UKRAIŃSKIE PRODUKTY I RZECZY TOP 15 — CO KUPIĆ NA UKRAINIE I CZEGO NA UKRAINIE WARTO SPRÓBOWAĆ ???

Facebooktwitter
Co kupić na Ukrainie, ukraińskie produkty
Co kupić na Ukrainie – tutaj jarmark świąteczny we Lwowie

Dziś Wam opowiemy o tym, co kupić na Ukrainie, jakie są ciekawe i interesujące ukraińskie produkty, jakie są ich ceny i czego spróbować na Ukrainie. Ze wszystkich państw, które regularnie odwiedzamy i do których podróżujemy, to właśnie na Ukrainie znajdziemy najwięcej ciekawych i wyjątkowych produktów. Ani w Serbii, ani w Macedonii, ani nawet na Węgrzech nie znajdziemy tylu smakołyków, unikalnych rzeczy i niespotykanych produktów, co właśnie na Ukrainie.

Ukraińskie sklepy kuszą za sprawą niskiego kursu hrywny niesamowicie wręcz niskimi cenami, świetnym wyborem oraz gamą ukraińskich produktów zupełnie nieznanych i wyjątkowych w Polsce. Kiedy byłem pierwszy raz 2.5 roku temu tam, to miałem blade pojęcie co kupić na Ukrainie. Kiedy byłem tam pierwszy raz w sklepie, poczułem się trochę, jakbym cofnął w czasie do epoki ZSRR. Na Ukrainie nadal handel nie jest zdominowany przez supermarkety i dyskonty, nadal opiera sie na zwykłych, osiedlowych sklepikach. Nie tylko na nich, ponieważ niesamowitą frajdą dla fanów zakupów bazarowych są ukraińskie targowiska. Ja uwielbiam je odwiedzać i Wam także polecam wizytę na ukraińskim targowisku. Znajdziemy tam pyszne domowe wino, olej domowy słonecznikowy, wędliny i sery o smaku u nas dawno zabitym przez chemię i wszechobecne E. Aby nie przedłużać, zaczynajmy prezentację tego, co kupić na Ukrainie i jak wyglądają ukraińskie produkty.

 

1. Ceramika z Zakarpacia

 

Dla mnie jest to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie przez 11 lat podróżowania w ogóle widziałem. Niesamowicie pięknie, ręcznie malowane wyroby ceramiczne są znakiem rozpoznawczym ukraińskiego Zakarpacia. Gdy pojechałem rok temu w marcu do pięknej stolicy Zakarpacia – Użhorodu i zobaczyłem to cudo w restauracji, wiedziałem, że muszę je przywieźć na pamiątkę do Polski. Udało mi się taki fantastyczny dzbanuszek kupić mamie jako prezent i pamiątkę. Na szczęście nie trzeba jechać aż na Zakarpacie – tę piękną ceramikę kupimy także w sklepach z pamiątkami, wybierając się na przykład na weekend we LwowieCena to 300 UAH (36 zł) za wielki dzban. Mniejsze są tańsze. Myślę, że jeżeli szukacie czegoś pięknego i wyjątkowego dla siebie albo dla bliskich na prezenty do Polski, to jest to bardzo fajna rzecz. Stosunkowo mało jeszcze znana w Polsce, a naprawdę bardzo piękna.

 

2. Kawa ze Lwowa czyli lwowska kawa (Львівська ароматна кава) oraz lwowskie produkty

 

Lwowska kawa
Kawa ze Lwowa

 

Lwowska kawa słynna jest na całej Ukrainie i nie tylko. Kiedy byłem pierwszy raz na Ukrainie i we Lwowie, zaskoczyło mnie, że jednym z najbardziej znanych i renomowanych ukraińskich produktów, jest właśnie kawa ze Lwowa. Lwów ogólnie stoi małą czarną i z kawy słynie. Kawiarnie znajdziemy na każdym roku i na każdym kroku. Dosłownie wszędzie. W sklepach mamy wielki wybór piękny zapakowanych, wybornie pachnących i pysznie smakujących kaw. Może to być także dla Was zaskoczeniem, ale kultura picia kawy i sama jej produkcja i przygotowywanie jest zwłaszcza we Lwowie i ogólnie na całej Ukrainie wybitnie dobrze rozwinięte. Polecam kupić kawy ręcznie mielone w sklepach na rynku oraz te ze sklepu, już zapakowane, także są bardzo dobre. Oprócz lwowskiej kawy warto spróbować i kupić na Ukrainie inne lwowskie produkty: domowe, lwowskie nalewki, u Baczewskiego i z drugiego sklepu (nalewki ze Lwowa i z pijanej wiśni na Rynku), ręcznie robioną czekoladę czy świeżo paloną kawę.

Ceny kształtują się bardzo przyjaźnie, zresztą tak ja za prawie wszystkie ukraińskie produkty. Dużą paczkę możemy kupić już pd 40 hrywien, czyli 4.80 zł. Ja polecam także wizytę w jakiejkolwiek ze słynnych lwowskich kawiarni czy manufaktur czekolady lub kawy. Nigdy czegoś takiego w Polsce nie widziałem:)

 

3. Ikra kabaczkowa i adżika

 

ikra kabaczkowa
Ikra kabaczkowa

 

Jednym z moich ulubionych produktów na wschodzie są ukraińskie sosy, keczupy, majonezy i pasty w słoikach. Uwielbiam właśnie ikrę kabaczkową, czyli pastę w słoiku z kabaczków, pomidorów i marchewki. Znajdziecie ją w każdym ukraińskim sklepie, podgrzana na ciepło jest pyszna i razem z gruzińską adżiką, którą także dostaniecie w tak wyglądającym słoiku, jest jedną z rzeczy, którą trzeba kupić na Ukrainie. Ukraińskie produkty to cały wybór sosów, past i przeróżnych kulinariów. Z tej samej firmy oprócz adżiki polecam także sos krasnodarski, czyli sos z pomidorów i puree jabłkowego oraz puree pomidorowe.  Ceny od 20 hrywien za duży słoik (2,40 zł).

 

4. Ukraińskie sosy, keczupy i majonezy firmy kоролівський смак

 

ukraiński keczup
Keczup królewski smak to mój ulubiony ukraiński keczup

 
Ukraińskie keczupy są jedną z podstawowych rzeczy, które warto kupić, będąc na Ukrainie. Kiedy wejdziemy do sklepu, oglądając ukraińskie produkty, w oczy rzuca się ogromna ilość i wybór keczupów, sosów i majonezów. Mamy keczup do szaszłyków, do kiełbasy, keczup z zielonych pomidorów, keczup chilli, keczup z papryką… Dosłownie keczupowy zawrót głowy. Niektóre z nich są słabe w smaku, ale mój ulubiony – ten ze zdjęcia, jest naprawdę pyszny. Zawsze staram się sobie kilka paczek jego przywieźć do Polski. 

 

Warto także popatrzeć na półkę z majonezami – wybór smaków, rodzajów i dodatkowych w majonezach jest także nieziemski. Warto także samemu próbować i odkrywać ukraińskie smaki – przez ostatnie 2,5 roku nie wiem, czy spróbowałem może połowę tego, co bym chciał. Jeśli chodzi o ceny to wynoszą one około 20 UAH  (2.40 zł) za 300 gr opakowanie, takie jak na zdjęciu. Nie jest to drogo. Ukraińskie keczupy możemy kupić także w Polsce, w sklepach internetowych. Czasami pojawiają się na targowiskach – np na świebodzkim we Wrocławiu, zdaje się jakiś czas temu keczupy szumak sprzedawane były w Polsce pod marką Winiary, ale moim zdecydowanym faworytem jest producent ten ze zdjęcia – królewski smak. Spróbujcie także gruziński sos satsebeli, także tego producenta.

 

5. Ukraińskie wina

 

 

Jeżeli zastanawiacie się co kupić na Ukrainie, to zdecydowanie jednym z faworytów muszą być ukraińskie wina. Będą one najprawdopodobniej największym, pozytywnym zaskoczeniem w ukraińskim asortymencie. W internecie i na innych blogach możecie poczytać zachwyty nad czarnogórskimi czy bałkańskimi winami. Są to trochę sztuczne i pisane pod publiczkę opinie, ponieważ bałkańskie wina, poza bułgarskimi i  niektórymi wyjątkami z terenów byłej Jugosławii, zwykle dla mnie nie są smaczne, mają mało cukru oraz nie są tak dobre, jak węgierskie, ukraińskie czy gruzińskie. I mówię to na podstawie 11-letniego doświadczenia z winami.  Będąc na wakacjach w Czarnogórze dwa lata temu, mieliśmy naprawdę spory kłopot znaleźć smaczne, półsłodkie wino. Ratowaliśmy się macedońskimi oraz serbskimi pysznymi winami owocowymi.

O ile wina węgierskie czy gruzińskie są w Polsce znane i lubiane, to wina ukraińskie to prawdziwa terra incognita dla zwykłych koneserów winogronowych trunków. Rasowi znawcy wina znają produkty ukraińskiego winiarstwa od dawna. Ja jestem także ich wielkim zwolennikiem. W cenach wręcz niewiarygodnych możemy kupić pyszne, ukraińskie wina. Nie wyprobowałem ich wszystkich, ale na Ukrainie są dwa tradycyjne regiony uprawy winorośli: Zakarpacie i okolice Morza Czarnego. W tych miejscach znajdują się winiarnie. Będąc na Zakarpaciu, ABSOLUTNIE TRZEBA spróbować domowych win tam wytwarzanych. Tak obłędnie pysznego wina nie piłem nigdy i nigdzie, nawet w Gruzji. Z win przemysłowych polecam produkty winiarni Koblevo, zwłaszcza wino likierowe kagor o posmaku suszonej śliwki oraz muskat Massandra o niesamowitym, różanym  aromacie. Ceny: od 50 do 100 hrywien (6-12 zł). Ukraińskie wina ponadto mają przepiękne aromaty – zanim się napijecie, powąchajcie butelkę:) W ukraińskich sklepach mamy także szeroki wybór win gruzińskich, mołdawskich i armeńskich, także w bardzo korzystnych cenach. Miłośnicy koniaków mają do dyspozycji winiaki z Gruzji i Armenii.

 

6. Chałwa słonecznikowa

 

ukraińska chałwea słonecznikowa
Chałwa słonecznikowa

Miłośnicy słodyczy, a zwłaszcza chałwy na Ukrainie będą zachwyceni. Ukraińska chałwa słonecznikowa jest jednym z tych ukraińskich produktów, który jest stosunkowo dobrze w Polsce znany.

Ja jakimś wielkim miłośnikiem chałwy w ogóle nie jestem, jest dla mnie zbyt słodka. Ukraińska chałwa wytwarzana jest z ziaren słonecznika i ma inny smak i konsystencję niż ta znana nam z Turcji, wytwarzana z ziaren sezamu. Jest to jeden z ukraińskich hitów i Polacy bardzo lubią chałwę z Ukrainy. Ja, mimo że nie jestem jej wielkim zwolennikiem, to czasami także się na nią skuszę:). Cena  za taką paczkę to 20 UAH (2,40 zł). Ukraińską chałwę słonecznikową bez problemu możemy dostać także w Polsce – w moim Wrocławiu jest co tydzień w niedzielę na targowisku na świebodzkim. Cena oczywiście wyższa niż na Ukrainie, ale spragnieni tego smaku mogą ją tam zakupić.

 

7. Słodycze firmy Roshen 

 

Wielu Polaków mając na myśli ukraińskie produkty ma w głowie ukraińskie słodycze. Jadąc pierwszy raz do naszego wschodniego sąsiada, zastanawiałem się, skąd bierze się ich sława. Teraz i ja z każdego wyjazdu przyjeżdżam lub przylatuję z torbą w której zapakowane są ukraińskie słodycze i cukierki. Największą sławą cieszą się te firmy ROSHENktórej właścicielem jest ukraiński prezydent Petro Poroszenko. We Lwowie mamy kilka sklepów firmowych tego producenta. Ja mogę z ich wyrobów polecić wszystko, co widzicie na zdjęciach: pyszne ukraińskie ptasie mleczko, batoniki z nadzieniem, bombonierki likierowe, torty kijowskie. Wszystko bardzo dobre i w korzystnych cenach. Polacy są jednymi z głównych klientów sklepów Roshen i wyjeżdżają ze Lwowa i Ukrainy z torbami pełnymi słodkich upominków dla siebie i innych:)

 

8. Ukraińska wódka

 

Nemiroff najsłynniejsza ukraińska wódka
Nemiroff najsłynniejsza ukraińska wódka

Ukraińskie produkty to nie tylko wina i słodycze, a także słynne wódki. Ja nie jestem zwolennikiem mocnych alkoholi i wódki w ogóle nie piję. Natomiast bardzo wielu naszych rodaków kupuje wódkę podczas pobytów na Ukrainie. Ciężko mi się w jakikolwiek sposób o niej wypowiadać, poza ceną, która jak prawie za wszystko na Ukrainie będzie bardzo niska. 80-100 hrywien (12 zł) wystarczy na porządną butelkę 0,75. Wielbiciele mocnych alkoholi będą w siódmym niebie.

Oprócz wódek Nemiroff za dobre jakościowo uchodzą: hortyca (Хортиця Классическая) oraz kozacka rada klasyczna (Козацька Рада Класична). Oczywiście wybór ukraińskiej wódki jest o wiele większy, wręcz ogromny. Warto próbować i znaleźć swój ulubiony smak.

 

Co kupić na Ukrainie i czego spróbować na Ukrainie – ukraińskie produkty pozycje 9-15

 

9. Lemoniady gruzińskie i ukraińskie (Грузинский букет)

 

gruzińskie lemoniady
Gruzińskie lemoniady są szeroko dostępne na Ukrainie

Jednym z ukraińskich produktów, który absolutnie kocham ja i moja mama, są gruzińskie lemoniady, szeroko produkowane i dostępne na Ukrainie. Nazywają się tam gruziński bukiet, kosztują 16 hrywien (2 zł) za butelkę i smakują równie wybornie, co w Gruzji. Mamy wszystkie wyszukane smaki, najlepsza chyba jest różana oraz o smaku cytryn i pomarańczy. We Lwowie możemy je kupić w supermarkecie naprzeciwko dworca podmiejskiego. Pobyt na Ukrainie nie może się bez nich nigdy obyć:).

Polecamy także spróbować ukraińskie lemoniady oraz napoje gazowane. Niektóre są w bardzo ciekawych smakach jak lemoniada żywczyk z sokiem z echinacei.

10. Soki i nektary sadoczok (cадочок)

 

 

Nektar wieloowocowy sadoczok
Nektar wieloowocowy sadoczok

Nektary i soki sadoczok są także rzeczą, na którą będąc na Ukrainie warto zwrócić uwagę. Ja stawiam je na równi razem z lemoniadami. Szczególnie fajne są te w opakowaniach 0.5 litrowym razem ze słomką. Mamy do wyboru bardzo ciekawe smaki: winogronowy, winogronowo-jabłkowy, owocowo-truskawkowy, a nawet z dodatkiem soku z granatu.  Warto także rozejrzeć się za innymi sokami na Ukrainie. Ja bardzo lubię bezpośrednio wyciskane soki Galicia. Są bardzo dobre  smaku, polecam szczególnie ten z dodatkiem aronii. Cena za litrową paczkę soku sadoczok to około 20 UAH (2,40 zł). Można w ogóle rozejrzeć się po półkach z sokami, ponieważ znajdziemy tam smaki i aromaty zupełnie w Polsce nieznane. Inne popularne marki ukraińskich soków to sandora i jaffa. Można także czasami trafić na pyszne, armeńskie kompoty oraz nawet raz widziałem sok z granatu z Azerbejdżanu. Asortyment ukraińskich sklepów i ukraińskie produkty nadal po 2,5 roku jest dla mnie arcyciekawy  i można cały czas odkrywać nowe smaki.

 

11. Kawior

 

Kawior

Ja wprawdzie kawioru nie cierpię i nigdy nie byłem i już nie będę jego zwolennikiem, ale na Ukrainie możecie kupić w bardzo korzystnych cenach prawdziwy kawior. Jeden z naszej ekipy jest wielkim jego zwolennikiem i zawsze przywozi kilka puszek do Polski. Biorąc pod uwagę jego ceny, jest to bardzo dobry pomysł na prezent lub korzystny cenowo zakup. Z przetworów rybnych niektórzy miłośnicy Wschodu i krajów b. ZSRR szczególnie uwielbiają suszone rybki i kalmary, które są jedną ze standardowych przekąsek do zgryzania wódki. Ja także nie jestem ich zwolennikiem, ale jeden z naszej ekipy nie wyobraża sobie wyprawy na Ukrainę bez suszonej rybki. Chętni mogą wypróbować:) Cena za puszkę kawioru jak widzicie 100 UAH (12 zł).

 

12. Ukraińskie masło

 

Ukraińskie masło
Ukraińskie masło

Natomiast rzeczą, którą obowiązkowo trzeba przywieźć z Ukrainy (acz nielegalnie), jest ukraińskie masło. Przemysłowe czy jeszcze lepiej domowe z targowiska, smakuje absolutnie fantastycznie. Jest to taki smak masła, jaki pamiętamy z czasów naszego dzieciństwa. Zapach, smak, konsystencja jest nieporównywalna z jakimkolwiek polskim masłem produkowanym przemysłowo. Ja zawsze wiozę co najmniej kilka kostek do Polski. Oczywiście w świetle zakazu przywożenia produktów pochodzenia odzwierzęcego spoza Unii Europejskiej jest to nielegalne, ale warto zaryzykować. Nikt tego masła nie sprawdza, a wydaje mi się, że lepiej zjeść pyszne, naturalne masełko niż nasze produkty masło-podobne, nafaszerowane chemią i będące pozbawione wszelkich walorów smakowo-zapachowych. Cena: od 20 UAH za kostkę (2,40 zł)

 

13. Gruzińskie (i nie tylko) herbaty

 

Gruzińska herbata gurieli
Gruzińska herbata gurieli

Będąc na Ukrainie i zastanawiając się co kupić na Ukrainie, warto zwrócić uwagę nie tylko na ukraińskie produkty. Na sklepowych półkach mamy szeroki wybór asortymentu z wielu krajów byłego ZSRR. Będąc w Gruzji, zwróciłem uwagę na ukraińskie słodycze, nektary i kosmetyki w sklepach. Na Ukrainie za to kupimy słynną, gruzińską herbatę. Moje ulubione to owocowe herbaty gurieli. Myślałem, że nigdzie ich poza Gruzją nie znajdę, a możemy je razem ze wspomnianymi wcześniej gruzińskimi lemoniadami nabyć w supermarkecie koło dworca podmiejskiego we Lwowie. Zdecydowanie warto wybrać się tam na zakupy:). Ceny zaczynają się od 30 UAH za paczkę (3,60 zł). Możemy także kupić na Ukrainie szeroki i bardzo ciekawy asortyment herbat niegruzińskich.

 

14. Ukraińskie miody i dżemy

 

Ukraiński naturalny miód gryczany
Ukraiński naturalny miód gryczany

Ukraińskie naturalne miody i dżemy są także jednymi z najlepszych ukraińskich produktów. Ja zawsze kupuje je na targowiskach, gdzie możemy powąchać i spróbować miodu. Pachnie pięknie, smakuje wyśmienicie a za wielki słój domowego, pysznego miodu zapłacimy już od 50-60 hrywien. Jeżeli nie uda nam się zajrzeć na rynoczok, to pozostaje nam poszukać czegoś w sklepie. Znajdziemy tam jeden z takich miodów, jak na zdjęciu, także dośc tanio, ale jednak drożej niż u babuszki. Ceny od 50 UAH (6 zł) za wielki słoik

Ukraińskie dżemy, także obok ukraińskich miodów, warto kupić na Ukrainie i przywieźć do Polski. Wprawdzie one będą już sporo droższe niż nasze produkty dżemopodobne, ale gwarantuję, że po spróbowaniu słoiczka prawdziwego, owocowego smaku, zapomnimy o naszych chemicznych świństwach po 3 złote z biedronki. Szczególnie polecam ukaiński dżem truskawkowy, dżem z jeżyny leśnej oraz (!) dżem z poziomki leśnej (!!), który możemy dostać w  sklepach sprzedających ukraińskie produkty ze zdrową żywnością. Ceny od 50 UAH (6 zł) za słoik.

 

15. Kiszone i marynowane pomidory

 

ukraińskie produkty
Ukraińskie marynowane pomidory

Ostatnim produktem, który warto kupić na Ukrainie, a który chciałbym we wpisie zaprezentować, są kiszone i marynowane pomidory. Rzecz zupełnie niespotykana w Polsce a tam bardzo popularna. Mnie marynowane pomidory za bardzo nie podchodzą, ale zdecydowanie bardziej wolę kiszone, które kupimy na Ukrainie na stoiskach owocowo-warzywnych. Z kiszonek warto spróbować także marchew po koreańsku oraz inne przetwory warzywne. Mimo tylu wizyt u naszego wschodniego sąsiada nadal ukraińskie produkty owocowo-warzywne są dla mnie zagadką.

Będąc na tych stoiskach, warto także rozejrzeć się za suszonymi śliwkami oraz morelami, kupimy je dużo taniej niż w Polsce. Natomiast latem ulice ukraińskich miast opanowane są przez sprzedawców kwasu chlebowego, który także polecam, oraz ciężarówki z arbuzami, które rzecz jasna trzeba zjeść.

 

Mam nadzieję, że jakoś dotarliście do końca wpisu. Ukraińskie produkty, które także warto znać to jeszcze kosmetyki, szampony, sucharki do piwa, chipsy o smaku krabowym, wyszywanki, leki, maści, suszone kalmary, chleb, mąka i wiele innych rzeczy. Sami odkrywajcie:) 

 

Więcej ciekawych ukraińskich smakołyków i produktów znają sami nasi czytelnicy w DYSKUSJI TUTAJ

 


Jeżeli podobał Ci się ten wpis z Ukrainy i nasz przewodnik co kupić na Ukrainie a chciałbyś więcej informacji, zdjęć oraz filmów zapraszamy do polubienia NASZEGO FEJSBOOKA. Dziękujemy 🙂 🙂 🙂 


 

ZAPRASZAMY ABYŚCIE ODKRYLI RAZEM Z NAMI PIĘKNĄ UKRAINĘ 🙂 🙂 🙂

 

Przejdź do komentarzy

Facebooktwitter