MIASTO TRAVNIK — TO BOŚNIA I HERCEGOWINA W JEJ PRAWDZIWYM SERCU

Facebooktwitter
Piękny Travnik i twierdza w Travniku
Piękny Travnik i twierdza w Travniku

Travnik, położony w środkowej części Bośni i Hercegowiny był ostatnim miejscem, jakie odwiedziłem podczas majowego wyjazdu na moje ukochane Bałkany. Nie była to dla mnie pierwsza wizyta w tym mieście. Końcem września 2014 roku byłem tam po raz pierwszy. Obecnie, gdy minęło już trzy lata od tamtej podróży, nie pamiętałem już za wiele.

Poza tym, że miasto mi się podobało, zwłaszcza twierdza. Zatem przyjechałem wczesnym popołudniem rejsowym autobusem z pięknego Jajce, gdzie zachwyciły mnie fantastyczne wodospady. Droga minęła mi, mimo gorąca, bardzo przyjemnie. Zapomniałem, jak Travnik jest położony. A położony jest fantastycznie – wokół znajdują się piękne, dzikie i zielone góry. Nad samym miastem możemy podziwiać cudne widoki. Zameldowałem się w motelu, po krótkim odpoczynku i prysznicu, wyruszyłem odkryć na nowo miasto.

Muszę powiedzieć, że przez te kilka lat od mojej ostatniej wizyty, zapomniałem. Wyleciało mi z głowy, że w Travniku bije prawdziwe serce kraju. Przez lata zmieniał się sposób mojego podróżowania i tego co lubię. Kiedy zaczynałem swoją wielką, bałkańską przygodę, 11 lat temu, to najpierw odwiedzałem stolice. Teraz jest inaczej. Stołeczne miasta już mnie tak nie pociągają. Co więcej, nawet trochę męczą. Kocham Sarajewo, uwielbiam macedońskie Skopjeale uważam, że prawdziwe serce danego państwa, bije jednak gdzieś indziej. Najczęściej aby poznać klimat, ludzi, to jak się żyje, jak wygląda kraj, który odwiedzamy, dobrze udać się na tzw. prowincję. Travnik jest do tego idealny. To prawdziwe serce jednej z krain Bośni i Hercegowiny, namacalne i realne serce Bośni. Mimo, że Jajce ma zachwycające i niesamowite wodospady, to tu mi się bardziej podobało. Travnik jest ciekawszy, bardziej klimatyczny, piękniej położony i jeśli chcecie to wszystko poczuć, to zapraszam do dalszej części:)

Travnik – zwiedzanie i atrakcje

 

Zwiedzając miasto, będziemy mieli do czynienia z pozostałościami i zabytkami trzech żywiołów – tureckiego, gdyż miasto jak i cała Bośnia i Hercegowina, było bardzo długo pod panowaniem osmańskim. Austro – Węgierskiego – spacer z twierdzy do centrum to jakby przenosiny z czasów imperium Turków do cesarstwa Habsburgów. Oraz rzecz jasna jugosłowiańskiego. Najbardziej rzuca się w oczy na sam początek twierdza, a raczej to co z niej zostało. Po wdrapaniu się na mury fortecy, możemy podziwiać piękną panoramę miasta oraz okolicznych gór. A także, leżące po drugiej stronie rzeki Lasvy, domki w stylu starobośniackim.

Mejscowość, mimo że była terenem ciężkich działań wojennych w czasie konfliktu zbrojnego na początku lat 90, zachowała swój zabytkowy i piękny charakter. Jest tu bardzo dużo cennych budowli właśnie z czasów panowania Imperium Osmańskiego. One nadają Travnikowi niepowtarzalny klimat i charakter. Najważniejsze zabytki Travnika z tego okresu, to:

 • dwie miejskie wieże zegarowe,
 • najstarszy meczet w mieście Jeni dżamija z XVI wieku,
 • meczet Hasana – Agi także z XVI wieku,
 • meczet Hadżi Ali-bega z XVIII stulecia,
 • najważniejszy i najciekawszy to meczet Sulejmanije, nazywany także Kolorowym meczetem,
 • turbe czyli grobowce mauzolea muzułmańskie,
 • a także żeńska, islamska szkoła średnia

Zwiedzanie miasta, jak już wcześniej wspomniałem, to nie tylko dziedzictwo osmańskie. Poruszając się wzdłuż głównej osi miasta, tj. ulicy Bosanskiej, przeniesiemy się w czasie. Wzdłuż niej znajdziemy XIX wieczne kamienice, żywo przypominające centra wszystkich miejsc, gdzie rozciągało kiedyś Imperium Habsburgów. Bardzo ciekawie to wygląda w połączeniu z meczetami. Centrum Travnika ożywa zwłaszcza wieczorami. Gdy byłem tam końcem maja, miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych tutejszych szkół średnich. Udało mi się dowiedzieć, że w Bośni to nadal ogromna uroczystość. Na ulicy chyba było całe miasto.

 

 Ivo Andrić

 

Miasto słynie także, jako miejsce urodzin jedynego noblisty z terenów byłej Jugosławii. Ten słynny pisarz przyszedł na świat właśnie tutaj 9 października 1892 roku. Ivo Andrić dzieciństwo spędził w Visegradzie. Za działalność opozycyjną wobec Austro – Węgier był więziony. W okresie pierwszej Jugosławii tj. królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, był dyplomatą. Sławę, uznanie oraz Nagrodę Nobla przyniosła mu epicka powieść  „Most na rzece Drinie” . Nagrodę odebrał w 1961 roku. Jest jedną z najbardziej znanych, obok Nikoli Tesli i marszałka Josipa Broz Tito, postaci wywodzących się z tych ziem. Niestety, ze względu na to, że ciężko określić jego narodowość, jest kolejnym powodem do waśni i kłótni między narodami byłej federacji. Oczywiście każdy z narodów, chce Jego postać przypisać sobie. My natomiast w Travniku możemy odwiedzić Jego dom. Znajduje się w nim muzeum Ivo Andricia, niestety nie jest to oryginalny budynek. Ten został zburzony w w 1971 roku, a na jego miejscu postawiono obecną budowlę.

 

Travnik – informacje praktyczne

 

 • bilet wstępu to twierdzy to koszt 2 KM ( 4 zł ), tyle samo do muzeum Noblisty,
 • w mieście znajduje się jedna z najsłynniejszych cevabdżinic czyli restauracji serwujących cevapi, w całym kraju tj. Cevabdżinica HariZachwalana jest przez Bośniaków a wyrażenie travnicki cevap jest synonimem najlepszego smaku i jakości tego dania. Ja jakbym miał się wypowiedzieć, to twierdzę, że dla mnie mają zbyt mocny smak, ze względu na silny udział mięsa wołowego w recepturze. Wolę delikatniejsze w smaku, cevapi serbskie lub chorwackie. Natomiast jeżeli macie ochotę ich spróbować, to już wiecie gdzie,
 • gdzie jeść w Travniku? najlepszą restauracją jest Konoba Plava VodaMalowniczo położona u stóp fortecy, uchodzi za adres numer 1 w Travniku. Niestety, ceny także nie są małe, zwłaszcza jak na Bośnię. Przypominają bardziej Polskę. Nic więcej nie mogę Wam powiedzieć, bo tam nie jadłem,
 •  jak dojechać do Travnika?Travnik ma świetne połączenia autobusowe w zasadzie ze wszystkimi najważniejszymi miastami w kraju. Dworzec autobusowy, nieco zaniedbany i brzydki, znajduje się tuż obok centrum. Mamy tam do dyspozycji także przechowalnię bagażu ( cena 1 KM – 2 zł )
 • rozkłady jazdy oraz orientacyjne ceny połączeń w tabelkach poniżej:
Z Travnika do: Mostaru SarajewaJajceTuzli
Godz. odjazdów02.00, 16.373.40, 6.52, 7.50, 8.05, 9.00, 10.40, 12.10, 15.45, 18.35, 18.55, 19.1001.00, 09.30, 11.15, 15.30, 17.158.47, 12.30
Czas jazdy 4 godz.2 godz. 1,5 - 2 godz. 4 godz.
Cenaok 22 KM (44 zł)14 KM (28 zł)11 KM (22 zł)22 KM (44 zł)
Do Travnika z SarajewaTuzliMostaruJajce
Godz odjazdów7.30, 9.15, 10.00, 13.00, 13.30, 14.00, 15.30, 17.30, 19.00, 23.009.102.00, 16.37co 2-3 godziny
Czas jazdyok. 2 godz.ok. 3 godz4 godz.2 godz.
Cena w KM/Zł14 KM (28 zł)22 KM (44 zł)22 - 28 KM (44 - 56 zł)11 KM (22 zł )
 • niestety, do miasta nie dociera kolej,

 

Travnik na filmie (PLAY)

 

 

 Galeria zdjęć  (KLIK)

 

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis oraz piękny Travnik i chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

 

ZAPRASZAMY DO POZNANIA LEPIEJ FANTASTYCZNEJ BOŚNI I HERCEGOWINY 🙂 🙂 🙂

 

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter