SKOPJE, CZYLI STOLICA MACEDONII INNA NIŻ WSZYSTKIE

Facebooktwitter
Plac Macedoński w Skopje
Plac Macedoński w Skopje

Stolica Macedonii Skopje robi od momentu wyjścia z pociągu piorunujące wrażenie. Oczywiście czytając jakieś opisy, przewodniki czy relacje na blogach w internecie mniej więcej wiadomo, że należy spodziewać się niespodziewanego, ale zobaczyć na żywo to zupełnie co innego. Mające ok 600 tys. mieszkańców Skopje jest największym i najważniejszym miastem tego kraju i jedyną taką stolicą w Europie.

Naszym zdaniem każdy powinien ją zobaczyć, tym bardziej, że mimo kontrowersyjnych opinii w internecie nam tam się  podobało. Warto przeznaczyć kilka dni na stołeczne miasto i okolice. Skopje zostało prawie w całości zniszczone podczas ogromnego trzęsienia ziemi w 1963 roku, a na pamiątkę tego tragicznego zdarzenia zachowano uszkodzony budynek dworca, na którym zegar zatrzymał się w momencie tragedii. Miasto zostało odbudowane, a podobno duży udział w tym dziele mieli polscy architekci wybrani podczas konkursu zorganizowanego przez ONZ na odbudowę stolicy. Cóż, dzieło naszych rodaków robi raczej średnie wrażenie – typowa socrealistyczna zabudowa, monumentalne bloki, szerokie aleje i mnóstwo betonu.

Dużo bardziej interesujące są nowe – stylizowane na starożytność – budynki postawione w ramach projektu Skopje 2014 – który zakłada całkowitą przebudowę centrum miasta. Ciężko opisać jak to wygląda – mamy i kopię Ermitażu, i budynek Muzeum Archeologicznego Macedonii z kolumnadą niczym w Partenonie, most stylizowany na Most Karola w Pradze, ogromny pomnik wyglądający na pomnik Aleksandra Wielkiego a nazwany Jeźdźcem na Koniu oraz mnóstwo  rzeźb –  dosłownie wszędzie i na każdym kroku. Głównym punktem miasta jest Plac Macedoński .

Cały projekt kosztuje wprost kosmiczne pieniądze, i trochę mi się to kłóci z tym jak tak biedny kraj jak Macedonia może sobie na to pozwolić, nie mniej jednak bardzo ładnie to wszystko wygląda w nocy:

Moim zdaniem jednak najfajniejszym miejscem  jest  stara część miasta, zwłaszcza Czarsija – turecka dzielnica handlowa, położona za mostem na Wardzarze, obecnie pełna warsztatów, sklepików, i restauracyjek, zamieszkała przez Albańczyków. Tutaj można najlepiej i tanio zjeść oraz poczuć już trochę autentyczny klimat orientu. Jest to jedna z dwóch takich dzielnic w stolicach w Europie – druga jest w Sarajewie, jednak ta w Bośni i Hercegowinie jest już dużo bardziej skomercjalizowana i turystyczna, ta tutaj w Skopje jest znacznie autentyczniejsza. Budynki są malutkie, stare, zniszczone i zaniedbane, mnóstwo krętych uliczek, zapach pysznego jedzenia oraz sklepy ze złotem a także meczety. Na górę od Czarsji jest twierdza Kale, na którą także się wybraliśmy. Gorąco polecamy udanie się tu, a potem pyszne i tanie jedzenie w jednej z knajpek:

Z innych atrakcji można wybrać się do Muzeum Matki Teresy, która jak się okazuje wcale nie była z Kalkuty tylko ze Skopje 🙂 a także do muzeum trzęsienia ziemi, które znajduje się w budynku na wpół ocalałej stacji kolejowej. Fajną wycieczką poza miasto jest trip do Kanionu Matka i na Górę Vodno, który to opiszę w kolejnej notce. Ciekawy jest także stary, średniowieczny otomański most na Wardarze – ten którym idzie się na Stare Miasto.

 

Skopje – informacje praktyczne

 

  • Gdzie spać w Skopje? Noclegi rezerwowaliśmy za pomocą booking.com i spaliśmy w Pansion Bianko Anja  nie polecamy  – spokojnie za tą cenę (ok 10 € za osobę na dobę ) możemy znaleźć cały apartament. Mimo, że w internecie obiekt wyglądał jak ładny pensjonat, to w rzeczywistości bardziej przypominał przydrożny motel podlejszej kategorii.
  • Jak dojechać do Skopje? Dworzec kolejowy i autobusowy a także centrum komunikacji miejskiej (Transporten Centar) położone są w pewnej odległości od serca miasta, w jednym miejscu naraz, ale jest to tylko około 20-25 minutowy spacer. Sama stacja MŻD ( koleje macedońskie ) lata świetności ma dawno za sobą – zapachy w hallu także o tym świadczą, natomiast Autobuska Stanica, położona przejście obok, to już standard europejski – ładna poczekalnia, nowoczesne kasy biletowe, przechowalnia bagażu – jedynie toalety są nieco orientalne zarówno zapachem, wyglądem jak i sposobem użytkowania – tradycyjnie na narciarza.
  • Autobusem ze Skopje dostaniemy się dosłownie wszędzie, zwłaszcza do interesujących z punktu widzenia turysty miejsc: Ohrydu, Bitoli, Kiceva, Tetova i Mavrova. Ceny są umiarkowane a standard przyzwoity. Połączenia międzynarodowe opisałem we wcześniejszym wpisie, a szczegółowe krajowe ze Skopje można przeglądać na stronie Stołecznej Stacji Autobusowej. Orientacyjna tabela dla najważniejszych miejsc turystycznie:

Ze Skopje do: BitoliMavrovaOhrydu
Godz odj.04.15, 06.00, 09.00, 11.00, 13.30, 14.30, 15.00, 15.30, 16.30, 17.00, 19.00, 21.006.31, 9.30, 14.45, 16.405.30, 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 12.30, 14.00, 14.45, 16.00, 16.30, 18.30, 19.30
Czas jazdy3 godz 40 min1 godz 15 min3 - 3,5 godz
Cena480 - 630 MKD ( 35 - 45 zł T lub T/P )300 - 500 MKD ( 21 - 35 zł T lub T/P )520 - 750 MKD ( 37 - 54 zł T lub T/P )

 

Skopje na filmie (PLAY)

 

 

Galeria zdjęć (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

 

ZAPRASZAMY ABYŚCIE LEPIEJ POZNALI MACEDONIĘ I ALBANIĘ

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter