MEDZIUGORIE, CZYLI CZY WARTO ZAJRZEĆ do najsłynniejszego bałkańskiego „sanktuarium” ???

Facebooktwitter
Medziugorie
Medziugorie to najsłynniejsze bałkańskie sanktuarium maryjne

Podczas mojego czerwcowego wyjazdu do Bośni i Hercegowiny postanowiłem poświęcić kilka godzin na odwiedziny miejsca, które większość Czytelników mi stanowczo odradzała. Mianowicie wybrałem się na pół dnia podmiejskim autobusem z Mostaru do Medziugorie. Opinie Wasze na naszym fanpejdżu były zdecydowanie negatywne.

Jednak jak to często bywa sam, postanowiłem przekonać się jak tam jest w rzeczywistości. Tym bardziej że przewodnik wydawnictwa Bezdroża, z którego podczas podróży korzystałem, także niezbyt pochlebnie się na temat tego miejsca wypowiadał. Nie to, że chciałbym tu opisywać wszystkie miejsca na Bałkanach, które mają negatywne opinie, ale przede wszystkim chciałem wyrobić sobie swoje własne zdanie i do tego także Was bardzo często namawiam. Zatem pewnego czerwcowego poranka udałem się ulicami Mostaru w kierunku przystanku autobusowego dla podmiejskich pojazdów kursujących do wioski i sanktuarium. Jeżeli ktoś próbował wcześniej korzystać z gradskich autobuskich linii to wie, że nawet dla obeznanych bardziej z Bałkanami to nie jest prosta sprawa. 

Pomijam fakt, że na mostarskich przystankach komunikacji miejskiej podane godziny i czasy odjazdów wcale nie dotyczą zatoczki, na której jesteśmy, lecz początkowego punktu trasy. Tak jest  w Belgradzie i w Skopje. Jeżeli czekają ludzie to możemy się domyślić, że pojazd za kilka, kilkanaście minut będzie. W Mostarze występuje jeszcze problem innej natury. Na każdym postoju wiszą rozkłady wszystkich linii dla całego miasta, a nie tych z danej zatoczki odjeżdżających. Pamiętam, że dwa lata temu czekałem w zupełnie złym miejscu na pojazd do Blagaju. Gdyby nie to, że kogoś się po prostu zapytałem, stałbym pewnie kilkadziesiąt minut.

Tak, jak spotkana dzień potem Amerykanka, która nie mogła uwierzyć w to, co mówię. Koniec języka za przewodnika i znalazłem się na pristaniste, z którego miałem nadzieję dojechać linią 48 do sanktuarium maryjnego. Sama trasa, jaką jedzie autobus, jest przepiękna. Możemy po drodze podziwiać absolutnie fantastyczne hercegowińskie landszafty i polecam ją nawet tylko po to, żeby się przejechać. Nie jestem wielkim fanem zwiedzania takich miejsc, ale stwierdziłem, że jak mam już możliwość ujrzeć najbardziej znane uświęcone miejsce w byłej Jugosławii, to warto to zrobić. To ważne sanktuarium maryjne przyciąga corocznie setki tysięcy odwiedzających.

 

Sanktuarium w Medjugorje

 

Medziugorie jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych sanktuariów tego typu w świecie katolickim. Miejscem niepotwierdzonych, ale też niezanegowanych objawień Matki Boskiej na górze Kriżevac. Watykan nie uznał tej bośniackiej wioski za miejsce objawień i mimo iż papież złożył wizytę w Bośni i Hercegowinie oraz w Chorwacji, nie gościł w Medjugorje. Zgodnie ze stanowiskiem Watykanu wierni nie powinni uczestniczyć w objawieniach ani tez kontaktować się z „widzącymi”. W związku z tym miasteczko tak naprawdę nie ma szans na uzyskanie oficjalnego statusu sanktuarium, choć pielgrzymowanie tu jest dopuszczalne. Wioska i widać to wyraźnie przekształca się w ośrodek turystyczny. Przeważają tutaj Chorwaci. Miasteczko jest także rzecz jasna katolickie. Na pierwszy rzut oka jednak zwróciłem uwagę na komercyjną stronę tego miejsca i kontrast między świętością a biznesem od razu mnie uderzył po oczach.

Objawienia w Medziugorie

Pierwsze „objawienie” było 24 czerwca 1981 roku na wzgórzu Podbrdo w przysiółku Bijakovici, kilka kilometrów od samego miasteczka. Kolejnego dnia, według zapewnień widzących, Matka Boska przemówiła. Widzenia miało sześć osób, były to dzieci w wieku 10-17 lat. Według nich Matka Boska to dziewczyna w wieku 18-20 lat. Ma ok. 165 cm wzrostu i 60 kg wagi, czarne włosy i niebieskie oczy w ciemnej oprawie. Zwykle ubrana jest w długą, szarobłękitną suknię. Matka Boska nigdy nie stoi na ziemi, lecz na obłoku, wokół głowy ma 12 gwiazd zebranych w okrąg, ręce lekko rozłożone. Widzący zgodnie przyznają, że Maryja jest piękną ponadziemską urodą. W Polsce wizerunek Matki Boskiej z Medziugorie znany jest jako symbol Radia Maryja.

Nazwa miejscowości oznacza „międzygórze„, wioskę między górami. Rzeczywiście otaczają je wzgórza o średniej wysokości 200 m n.p.m., spośród których wyróżnia się niezalesiona góra w pobliżu miasta Ljubuski, zwana Gradiną. Kilka innych pagórków, wznoszących się na południe od osady, osiąga około 500 m n.p.m.

Do roku 1981, czyli do pierwszego ukazania się Matki Boskiej, była to jedna z wielu typowych wiosek Hercegowiny – raczej uboga, utrzymująca się głównie z rolnictwa i produkcji wina oraz hodowli owiec. Sankturaium w Medziugorie określane jest mianem Sanktuarium Królowej Pokoju. Zdaniem widzących Marka Boska zwraca się o pokój post i modlitwę. Objawienia w Medjugorje są według ich świadectw ostatnimi objawieniami maryjnymi na świecie. Tutaj właśnie ma wypełnić się to, co zostało zapowiedziane widzeniami w Fatimie i Lourdes. Najbardziej znaną spośród widzących jest Vicka Ivanković, mieszkanka błękitnego domu, za którym skręca się w lewo, aby dojść na Podbrdo, miejsca objawień, dokąd udają się wszyscy pielgrzymi przyjeżdżający tutaj. Bardzo często można spotkać Vickę koło jej domu, kiedy to błogosławi pielgrzymów i przekazuje najnowsze wieści od Matki Boskiej.

 

Zwiedzanie Medziugorie

 

Centrum miasta to kościół św. Jakuba z dwiema charakterystycznymi żółtymi wieżami. W kościele tym w kaplicy, która znajduje się w głębi, z lewej strony świątyni, prawie codziennie odbywają się msze święte w języku polskim. W konfesjonałach ustawionych na świeżym powietrzu z lewej strony świątyni, spowiadają czasami polscy księża. Podbrdo, czyli wzgórze objawienia, należy w Medziugorie do miejsc najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów. Zdobi je ogromny błękitny krzyż. Zbocza są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. Wokół w rozpadlinach skalnych, stoją niezliczone mniejsze krzyże, do których przymocowane są święte obrazki lub kawałki papieru z obietnicami, prośbami pielgrzymów, różańce i kwiaty. Wzdłuż ścieżki ustawiono Drogę Krzyżową i polowe ołtarze. Droga wolnym tempem wydeptaną ścieżką do góry i na dół zajmuje prawie godzinę.

Mający objawienia, czyli widzący

Vicka Ivanović – Po raz pierwszy miała widzenie 24 czerwca 1981 roku i do dzisiaj ma je codziennie o 18.40. Następnego dnia chętnie dzieli się z pielgrzymami wiadomościami, które otrzymuje od Matki Boskiej. Vicka mieszka w Medziugorie, codziennie spotyka się z pielgrzymami. Ivanka Ivanković-Elez – Objawienia miała codziennie od 24 czerwca 1981 roku do 7 maja 1985 roku. Do dzisiaj ma jedno widzenie rocznie, 25 czerwca każdego roku, w rocznicę pierwszego objawienia. Ivanka także mieszka w miasteczku. Mirjana Dragicević-Soldo, Marija Pavlović Lunetti, Ivan Dragicević i Jakov Colo to pozostałe z dzieci, które w 1981 roku doznały objawień.

Ponieważ jestem osobą niewierzącą, to wizyta tutaj miała dla mnie czysto krajoznawczy charakter. Muszę powiedzieć, że pod tym względem miejsce mnie rozczarowało. Rację mieli Ci Czytelnicy, którzy zwracali uwagę na zbytnią komercjalizację sanktuarium. Pomijam fakt, że miasteczko jest po prostu brzydkie.

Swego czasu zachwycony byłem u mnie na Dolnym Śląsku uświęconymi miejscami w Wambierzycach i Krzeszowie. Tutaj ewidentnie razi sakrobiznes. Na każdym kroku są ogromne sklepy z dewocjonaliami. Są tam dziesiątki jak nie setki przeróżnych towarów. Samo miasto jest także dość drogie tym bardziej że ceny są podawane w euro, a nie w markach konwertybilnych. Rzeczywiście jest odwiedzane przez setki tysięcy ludzi rocznie. Zatem czy warto tutaj w ogóle zajrzeć? Dla osób wierzących jest to na pewno punkt obowiązkowy wizyty w Bośni i Hercegowinie. Pozostali mogą skupić się na innych miejscach w kraju. Teraz zapraszam Was do pakietu informacji praktycznych, filmiku, panoram i galerii zdjęć. Na sam koniec do polubienia naszego fejsbooka.

 

Medziugorie – informacje praktyczne

 

  • Miasto leży w południowej Hercegowinie 25 kilometrów od Mostaru i 15 kilometrów od granicy z Chorwacją. Jest bardzo popularnym celem turystyki pielgrzymkowej nie tylko dla Polaków, ale też widziałem Amerykanów, Włochów, Hiszpanów. Dojazd samochodem nie sprawia większych problemów;
  • Turyści plecakowi lub nieposiadający własnego pojazdu dotrą tutaj komunikacją publiczną. Malutki dworzec autobusowy jest miejscem przyjazdu i odjazdu podmiejskich pojazdów z Mostaru. Zatrzymują się na nim także autobusy międzymiastowe;
  • Rozkłady jazdy podmiejskiej trasy linii 48 przygotowałem dla Czytelników i dla siebie w tabelce:
Relacja:Medziugorie - MostarMostar - Medziugorie
Odjazdy05.45, 06.10, 07.30, 12.20, 14.10, 20.00, 21.50, 23.0006.30, 11.30, 13.10, 14.30, 15.30, 19.49, 18.10,
Przyjazdy06.30, 07.00, 08.15, 13.00, 16.00, 20.40, 22.30, 23.3007.15, 12.15, 13.55, 15.15, 16.15, 18.55 20.35,
Ilość km3636
Cena3.50 KM (7 zł)3.50 KM (7 zł)
UwagiKursów w soboty jest tylko 4 : 07:15,12:15,19:40. W niedzielę tylko autokary dalekobieżne. Kursów w soboty jest tylko 4: 06:30,09:10,11:30,16:00. W niedzielę tylko autokary dalekobieżne.
  • Rozkłady jazdy połączeń międzymiastowych i międzynarodowych także przygotowałem na potrzeby artykułu w tabelce:
Z Medziugorie do:OdjazdyPrzyjazdyCena i ilość km
Splitu7.35, 11.1510.40, 15.30141 km (32 KM - 64 zł)
Zagrzebia7.30, 12.20, 20.00, 21.00, 22.4516.00, 22.00, 05.30, 05.30, 06.00437-512 km (50 KM - 100 zł)
Sarajewa05.45, 07.30, 14.1010.00, 11.15, 18.50155 km (18 KM - 36 zł)
Tuzli05.45, 14.1010.00, 11.15, 258 km (38 KM - 78 zł)
Caplijny06.10, 11.15, 14.10, 19.35, 21.5007.30, 11.45, 14.45, 19.50, 23.0015 km (5 KM - 10 zł)
UWAGIWszystkie autobusy w tym rozkładzie kursują na SVAKODNEVNO, czyli CODZIENNIE
  • Stacyjka autobusowa wygląda tak, jak widzicie na zdjęciu. Jest malutka poczekalnia i kasa biletowa. Toalety nie zauważyłem;
  • W miasteczku mamy także pocztę, supermarkety oraz kilka bankomatów. Jak już wcześniej wspomniałem, jest tutaj dość drogo a sklepiki i restauracje mają niemiły zwyczaj podawania cen w euro, a nie w markach konwertybilnych i kunach. Dlatego obiadu tu nie jadłem. Lokalne knajpki są nastawione na dewizowych pielgrzymów z Zachodu.

 

Medziugorie na filmie (PLAY)

 

 

Medjugorje w panoramach (KLIK)

 

 

Galeria zdjęć (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się wpis oraz Medziugorie a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂


 

ZAPRASZAMY POZNAJCIE LEPIEJ BOŚNIĘ I HERCEGOWINĘ 🙂 🙂 🙂

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter