ŚWIĘTY NAUM I KLASZTOR ŚWIĘTEGO NAUMA — TO JEDNE Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI MACEDONII

Facebooktwitter
Sveti Naum
Piękne wnętrze malutkiej cerkwi w Sveti Naum

Jedną z ciekawszych atrakcji blisko Ochrydu jest malutka miejscowość Święty Naum. Położona kilkanaście kilometrów od niego, tuż przy granicy z Albanią, na samym końcu macedońskiego brzegu jeziora. Znajduje się tam zespół monastyrów, kościołów i ośrodek kultu religijnego, a najsłynniejszy jest klasztor. Uważa się, że został założony przez samego Św. Nauma – jednego z uczniów Cyryla i Metodego. Miał on także umrzeć w tym miejscu w 910 r. n.e..

W lipcu, czyli środku sezonu, było ono oblegane wprost przez turystów, co średnio nam się podobało, ale pomijając to i tak warto się tu udać. Mi bardzo przypadła do gustu podniosła i zaklęta w wiekach atmosfera macedońskiego prawosławia – trzeba wiedzieć, że wschodnie chrześcijaństwo zachowało znacznie więcej tradycji i pierwotnych elementów z pierwszych wieków istnienia tej religii niż rzymski katolicyzm. Podobały nam się pieśni oraz fragment nabożeństwa, który nagrałem jako podkład  – Święty Naum na filmie

Sam Klasztor jest bardzo malutki,  obok znajduje się pochodząca z XVI w cerkiew św. Archaniołów, jest tu także grób świętego, przy którym podobno można usłyszeć bicie jego serca – jak mówi tradycja, bądź usłyszeć źródło – jak chce fizyka 🙂

Charakterystycznym elementem całego kompleksu są spacerujące po dziedzińcu pawie. Z serca monastyru mamy piękny widok na wody Jeziora Ochrydzkiego a także na albański brzeg. Nieopodal, ponad klasztorem znajduje się przejście graniczne o tej samej nazwie. Oprócz tych dwóch największych i najważniejszych budowli sakralnych jest kilka niewielkich, ale pięknych w środku cerkwi:

Obok znajduje się kompleks źródeł świętego Nauma – krasowe wywierzysko, złożone z kilkunastu podziemnych i przybrzeżnych strumieni, które formują jezioro. Można wybrać się na wycieczkę łódeczką po nim. Na miejscu jest także mnóstwo straganów z pamiątkami – ja skusiłem się na prezent dla mamy, mam nadzieję nie wykonany w Chinach.

Jest także kilka restauracji, niestety z cenami najwyższymi jakie widzieliśmy w całym kraju. Sam kompleks religijny jest przepięknie położony nie tylko ze względu na wodę, ale i góry – takie widoki można podziwiać sprzed wejścia:

 

 Sveti Naum – informacje praktyczne:

 

  • Jak dojechać do Sveti Naum? Dostać się do Świętego Nauma możemy transportem publicznym. Z Ochrydu kursuje zarówno oficjalny autobus, coś jak nasz PKS, firmy Galeb (cena biletu to 110 MKD, ok. 7,70 zł w 1 stronę) a także jakiś prywatny mini bus za 100 MKD (ok. 7 zł). Rozkład jazdy wygląda następująco ( informacje zebrane w lipcu 2016 na stacji autobusowej ) :

Z Ochrydu do Sveti Naum Ze Sveti Naum do Ochrydu
Odjazdy6.15**, 6.30*, 8.30, 11.30, 13.30, 15.30, 18.307.07**, 7.20*, 9.20, 12.20, 14.20, 16.20, 19.20
Czas jazdyok godzinyok godziny
Cena110 MKD110 MKD
Uwagi* kurs w dni wolne
** kurs w dni robocze
* kurs w dni wolne
** kurs w dni robocze

  • Można także przypłynąć  statkiem, co opisałem wcześniej,. Cena to 600 MKD ( ok. 42 zł ) za bilet w obie strony.

 

Wycieczka do Albanii z Ochrydu i Sveti Naum

 

  • Mamy zatem mnóstwo czasu, prawie cały dzień i uważam, że warto także wybrać się do Albanii. Nie mogłem właściwie w polskim internecie znaleźć jasnych informacji jak daleko jest przejście graniczne i jak właściwie tam się dostać – ponieważ transport publiczny nie dociera na drugą stronę linii granicznej. Anglojęzyczne źródła też nie były jasne – zarówno forum trip advisor czy lonely planet, więc sam zamieszczę opis jak to wygląda, przy okazji pisania postów o Albanii.

 


Sveti Naum na filmie (PLAY)

 

 

 

 Święty Naum – galeria zdjęć (KLIK) 

 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy wsparcia naszego bloga do polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

 

ZAPRASZAMY PO WIĘCEJ PIĘKNEJ MACEDONII I ALBANII

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter