Marcin Bałkany, Serbia

SZARGAŃSKA ÓSEMKA, czyli Шарганска осмица — kolejka wąskotorowa, która bałkańskim cudem jest

Facebooktwitter
Szargańska Ósemka na stacji początkowej Mokra Gora
Szargańska Ósemka na stacji początkowej Mokra Gora

Szargańska Ósemka oraz Mokra Gora były miejscami, które odwiedziłem podczas lipcowego urlopu. Pierwszy tydzień wakacji spędziłem nad Adriatykiem w Czarnogórze. Tym razem jednak w Sutomore i okolicach było jak dla mnie zdecydowanie zbyt dużo ludzi i tak naprawdę bardziej się zmęczyłem, niż wypocząłem.

Postanowiłem zatem na kolejne siedem dni uciec od tego zgiełku, tłumu i hałasu na pogranicze Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Najpierw spędziłem trzy dni w Visegradzie, o którym będzie jeden z kolejnych wpisów, a następnie udałem się do Mokrej Gory. Pobyt u Ivo Andrića pozwolił mi odpocząć od czarnogórskich upałów oraz adriatyckich tłumów. Polacy, wygonieni szalejącymi cenami w Chorwacji, w tym roku zaatakowali Czarnogórę, Macedonię oraz Albanię. Bardzo dobrze, ponieważ Chorwacja jakkolwiek piękna, to mnie także nigdy do siebie nie przekonała a wariackie ceny, jakie mamy tam w tej chwili sprawiają, że mnóstwo naszych rodaków chce odkryć także inne, bałkańskie kraje. Ja się z tego bardzo cieszę.

Czy Sarganska Osmica to najpiękniejsza kolejka wąskotorowa na Bałkanach

Szargańska Ósemka uchodzi za najpiękniejszą kolej wąskotorową na Bałkanach. Między miejscowościami Mokra Gora i Sargan Vitasi kursuje unikatowa atrakcja turystyczna. Interesujące są nie tylko lokomotywy i wagony, a także trasa zbudowana w trudnym, górskim terenie. Kto oglądał film Emira Kusturicy Żivot je cudo, ucieszy z możliwości przejazdu pociągiem, który w nim pokazano. Natomiast ja chciałbym jeszcze w przyszłym roku przejechać się kolejnym, bałkańskim hitem turystycznym. Mianowicie równie piękna, jeśli nawet nie piękniejsza, jest bułgarska wąskotorówka Septemvri – DobrinishteOpis tej trasy znajdziecie na kultowym blogu miłośników kolei – Kolej Na Podróż TUTAJ – KLIK

Końcową stację kolejki w Visegradzie oglądałem kilka dni wcześniej. Historia szargańskiej ósemki sięga wiosny 1921 roku. Rozpoczęto wówczas budowę linii kolejowej z Sarganu do Mokrej Gory, która była częścią powstającej magistrali Belgrad-Sarajewo-Dubrownik. Trasę ułożono w nietypowym kształcie, podobnym do cyfry 8. Pierwszy pociąg wyruszył po niej na początku lutego 1925 roku. Linia działała do wiosny 1975 roku, kiedy kursy wagonów – jako nieopłacalne – wstrzymano. Wznowiono je latem 1999 roku, w latach 1999-2003 odbudowano odcinek na przełęczy szargańskiej,  czyniąc z wyremontowanej linii jedną z największych atrakcji turystycznych Serbii.

Ja niestety nie miałem szczęścia pokonać nią całej trasy, aż do Visegradu po bośniackiej stronie. Podobno latem docierają tam okazjonalne kursy. Jednak standardowa ruta, jaką pokonałem, także była piękna. Zapraszam do dalszej części wpisu. W jednej z następnych notatek zabierzemy Was na bośniacką stronę także.

 

Z Mokrej Gory do Sargan Vitasi

 

Aby dotrzeć do Mokrej Gory, musiałem wyruszyć wczesnym rankiem z Visegradu autobusem jadącym do Belgradu. Na miejscu byłem już o 9 rano. Na pierwszy kurs się nie załapałem, na szczęście zrobiłem rezerwację internetową kilka dni wcześniej na kolejny. Sama wioska Mokra Gora to zadupie, zagubione gdzieś pośród pięknych gór serbsko-czarnogórsko-bośniackiego pogranicza. Nocleg miałem w typowym, wiejskim, domku. Bez wi-fi, bez anglojęzycznych turystów made in lonely planet, za to z fantastycznymi, serbskimi gospodarzami. I rzecz jasna z kafaną zaraz obok. Udałem się do niej na kawę, do sklepu po jakiś suchy prowiant i potem na foto-sesję na stację. Turystów kręciło się już bardzo dużo a był to zwykły dzień na tygodniu. Japońscy miłośnicy kolei przyjechali tutaj specjalnie aż z Belgradu.

Szargańska Ósemka to arcydzieło inżynierii kolejowej

Sarganska Osmica uchodzi za arcydzieło inżynierii kolejowej i bardzo słusznie. Poprowadzona przez góry linia kolei wąskotorowej na krótkim odcinku musi pokonać kilkaset metrów różnicy wysokości. My możemy przejechać się bardzo krótkim odcinkiem między stacjami Mokra Gora (567 m n.p.m.) i Sargan Vitasi (810 m n.p.m.). Ma on długość 13,5 km, przebiega przez 22 tunele i 5 mostów, a pociąg pokonuje różnicę wzniesień wynoszącą 450 metrów. Najdłuższy tunel ma nieco ponad 1,5 km.

Pociągi podobno prowadzą czasem także lokomotywy parowe. Ja nie miałem tego szczęścia – mój skład był ciągnięty przez starego, poczciwego rumuna. Trasa wiedzie przez przepiękne i dziewicze tereny zachodniej Serbii. Niestety, widoki nie były aż tak spektakularne, jak myślałem, że będą, ponieważ na większej części przejażdżki, zasłaniają je po prostu drzewa. Na szczęście podczas jazdy mamy kilka fotostopów. Szczególnie dużą impresję robi postój na małej stacyjce z górą, z której wprost w dół, zaraz obok nas, spływają potoki. Ujrzycie ten przyrodniczo-kolejowy ewenement na zdjęciu pod spodem. Ja po powrocie z Sargan Vitasi udałem się jeszcze na spacer po wsi, potem posiedzieć w kafanie a na końcu spać i następnego dnia czekała mnie długa i daleka podróż aż do Nowego Sadu, gdzie czekali na mnie serbscy kumple – Nenad i Danilo. Przed Wami jeszcze informacje praktyczne, filmik, galeria zdjęć oraz zaproszenie do naszego fejsbooka.

Mokra Gora to nie tylko Шарганска осмица 

 

Natomiast sama wioska Mokra Gora, to nie tylko legendarna kolejka. Ja uwielbiam serbską wieś – odkąd dobrych kilka lat temu jechałem z Sarajewa do Belgradu autobusem podczas zbiorów papryki i pomidorów, zakochałem się w serbskiej prowincji. Jest tam dla mnie wszystko, co kocham na Bałkanach: kafany, leniwie płynący czas, gościnni ludzie, pyszne jedzenie, zajefajne ceny oraz serdeczność i ciekawość dla przybysza z Polski. Chodzi mi po głowie wybrać się do Serbii na tydzień lub dwa późną wiosną, lub wczesną jesienią i zrobić kilka reportaży z tych  końców świata. Wy natomiast odwiedzając kolejkę, możecie także zajrzeć do Drvengradu. Kilometr przed wioską, warto podjechać do skansenu Mecavnik. Mamy tam drewnianą wioskę, zbudowaną specjalnie na potrzeby filmu „Życie jest cudem”. Składa się z kilkunastu chałup i kościoła na skarpie. Ja tam jednak już nie dotarłem.

 

Szargańska Ósemka – informacje praktyczne

 

  • Kolejka znajduje się we wsi Mokra Gora. Dojazd tam od strony bośniackiej (Visegradu) zapewnia kilka autobusów dziennie jadących dalej do Użic i Belgradu. Natomiast z serbskiej stolicy dotrzemy w następujący sposób:
  • Najlepszym wyjściem wydaje się kursujący trzy razy dziennie autobus z Belgradu  do Sarajewa. Pierwszy kurs wyrusza z głównego dworca autobusowego w Belgradzie (Beogradska Autobuska Stanica) o godzinie 7.00, by dotrzeć na miejsce o 12.20. Kolejne kursy są o 17 i 22, także docierają nie miejsce po 5 godzinach;
  • Powroty do Belgradu mamy z Mokrej Gory o 9.55 (tym autobusem przyjechałem z Visegradu) 11.30 i 13.00.
  • Innym sposobem, jeżeli nie dojedziemy tak na miejsce, jest dojazd pociągiem do stacji i miasta Uzice. Stamtąd mamy kilka autobusów podmiejskich do Mokrej Gory oraz w odwrotnym kierunku. W ostateczności możemy próbować złapać stopa do Użyc i dalej jechać pociągiem;
  • Rozkład jazdy kolejki przygotowałem dla siebie i dla Was w tabelkach:
Odjazdy zSezon letni (od 1 kwietnia do 31 października)Sezon zimowy (od 22 grudnia do 7 stycznia)
Mokrej Gory10.30, 13.30, 16.10*11.45
Przyjazdy do Sargan Vitasi11.15, 14.15, 16.55*12.30
UWAGI* kursuje od 1 czerwca do 31 sierpnia
Cena800 RSD ↑↓ (28 zł)
  • W sezonie letnim lepiej zrobić rezerwację przez maila na adres: buking.sargan8@srbrail.rs. Ósemska szargańska cieszy się wielkim powodzeniem, zarówno wśród Serbów, jak i zagranicznych turystów i może się zdarzyć, że zostaniemy odprawieni z kwitkiem spod okienka;
  • W budynku stacyjnym w Mokrej Gorze mamy restaurację, serwującą tradycyjną serbską kuchnię. Ceny są umiarkowane, jak na Serbię dość spore, ja jednak byłem trochę rozczarowany jakością potraw. 
  • We wsi są trzy sklepy, dwie kafany oraz znajdziemy na początku osady bankomat – co jest sporym i miłym zaskoczeniem. Będziemy mogli sobie wybrać dinary, bez potrzeby przywożenia ich ze sobą;

 

Ósemka Szargańska na filmie (PLAY)

 

 

Mokra Gora w panoramach (KLIK)

 

 

Szargańska Ósemka na zdjęciach (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się nasz wpis oraz Szargańska Ósemka a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia naszego bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

ZAPRASZAMY, ABYŚCIE POZNALI LEPIEJ NIEZWYKŁĄ SERBIĘ 🙂 🙂 🙂

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter