OCHRYD CZY OCHRYDA ??? TAK CZY SIAK TO NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCE MACEDONII

Facebooktwitter
Ochryd
Ochryd lub jak chcą inni Ochryda – widok na miasto i port majowego popołudnia

Jednym z najatrakcyjniejszych i najbardziej turystycznych miejsc w Macedonii jest Ochryd lub inaczej Ochryda – prawdopodobnie najbardziej atrakcyjne i najbardziej znane miejsce w całym kraju. Ja byłem w Ochrydzie trzykrotnie – w 2013, 2014 i 2016 roku. Ze względu na to, że miasto jest położone na wysokości ok 800 m n.p.m. a otoczone wysokimi górami, sięgającymi nawet 2000 m n.p.m.  – to nawet w maju i czerwcu potrafi być dość chłodno, dlatego najlepszym miesiącem aby tutaj zawitać jest lipiec i zapewne sierpień.

Przybywając pierwszy raz, na początku czerwca 2013 roku, miałem wrażenie jakbym udawał się na zupełny koniec kraju, gdzieś na koniec świata. Jechałem starym autobusem Transkop Bitola, poprzez zagubione w górach drogi i wioski, po drodze pojazd zaczął się psuć, jakimś domowym sposobem został naprawiony – a gdy zbliżaliśmy się do miasta, nagle wjechaliśmy spośród gór w dół, w kierunku wody i miasta.

Ochryd jest jednym z najstarszych ośrodków chrześcijaństwa na całych Bałkanach, słynie z pięknego położenia, fantastycznie czystych wód Jeziora, pięknej starówki i fajnego, bałkańskiego klimatu. Jest to na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc na całym półwyspie Bałkańskim. W sezonie przybywa tu mnóstwo gości, z całej byłej Jugosławii, jest nawet także trochę Polaków oraz wyjątkowo upodobali sobie to miejsce Holendrzy.

 

Ochryd i jego atrakcje

 

Najbardziej znanym zabytkiem jaki ma Ochryda jest cerkiew Św Jana Kaneo –  to także chyba ulubiony motyw fotograficzny całej Macedonii – rzeczywiście widok i położenie średniowiecznego kościółka jest fantastyczne:

Powyżej starego miasta znajduje się forteca Cara Samuela – właściwie są to mury fortecy, w jakiś sposób odbudowane, jednak warto tam się wdrapać (wstęp 100 denarów) aby podziwiać piękne widoki na Góry Galicica i Macedonię:

Poniżej Starówki jest promenada, port, mnóstwo knajpek i restauracji, serce miasta a także molo. Podczas naszego pobytu w maju 2014 roku mieliśmy pomysł aby pójść nad wodę i napić się wina, ale niestety zaskoczyły nas porywiste, lodowate  i huraganowe wiatry. W centrum jest także ładna ulica handlowa – gdzie jest poczta, supermarket a także zakłady jubilerskie, w których można kupić słynne ochrydzkie perły.

 

Ochryda kolejne zdjęcia 

 

 

Ochryd – informacje praktyczne

 

  • Jak dojechać do Ochrydu? Dojechać do Ochrydu jak i z Ochrydu możemy najłatwiej do i ze Skopje oraz do i z Bitoli. Do miasta nie dociera kolej, a dworzec autobusowy położony jest kilka kilometrów od centrum, ale spokojnie można tę odległość pokonać kilkunastominutowym spacerem. Autobusem dostaniemy się do stołecznego Skopja, nieodległej Bitoli, Tetova a także znacznie dalej – w sezonie do Belgradu i do Czarnogóry:
Z Ochrydu do:SkopjeBitoliSveti NaumTrpejca
Godziny odjazdów5.30, 6.00, 7.30, 10.00*, 10.45, 12.45, 15.00, 17.45**, 19.00***6.15, 8.15, 13.15, 15.20, 20.306.15, 8.30, 11.30, 13.30, 15.30, 18.305.30, 6.15, 8.30, 11.30, 15.30, 18.30, 20.30
Czas jazdyok 4 godz.ok 2 godz.ok 1 godz.ok 30 min
Cena520/750 MKD ( T lub T/P )190/310 MKD ( T lub T/P0110 MKD70 MKD
Uwagi* - kurs przez Bitolę
** - kurs do Belgradu
*** - tylko w sezonie
  • Dobrym pomysłem jest całodniowa wycieczka autobusem lub statkiem do Sveti Naum lub do Albanii.
  • Gdzie jeść w Ochrydzie? Zdecydowanie na posiłek odwiedzając Ochryd polecamy RESTORAN EVROPA – nie mają facebooka, nie ma ich na trip advisor a tam jedliśmy  najlepsze macedońskie jedzenie podczas wszystkich pobytów w tym kraju – a także cenowo bardzo korzystne.
  • Rekomendujemy także dla nie wymagających nocleg u super Velentina i jego żony Nicoletty w Valentin Hostel – blisko dworca autobusowego, nie daleko centrum i fantastyczni właściciele. Natomiast jeśli ktoś szuka większych wygód to wybór na bookingu jest ogromny i ceny także znośne.

 

Miasto na filmie (PLAY)

 

 

 

Ochryda galeria zdjęć (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy wsparcia naszego bloga i do polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy:)


 

ZAPRASZAMY PO WIĘCEJ PIĘKNEJ MACEDONII I ALBANII

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter