GÓRA VODNO i KANION MATKA, CZYLI NAJWIĘKSZE ATRAKCJE OKOLIC SKOPJE

Facebooktwitter
Góra Vodno
Góra Vodno – widok z górnej stacji kolejki

Jedną z większych atrakcji stołecznego Skopja jest widoczna z każdego punktu w mieście Góra Vodno (1066 m), zwieńczona ogromnym Krzyżem Milenijnym. My byliśmy dwa razy na wzgórzu – raz w maju 2014 roku i raz w lipcu 2016 roku. Za każdym razem wjeżdżaliśmy kolejką gondolową. Jest to fajna propozycja na kilkugodzinną wycieczkę z centrum stolicy.

Wjazd na górę odbywa spod ostatniego przystanku autobusowego. Cena za bilet to 100 MKD za wjazd tam i z powrotem, czyli jakieś 7 zł (!!). Szkoda, że u nas w Polsce za podobne atrakcje nasze państwo liczy sobie wielokrotnie więcej.

  • Jak dojechać na Górę Vodno ze Skopje? Aby dostać się do stacji początkowej kolejki należy z Transporten Centar wsiąść w autobus z piktogramem krzyża. Odjeżdżają mniej więcej co 40 min. Bilet kosztuje 35 MKD (ok. 2 zł). Już podczas jazdy  mamy okazję podziwiać niesamowitą panoramę miasta. Kolej zimą czynna jest krócej, latem dłużej. Sama jazda nie trwa długo – kilka  minut.

Dwukrotnie będąc na miejscu niestety nigdy nie trafiliśmy na bezchmurne niebo. Na górze jest bardzo przyjemnie, można podziwiać piękne panoramy całej Macedonii, która, wydaje się, że wszędzie otoczona jest górami. Jest też mała knajpka oraz toaleta. W lipcu, kiedy w centrum miasta jest bardzo gorąco, Góra Vodno daje możliwość odpocząć od zaduchu i skwaru.

Kanion Matka

 

Kolejnym miejscem chętnie odwiedzanym przez wycieczki jest Kanion Matka  kanion sztucznego jeziora zaporowego, położony kilkanaście kilometrów od centrum. Jak dojechać ze Skopje do Kanionu Matka?

  • Dojazd na miejsce autobusem podmiejskim numer 60. Odjazdy: 7:00, 8:45, 10:30, 12:10, 13:50, 15:30; 17:10 18:45, 20:15; powroty: 9:40, 11:20, 13:00, 14:40, 16:20, 18:00, 19:30, 21:00. Jedzie się około 40 minut.

My widzieliśmy Kanion Matka w czerwcowe popołudnie i było naprawdę dużo ludzi – mnie miejsce to raczej nie zachwyciło, ale być może dlatego, że byłem niewyspanym wampirem po całej nocy w pociągu. Można popływać sobie kajakiem bądź udać się na wycieczkę łódką, wraz ze zwiedzaniem podwodnej jaskini. Jest także restauracja, bardzo ładnie położona.

Gorąco zachęcam aby samemu odkryć Kanion Matka.

Galeria zdjęć – Góra Vodno i Kanion Matka (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA.  Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

ZAPRASZAMY ABYŚCIE POZNALI LEPIEJ MACEDONIĘ I ALBANIĘ

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter