NACHOD ORAZ ZAMEK W NACHODZIE — czy warto tu zajrzeć na coś więcej niż knedliki ???

Facebooktwitter
Czeski Nachod to bardzo popularne miejsce wśród kuracjuszy z Kudowy-Zdroju
Czeski Nachod to bardzo popularne miejsce wśród kuracjuszy z Kudowy-Zdroju

Czeski Nachod był miejscem, które od bardzo dawna chciałem opisać na blogu. Tak się złożyło, że to właśnie do Nachodu pojechałem pierwszy raz w życiu w Czeskiej Republice. Było to baaardzo dawno temu, bo w 2005 roku razem z kolegą, wybraliśmy się pociągiem do Kudowy-Zdroju a stamtąd na piechotę na drugą stronę dawnej granicy.

W zeszłym roku postanowiłem bliżej poznać polsko-czeskie pogranicze i udało mi odkryć się bardzo dużo pięknych miejsc. Zachwyciło mnie Nowe Miasto nad Metują oraz tamtejszy wspaniały zamek. Trutnov okazał się także wart uwagi, Broumov mile mnie zaskoczył pięknym klasztorem oraz ciszą i spokojem. Javornik skradł moje serce, natomiast Nachod nigdy mnie nie zachwycił. Bywałem tu przez te lata wielokrotnie i raczej nie lubię pisać o miejscach, które mi się nie spodobały, jednak czasem się na to decyduję. Tym razem napiszę trochę o Nachodzie, aby pokazać Wam to miasteczko, a także zachęcić Was do nieco dalszej eksploracji polsko-czeskiego pogranicza. W miasteczku byłem całkiem niedawno, bo w Święto Pracy, więc wrażenia są pisane prawie na świeżo.

Nachod na kartach historii

Nachod jest historycznym, kulturowym i przemysłowym centrum regionu. Miasto powstało w połowie XIII wieku. Zamek, który wybudowano w tym samym czasie, miał bronić drogi handlowej prowadzącej z Czech do Kłodzka. Osada była wielokrotnie nękana pożarami. W 1775 roku stało się głośne ze względu na wielkie powstanie śląskie. W Nachodzie właśnie doszło do największych w historii Czech rozruchów. Zbuntowane masy chłopskie ruszyły na Pragę. Właściwy rozwój grodu datuje się na XIX stulecie a po doprowadzeniu w 1875 roku kolei żelaznej, zaczął rozwijać się przemysł tekstylny i chemiczny.

Zwiedzanie Nachodu możemy rozpocząć od Namesti Masaryka  (właściwie Námĕstí T.G. Masaryka). Przy tutejszym rynku wznosi się piękny i bogato zdobiony ratusz. Wzniesiono go w latach 1902-1904. Po drugiej stronie ujrzymy okazały secesyjny gmach. Jest to hotel U Beranka. W centralnej części placu znajduje się kostel sv. Vavrince (kościół św. Wawrzyńca). Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku, ale obecny wygląd budowla zyskała w 2 połowie XVI wieku, po przebudowie w stylu barokowym. Dwie jego wieże noszą nazwę Adam i Ewa.

Na dawnym placu targowym jest także muzeum prezentujące historię Nachodu i okolic. Warto zwrócić uwagę na siedzibę Capital Banku. Różową kamienicę zdobią bardzo ciekawe malowidła – na górze ornamenty roślinne, a poniżej alegorie przemysłu i rolnictwa. Sam rynek w Nachodzie nie jest jednak niestety tak piękny, jak te w Nowym Mieście, Broumovie, Kralikach czy Trutnovie. Ja nigdy nie byłem jakoś specjalnie nim zachwycony. Zawsze, jednak kiedy w Nachod odwiedzam, spotykam Polaków przybyłych z krótką wizytą na piwo i knedliki.  Teraz jednak udamy się na zamek w Nachodzie.

 

Zamek w Nachodzie

 

Jednak tym, co tutaj najbardziej przyciąga turystów, jest górujący nad miasteczkiem zamek. Jego majestatyczna bryła widoczna jest z każdego punktu osady i przyciąga Polaków jak magnes. Hrad chciałem zwiedzić już rok temu, kiedy wracałem z wizyty w innym zamczysku, jednak nie zdążyłem się wyrobić w godzinach otwarcia warowni. W tym roku zamek Nachod obejrzałem już bez kłopotów. Masywna budowla zajmuje wzgórze wznoszące się nad śródmieściem. Od strony miasteczka rzuca się w oczy ściana ozdobiona prostym sgraffitem oraz wieża z arkadową galerią. Pierwotna twierdza w stylu gotyckim powstała w 1254 roku. W latach 1556-1614 ówcześni właściciele, Smiriccy, nadali zamkowi chrakter renesansowy. Później rodzina Piccoliminich rozbudowała go w stylu barokowym. Następnie hrad dostał się w ręce Petra Birona, znanego miłośnika sztuki, a od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej należał do niemieckiej rodziny książęcej Lippe.

Wielka bitwa pod Sadową

Pomiędzy Hradcem Kralove a Nachodem doszło w 1866 roku podczas wojny Austrii i Prus do drugiej co do wielkości bitwy w całym XIX stuleciu. W czasie starcia pod Sadową obie strony wystawiły około 435 tys. żołnierzy, ale przestarzałe uzbrojenie Austriaków i fatalne błędy w dowodzeniu przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść Prus. Bitwa zakończyła się miażdżącą klęską Austriaków. „To najkrwawsza bitwa w dziejach. Austriacy byli zasypywani kulami tak, że padali całymi zastępami, wyglądało to tak, jakby im piasek sypano w twarz” — wspomina hrabianka Fürstenbergová, dwórka cesarzowej Sisi. Jeszcze wiele tygodni po bitwie tereny wokół Hradec Kralove i Nachodu były wielkim cmentarzyskiem niepogrzebanych ciał. W czasie bitwy zginęło i zostało rannych 9 tys. Prusaków i 43 tys. Austriaków. W obu armiach służyli również Czesi, Polacy, Węgrzy i Słowacy.

Zamek zwiedzałem z czeskim przewodnikiem i jak to zwykle w tego typu obiektach bywa, Polacy dostają wydrukowany tekst w ojczystym języku. Sale są dość dobrze zachowane, jednak po poprzednich tego typu obiektach, w Nachodzie spodziewałem się dużo więcej.

Nie to, że obiekt jest niewart odwiedzin, tylko po prostu Janski Vrch w Javorniku, zamek w Nowym Mieście nad Metują, Grabstejn, już nie wspominając o Frydlancie, są o niebo ciekawsze i piękniejsze. Moja opinia i rada dla Czytelników jest taka: gdy mamy mało czasu to można Nachod i zamek w Nachodzie zwiedzić. Jeżeli jednak damy radę udać się nieco dalej, to zdecydowanie bardziej zachwalam Nowe Miasto nad Metują. Was zapraszam tymczasem do informacji praktycznych, filmiku oraz galerii zdjęć. Dzień w miasteczku był całkiem udany, jednak w jego bliskiej okolicy jest tyle ciekawszych miejsc, że warto wsiąść w motoraczka i pojechać dalej.

 

Nachod i zamek Nachod — informacje praktyczne

 

  • Miasteczko znajduje się bardzo blisko Kudowy-Zdroju i jest popularnym celem jednodniowych wypadów kuracjuszy na knedliki i piwko. Co ciekawe czeski CSAD Nachod  (odpowiednik naszego PKS-u) zapewnia regularne połączenia busikami z uzdrowiska do miasta. Pojazdy kursują mniej więcej co dwie godziny, bilet kosztuje 19 koron lub 3 złote;
  • Autobusy zatrzymują się na niedawno gruntownie wyremontowanym dworcu autobusowo-kolejowym. Tutaj możemy kontynuować swoją podróż jadnakowo do bliższych atrakcji polsko-czeskiego pogranicza (Broumova, Adrspachu, Trutnova, Hradca Kralove) czy nawet aż do Pragi. Niezmiennie kiedy jestem w Czechach, podziwiam jak państwo dba o swoje lokalne linie kolejowe i jak dobrze one cały czas funkcjonują;
  • Na stacji znajdziemy automaty z kawą, płatną toaletę, sklepik, sieciową pizzerię, bankomat, czyli jednym zdaniem wszystko, co jest potrzebne podróżnym. Kiedyś, w bardzo dawnych czasach była jeszcze typowa, czeska knajpa dworcowa, potem chińskie paskudztwo a teraz nie ma już nic.
  • Zjeść w Nachodzie możemy w kilku miejscach, zwłaszcza na rynku i w jego okolicach. Kiedyś zawsze zaglądałem do Restaurace u Beranka, która oferowała pyszne menu dnia w akceptowalnej cenie. Majowa wizyta mnie niemile zaskoczyła, ponieważ były tylko steki po 250 koron (ponad 40 zł) i więcej. Polecam zatem udać się nieco dalej, wyjść z rynku, i zajrzeć do typowej, czeskiej jadłodajni restaurace Vatikan. Jest to dobra,  smaczna gospoda. Taka, z których kiedyś nasi południowi sąsiedzi słynęli. Najemy się tanio i bezpretensjonalnie. Dania główne ostatnio były po 88 kc (14 zł) a piwko od 20 koron (3 zeta);
  • Przy wylotówce do Kudowy ulokował się Kaufland i Albert, gdzie zakupimy czeskie produkty do Polski: studencką, likier vajecny sen, vysocine, lovecky salam i wszystko, czego dusza zapragnie;
  • Godziny otwarcia, ceny biletów oraz rodzaje wycieczek po zamku w Nachodzie przygotowałem dla Was i dla siebie w tabelce:
Rodzaj wycieczki po zamkuCena
Ekspozycja Piccolomińska120 kc cały bilet (20 zł), młodzież 6-15 lat, studenci 15-26 lat i seniorzy 80 kc (13 zł)
Salony na drugim piętrze120 kc cały bilet (20 zł), młodzież 6-15 lat, studenci 15-26 lat i seniorzy 80 kc (13 zł)
Na dworze książęcym110 kc dorośli (18 zł) cały bilet (20 zł), młodzież 6-15 lat, studenci 15-26 lat i seniorzy 80 kc (13 zł)
Drugie i trzecie oprowadzanie razem200 kc cały bilet (33 zł), cały bilet (20 zł), młodzież 6-15 lat, studenci 15-26 lat i seniorzy 140 kc (23 zł)
Wieża oraz taras widokowy50 kc cały bilet (8,5 zł) cały bilet (20 zł), młodzież 6-15 lat, studenci 15-26 lat i seniorzy 40 kc (6,60 zł)
Godziny otwarciazamek jest zamknięty dla zwiedzających od 1 listopada do 29 marca. W pozostałych miesiącach w maju oraz czerwcu i wrześniu jest czynny od 9 do 16, w wakacje od 9 do 17 a w kwietniu i październiku od 9 do 15.
Strona internetowa zamkuZamek w Nachodzie tu znajdziecie wszystkie interesujące Was informacje.

 

Nachod na filmie (PLAY)

 

 

 

Nachod w panoramach (KLIK)

 

 

Galeria zdjęć (KLIK)

 

 

 


Jeżeli podobał Ci się nasz wpis oraz Nachod i zamek w Nachodzie a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do wsparcia naszego bloga i  polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

ZAPRASZAMY PO WIĘCEJ PIĘKNEGO POLSKO-CZESKIEGO POGRANICZA 🙂 🙂 🙂

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter