ATRAKJE MACEDONII — REJS STATKIEM PO JEZIORZE OCHRYDZKIM DO ŚWIĘTEGO NAUMA

Facebooktwitter
rejs po jeziorze ochrydzkim
Nasz statek podczas rejsu po jeziorze Ochrydzkim

Jedną z fajniejszych rzeczy podczas pobytu w Macedonii i Ochrydzie był rekomendowany przez przewodnik Bezdroży rejs z Ochrydu  – całodniowa wycieczka statkiem po Jeziorze Ochrydzkim do klasztoru Sveti Naum. Do świątyni można oczywiście wybrać się taniej i szybciej autobusem podmiejskim ale dużo lepiej zrobić to właśnie w ten sposób.

Niestety, my trafiliśmy na ogromne gorąco – temperatura przekraczała 35 stopni w cieniu, i nawet na statku było ciężko wytrzymać. Rejs zaczyna się na przystani – w sezonie letnim są dwa wypłynięcia: o 9 i 10, cena za bilet powrotny to 600 MKD lub 10 €.

Podczas wypłynięcia z Ochrydu mamy okazję podziwiać fantastyczne widoki i panoramy miasta, wraz z niesamowitym widokiem na największy symbol Macedonii, cerkiew Św. Jana Kaneo, cerkiew Św. Zofii i cały Ochryd:

Widoki są naprawdę super i niezapomniane. Następnie kierujemy się w ogromnym gorącu w kierunku otwartej toni jeziora. Pierwszym przystankiem będzie jedna z miejscowości wypoczynkowych za miastem – Pesztani:

Samo Jezioro Ochrydzkie ma 358 km² powierzchni – ok 2/3 należy do Macedonii a 1/3 do Albanii. Wraz z Ohrydem znajduje się od 1979 roku nie liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ma ok 270 metrów głębokości, 36 km długości i 17 km szerokości –   leży na wysokości około 700 m, natomiast po macedońskiej stronie otoczone jest przesz szczyty Parku Narodowego Galicica, sięgające ok. 2000 m n.p.m.Kolejnym przystankiem jest tzw.

Zatoka Kości – rekonstrukcja osady prehistorycznej, istniejącej w tym miejscu prawdopodobnie ok 1000 r p.n.e, :

 

Następnie po kilkunastominutowym przystanku na zwiedzanie dla chętnych, kontynuujemy dalszą podróż, podziwiając przepiękne masywy Pasma Galicica, by przybyć po około 2 godzinach do przystani przy klasztorze Sveti Naum.

 

Na miejscu jest około 2 godzin czasu wolnego, po czym udajemy się w drogę powrotną do Ochrydu.

Statkiem do Sveti Naum  na filmie

 

 

Rejs statkiem z Ochrydu galeria zdjęć (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia naszego bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

 

ZAPRASZAMY ABYŚCIE POZNALI LEPIEJ MACEDONIĘ I ALBANIĘ

 

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter