Jedną z ciekawszych atrakcji blisko Ochrydu jest malutka miejscowość Święty Naum. Położona kilkanaście kilometrów od niego, tuż przy granicy z Albanią, na samym końcu macedońskiego brzegu jeziora. Znajduje się tam zespół monastyrów, kościołów i ośrodek kultu religijnego, a najsłynniejszy jest klasztor. Uważa się, że został założony przez samego Św. Nauma – jednego z uczniów Cyryla i Metodego. Miał on także umrzeć w tym miejscu w 910 r. n.e..
W lipcu, czyli środku sezonu, było ono oblegane wprost przez turystów, co średnio nam się podobało, ale pomijając to i tak warto się tu udać. Mi bardzo przypadła do gustu podniosła i zaklęta w wiekach atmosfera macedońskiego prawosławia – trzeba wiedzieć, że wschodnie chrześcijaństwo zachowało znacznie więcej tradycji i pierwotnych elementów z pierwszych wieków istnienia tej religii niż rzymski katolicyzm. Podobały nam się pieśni oraz fragment nabożeństwa, który nagrałem jako podkład – Święty Naum na filmie
Sam Klasztor jest bardzo malutki, obok znajduje się pochodząca z XVI w cerkiew św. Archaniołów, jest tu także grób świętego, przy którym podobno można usłyszeć bicie jego serca – jak mówi tradycja, bądź usłyszeć źródło – jak chce fizyka 🙂
Charakterystycznym elementem całego kompleksu są spacerujące po dziedzińcu pawie. Z serca monastyru mamy piękny widok na wody Jeziora Ochrydzkiego a także na albański brzeg. Nieopodal, ponad klasztorem znajduje się przejście graniczne o tej samej nazwie. Oprócz tych dwóch największych i najważniejszych budowli sakralnych jest kilka niewielkich, ale pięknych w środku cerkwi:
Obok znajduje się kompleks źródeł świętego Nauma – krasowe wywierzysko, złożone z kilkunastu podziemnych i przybrzeżnych strumieni, które formują jezioro. Można wybrać się na wycieczkę łódeczką po nim. Na miejscu jest także mnóstwo straganów z pamiątkami – ja skusiłem się na prezent dla mamy, mam nadzieję nie wykonany w Chinach.
Jest także kilka restauracji, niestety z cenami najwyższymi jakie widzieliśmy w całym kraju. Sam kompleks religijny jest przepięknie położony nie tylko ze względu na wodę, ale i góry – takie widoki można podziwiać sprzed wejścia:
Sveti Naum – informacje praktyczne:
- Jak dojechać do Sveti Naum? Dostać się do Świętego Nauma możemy transportem publicznym. Z Ochrydu kursuje zarówno oficjalny autobus, coś jak nasz PKS, firmy Galeb (cena biletu to 110 MKD, ok. 7,70 zł w 1 stronę) a także jakiś prywatny mini bus za 100 MKD (ok. 7 zł). Rozkład jazdy wygląda następująco ( informacje zebrane w lipcu 2016 na stacji autobusowej ) :
Z Ochrydu do Sveti Naum | Ze Sveti Naum do Ochrydu | |
---|---|---|
Odjazdy | 6.15**, 6.30*, 8.30, 11.30, 13.30, 15.30, 18.30 | 7.07**, 7.20*, 9.20, 12.20, 14.20, 16.20, 19.20 |
Czas jazdy | ok godziny | ok godziny |
Cena | 110 MKD | 110 MKD |
Uwagi | * kurs w dni wolne ** kurs w dni robocze | * kurs w dni wolne ** kurs w dni robocze |
- Można także przypłynąć statkiem, co opisałem wcześniej,. Cena to 600 MKD ( ok. 42 zł ) za bilet w obie strony.
Wycieczka do Albanii z Ochrydu i Sveti Naum
- Mamy zatem mnóstwo czasu, prawie cały dzień i uważam, że warto także wybrać się do Albanii. Nie mogłem właściwie w polskim internecie znaleźć jasnych informacji jak daleko jest przejście graniczne i jak właściwie tam się dostać – ponieważ transport publiczny nie dociera na drugą stronę linii granicznej. Anglojęzyczne źródła też nie były jasne – zarówno forum trip advisor czy lonely planet, więc sam zamieszczę opis jak to wygląda, przy okazji pisania postów o Albanii.
Sveti Naum na filmie (PLAY)
Święty Naum – galeria zdjęć (KLIK)
Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy wsparcia naszego bloga do polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂
ZAPRASZAMY PO WIĘCEJ PIĘKNEJ MACEDONII I ALBANII
-
Albania,Bałkany
ALBANIA — WSTĘP I INFORMACJE OGÓLNE
Czytaj wpis -
Bałkany,Macedonia
AUTOBUSY I KOUNIKACJA AUTOBUSOWA W MACEDONII — POŁĄCZENIA LOKALNE ORAZ MIĘDZYNARODOWE
Czytaj wpis -
Bałkany,Macedonia
GÓRA VODNO i KANION MATKA, CZYLI NAJWIĘKSZE ATRAKCJE OKOLIC SKOPJE
Czytaj wpis -
Bałkany,Macedonia
KOLEJ W MACEDONII (PÓŁNOCNEJ) — JAK PODRÓŻOWAĆ PO MACEDONII POCIĄGIEM ???
Czytaj wpis -
Albania,Bałkany
KORCZA — PRZYGRANICZNA I CIEKAWA MIEJSCOWOŚĆ PRZY GRANICY MACEDONII I ALBANII
Czytaj wpis -
Albania,Bałkany
KSAMIL JEST FAJNY I NIEFAJNY, CZYLI CZY WARTO TU PRZYJECHAĆ NA WAKACJE ???
Czytaj wpis -
Bałkany,Macedonia
MACEDONIA (PÓŁNOCNA) — WSTĘP I INFORMACJE OGÓLNE
Czytaj wpis -
Bałkany,Historia Bałkanów
MARSZAŁEK JOSIP BROZ TITO — WIELKI MĄŻ STANU CZY KRWAWY DYKTATOR ???
Czytaj wpis -
Albania,Bałkany
SARANDA, CZYLI BRZYDKA I BETONOWA ALBAŃSKA RIWIERA W PEŁNEJ KRASIE
Czytaj wpis