie myśli przychodziło Mu z wyraźnym trudem;

 

 

Litomyśl  na filmie (PLAY)

 

 

Panoramy (KLIK)

 

 

Galeria zdjęć (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się Litomyśl i zamek w Litomyślu oraz nasz wpis a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia naszego  bloga i polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

ZAPRASZAMY PO WIĘCEJ WSPANIAŁEGO POLSKO-CZESKIEGO POGRANICZA 🙂 🙂 🙂

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter